Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polska armia kupi śmigłowce Apache. Szef MON zatwierdził umowę offsetową

22
Podziel się:

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdził w USA umowę offsetową z firmą Lockheed Martin do kontraktu na śmigłowce Boeing AH-64 Apache dla polskiej armii. Do kraju trafi 96 śmigłowców uderzeniowych.

Polska armia kupi śmigłowce Apache. Szef MON zatwierdził umowę offsetową
Śmigłowce Boeing AH-64 Apache trafią do polskiej armii (GETTY, NurPhoto)

- Polska będzie wkrótce mieć 96 Apache'y. To będzie największa flota tych śmigłowców poza Stanami Zjednoczonymi - powiedział Mariusz Błaszczak podczas podpisywania umowy w zakładach Boeinga pod Phoenix, gdzie produkowane są te śmigłowce.

Jak powiedział minister po podpisaniu dokumentów, w ramach umowy - pierwszego z trzech wstępnych kontraktów przed finalizacją zakupu Apache'y - w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi powstanie centrum serwisowe kluczowych części śmigłowców, w tym radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Karty są rozdane". W Chinach tylko tak mówi się o Rosji

- To są kluczowe elementy dla skuteczności tych maszyn. Jest to pierwsza z całego szeregu umów offsetowych, bo tak stanowi polskie prawo. Jesteśmy w procesie negocjacji warunków szczegółowych pozyskania 96 helikopterów uderzeniowych Apache. Szacujemy, że jeszcze w tym roku podpiszemy umowę główną - poinformował minister.

Wkrótce kolejne umowy offsetowe

Zapowiedział również, że wkrótce podpisze też kolejne umowy offsetowe: w ciągu najbliższych dni z General Electric na serwisowanie silników śmigłowców - takie same silniki są w zakupionych przez Polskę helikopterach Augusta-Westland AW101 i AW149 ze Świdnika - oraz z Boeingiem dotyczącą obsługi, napraw i serwisowania samych maszyn.

Błaszczak stwierdził, że liczy na jak najszybszy termin dostaw, ale zaznaczył, że do tego czasu w ramach uzgodnień z szefem Pentagonu Lloydem Austinem Polska otrzyma w przyszłym roku na zasadzie leasingu 8 śmigłowców z zasobów US Army. Pierwsi polscy piloci już w sierpniu rozpoczęli szkolenie w bazie w Teksasie. Jak zaznaczył szef MON, szkolenie załóg maszyn będzie jednym z argumentów na rzecz przyspieszenia dostaw śmigłowców. Według ministra standardem jest termin po czterech latach od podpisania umowy, lecz MON będzie się starał skrócić ten czas.

- Zadaniem tych śmigłowców będzie zamknięcie bramy brzeskiej. Będą współpracowały razem z Abramsami, będą w dyspozycji polskich Wojsk Lądowych, w dyspozycji 18. Dywizji Zmechanizowanej, a więc jej zadaniem będzie obrona bramy brzeskiej. To jest ten kierunek, który był wykorzystywany wielokrotnie przez Rosję w historii, więc teraz uprzedzamy ataki i chcemy doprowadzić do tego, by Rosja nie odważyła się wtargnąć na nasze terytorium - powiedział Błaszczak.

Jak dodał, zakup ten wpisuje się w strategię wzmacniania polskich sił lądowych, które według planu mają być najsilniejsze w Europie.

Pomoże kredyt z USA

- To kredyt na bardzo dobrych warunkach, który wykorzystamy w finansowaniu naszych zakupów zbrojeniowych tu w Stanach Zjednoczonych. Będzie tez stanowił punkt wyjścia w zabieganiu o kredytowanie innych przedsięwzięć - stwierdził polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
BUBA
4 miesiące temu
Spokojnie Barabasz na rozkaz Berlina i Moskwy to i tak zlikwiduje ...
Polak Polak
4 miesiące temu
Brawo tylko czy te helikoptery zdążą do Polski dotrzeć przed rozpoczęciem zawieruchy od strony Białorusi?? W tym tempie co działa minister wątpię.
Jurecki9
8 miesięcy temu
Pamiętajcie.Trzeba wybrać Polskę a nie opcję niemiecką albo rosyjską.
Olimp
8 miesięcy temu
Pewnie PiS i odda znowu za darmo, wiadomo komu.
Colt
8 miesięcy temu
Niewątpliwie najlepsze w swojej klasie. Wydaje się , że tym razem serwis będzie jednak całkowity - wszystkie elementy śmigłowca. W innym przypadku koszty jego eksploatacji będą duże. No i przydałaby się produkcja rakiet ppanc Hellfire w Polsce . Alternatywą były śmigłowce Bella Viper i Venom. Tańsze ale niewiele ustępujące Apaczom . Czesi je wybrali dla siebie. Także dlatego że cześci w dużym zakresie pasują do obu. Ale my mamy kilka rodzajów śmigłowców od różnych producentów. Może ktos kiedyś to ujednolici ..... No i ten kredyt ... znak rozpoznawczy Pis. Tylko to umieją rozdawać i zadłużać ....
...
Następna strona