Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Więcej pieniędzy, więcej broni

0
Podziel się:

Państwa z całego świata wydały w minionym roku rekordowe 900 miliardów euro na zbrojenie. Największy nabywca to rząd USA.

Więcej pieniędzy, więcej broni
(PAP / EPA)

Państwa z całego świata wydały w minionym roku rekordowe 900 miliardów euro na zbrojenie. Największy nabywca to rząd USA.

Wojna, którą USA wypowiedziały terroryzmowi sprawiła, że światowe wydatki na zbrojenie osiągnęły najwyższy poziom w historii. Jak podaje SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute), w ubiegłym roku wydano na cele militarne 900 miliardów euro, daje to 137 euro na każdego mieszkańca świata. Było to o 3,5 procent więcej niż w roku 2005. W ciągu minionych dziesięciu lat wydatki na całym świecie wzrosły o 37 procent.

W ubiegłym roku USA wydały na cele militarne równowartość 396,2 mld euro. Jest to prawie połowa światowych wydatków na zbrojenie. W porównaniu do roku 2005, udział wydatków USA wzrósł nawet więcej niż o połowę. Z 37,1 mld euro Chiny wyprzedziły po raz pierwszy Japonię jako kraj z najwyższym budżetem wojskowym Azji.

Rośnie zapotrzebowanie, rośnie i handel

Jak podaje SIPRI w swoim roczniku o zbrojeniu i rozbrojeniu, światowy handel bronią wzrósł od roku 2002 o 50 procent. Do największych eksporterów należały ponownie USA i Rosja. Z eksportem wartości 9,2 mld dolarów (6,2 mld euro) w latach 2002 i 2006 na trzecim miejscu znalazły się Niemcy wyprzedzając Francję.

Tylko w minionym roku niemiecki przemysł zbrojeniowy wyeksportował towary wartości 3,9 mld dolarów i tym samym dwa razy tyle co w roku 2005 (1,5 mld dolarów). "USA i kraje UE zaopatrują nadal region Bliskiego Wschodu w potężne ilości broni", mówi ekspert SIPRI Siemon Wezeman.

W roku 2006 do najważniejszych klientów należały Chiny i Indie. Kraje te zaopatrywały się przede wszystkim w Rosji. Państwa UE miały wspólnie 30 procentowy udział w zbrojeniu i tym samym podobny udział w rynku jak USA i Rosja.

Liczba konfliktów zbrojnych pozostała w stosunku do roku 2005 niezmieniona (17). Żadna z tych wojen nie była prowadzona pomiędzy państwami. Jak twierdzi ekspert SIPRI, Ekaterina Stepanova: "Podczas gdy większość form politycznych konfliktów zbrojnych na początku 21 wieku zniknie całkiem lub ustabilizuje się, terroryzm stanie się coraz powszechniejszy". Dzisiejszy raczej "transnacjonalny" charakter wojen demonstrowany jest nader wyraźnie przez konflikty w Afganistanie, Somalii i na Bliskim Wschodzie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)