Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgrzy obchodzą rocznicę rewolucji

0
Podziel się:

W atmosferze antyrządowych protestów, ale bez demonstrantów na ulicach trwają obchody 50. rocznicy Węgierskiej Rewolucji.

Węgrzy obchodzą rocznicę rewolucji
(PAP / EPA)

W atmosferze antyrządowych protestów, ale bez demonstrantów na ulicach rozpoczęły się obchody 50. rocznicy Węgierskiej Rewolucji z udziałem głów państw z całej Euopy.

Na Placu Kossuta rozpoczęły się o 10.00 główne uroczystości. Na maszt wciągnięto węgierską flagę oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar 25 października 1956 roku.

Polskę reprezentuje prezydent Lech Kaczyński, który popołudniu spotka się prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem.

_ Prymas Węgier kardynał Péter Erdö podziękował Polsce za pomoc okazaną w 1956 roku. W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że rocznica wybuchu powstania budzi w narodzie uczucia wdzięczności, solidarności i braterstwa w stosunku do Polaków. _

Na ulicach Budapesztu jest niespokojnie. Zwolennicy opozycji domagają się dymisji premiera Węgier Ferenca Gyurcsany'ego.

W nocy policja usunęła sprzed gmachu parlamentu w Budapeszcie kilkuset demonstrantów domagających się od 37 dni odejścia premiera.

Według węgierskiej agencji informacyjnej MTI, policja rozpoczęła zmasowaną, przeprowadzaną z pełną siłą operację usuwania demonstrantów o godz. 2:45 i do godziny 3:00 całkowicie opróżniła plac.

Nad ranem rozpędzono pozostałą 50-osobową grupę demonstrantów. Policja interweniowała po tym, jak kilku z nich próbowało przesunąć odgradzające ich barierki.

_ Antyrządowi demonstranci próbowali zakłócić uroczystość, ale ich gwizdy i okrzyki zagłuszyła orkiestra, przygrywająca podczas uroczystej parady wojskowej. _

Jeszcze w piątek demonstranci protestujący na placu Lajosa Kossutha otrzymali od komendanta głównego węgierskiej policji zgodę na pozostanie na placu podczas obchodów 50. rocznicy rewolucji węgierskiej.

Powstanie narodowe w Budapeszcie wybuchło 23 października 1956 roku bezpośrednio pod wpływem trwających wówczas demokratycznych przemian w Polsce. Rozpoczęło się od manifestacji pod pomnikiem generała Józefa Bema w centrum stolicy. 4 listopada wojska radzieckie, które wkroczyły dzień wcześniej na Węgry, zaczęły je krwawo tłumić. Po zmianach demokratycznych 1989 roku dzień 23 października został ogłoszony na Węgrzech świętem narodowym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.