Na skróty
Money.plGospodarkaW polityceZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo
ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwo
2007-08-28 16:18

ZNP: Rząd i "Solidarność" oszukują społeczeństwoWedług Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" i rząd wprowadzają w błąd społeczeństwo informując, że "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do bieżącego o 9,3 proc.". Według ZNP, rzeczywisty wzrost wyniesie tylko 2 proc.

W poniedziałek "Solidarność" podpisała z rządem porozumienie dotyczące wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, podwyższenia płacy minimalnej oraz wydłużenia o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

W poniedziałkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisano, że zgodnie z porozumieniem "wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Wzrost ten łącznie uwzględni wskaźnik wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrost płac wynikający z redukcji składki rentowej od lipca 2007 r. i stycznia 2008 r.".

ZNP w swoim oświadczeniu przypomniało, że redukcja składki rentowej daje 5-procentowy wzrost płac, a 2,3 proc. to waloryzacja inflacyjna. "To zaś oznacza, że pensje w 2008 roku realnie wzrosną jedynie o 2 proc." - wyliczyło ZNP.

"ZNP stanowczo protestuje przeciwko wprowadzaniu opinii publicznej w błąd. Takie działanie związek uważa za karygodne, tym bardziej że autorami oszustwa są przedstawiciele rządu i związków zawodowych" - napisano także w oświadczeniu.

 

Porozumienie zawarte między rządem z "Solidarnością" zakłada także m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto, czyli 40 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2008 r.
Giełda na żywo

Sesja niskiego eurodolara

Rano byki próbowały podbijać kurs euro względem dolara, ale trafiły na blokadę.

Giełda na żywo

Strata netto Qumak wobec zysku rok wcześniej

To był zły kwartał dla spółki, zarówno pod względem przychodów, jak i wyników.

Giełda na żywo

Nowy miesiąc, a giełda wciąż podzielona

Handel skupia się na spółkach mniejszych, gdzie widać pokaźne wzrosty.

Jednocześnie rząd zadeklarował wolę systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, tak aby w 2010 r. mogła ona stanowić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
W porozumieniu zapisano również, że uzgodniono wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pracodawcy: To czarny dzień dialogu społecznegoPochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Podobne artykuły
Powiązane tagi
Najnowsze w Money.pl