Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Praca nie chroni przed ubóstwem. Zagrożony nim jest co dziesiąty pracownik na terenie UE

108
Podziel się:

Jednemu na dziesięciu pracowników w wieku 18 lat lub starszych grozi ubóstwo - tak wskazują dane Eurostatu. Optymizmem nie napawa też fakt, że odsetek osób zagrożonych tym zjawiskiem rośnie.

Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem.
Co dziesiąty pracujący Europejczyk jest zagrożony ubóstwem. (flickr.com)

Odsetek pracowników zagrożonych ubóstwem na terenie Unii Europejskiej wynosił w 2018 roku 9,5 proc. Dane Eurostatu wskazują wzrost w porównaniu z wynikiem z 2008 roku, kiedy odsetek ten wynosił 8,6 proc.

Bieda zagraża najbardziej pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin lub okresowo oraz pracownikom tymczasowym. Odsetek zagrożonych ubóstwem w grupie osób pracujących nie w pełnym wymiarze godzin wyniósł 15,7 proc. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze (7,8 proc.).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób zatrudnionych na czas określony. Ryzyko ubóstwa w ich przypadku wynosi 16,2 proc. - jest ono niemal trzykrotnie wyższe, niż w przypadku osób posiadających stałą pracę (6,1 proc.).

Zobacz także: Zobacz też: Emilewicz: "Mamy czas stabilności gospodarczej"

W którym kraju zatem występuje najwyższe ubóstwo wśród pracujących? W tym niechlubnym rankingu przoduje Rumunia z wynikiem 15,3 proc. Drugie miejsce przypadło Luksemburgowi (13,5 proc.) - dalej uplasowały się: Hiszpania (12,9 proc.), Włochy (12,2 proc.), Wielka Brytania (11,3 proc.) oraz Grecja (11 proc.).

Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje, jak: Dania (5,4 proc.), Belgia i Chorwacja (po 5,2 proc.), Irlandia (4,9 proc.), Czechy (3,4 proc.) oraz Finlandia (3,1 proc.). To właśnie Finom najmniej zagraża zjawisko ubóstwa wśród pracujących.

Wynik Polski jest wyższy niż średnia unijna, ale nie przekracza 10 proc. We wspomnianym rankingu nasz kraj zajmuje ósme miejsce.

Największe powody do niepokoju mają pracownicy w Luksemburgu. Tam w ostatnim dziesięcioleciu odsetek zagrożonych ubóstwem wzrósł o 4,1 pp. Obawy mogą również odczuwać pracownicy we Włoszech (wzrost o 3,2 pp.), w Wielkiej Brytanii (2,8 pp.), na Węgrzech (2,6 pp.) i w Bułgarii (2,4 pp.).

Autorzy raportu stwierdzają, że w ciągu dziesięciu lat odsetek pracujących zagrożonych ubóstwem wzrósł w większości państw członkowskich. Są jednak kraje, w których doszło do odwrotnego zjawiska. Sytuacja pracowników w latach 2008-2018 poprawiła się najbardziej w Grecji, gdzie nastąpił spadek zagrożonych ubóstwem o 3,3 pp.

Powody do zadowolenia mają również zatrudnieni na Łotwie i w Rumunii (spadek o 2,4 pp.), Portugalii (spadek o 2,1 pp.) oraz Finlandii (o 2 pp.).

Powyższe dane nie obejmują Chorwacji, gdyż w 2008 roku nie była ona jeszcze członkiem UE. Kraj ten dołączył do wspólnoty dopiero w 2013 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(108)
Fkol
4 lata temu
Hg
ccccccc
4 lata temu
To ja jestem tą 10 osobą mówiłem że unia dla dla cwaniaków i bogatych a nie dla uczciwych.
Kghm
4 lata temu
Rauch polska 40 gr podwyżki brutto
1971
4 lata temu
Ciekawe, jakie zawody prowadzą do ubóstwa, szkoda, że tego w raporcie nie ma. Myślę, że duża część obecnej klasy średniej zmierza do klasy niższej lub ubóstwa, nie przez wykształcenie, ale wykonywany zawód. Tylko czekać, jak pracownicy z wyższym wykształceniem, i to nie wcale gimbaza, tylko pokolenie X (1965-1985), stanie się biedakami i żebrakami.
kiel
4 lata temu
Na tym wykresie zajmujemy niechlubne 8 miejsce, przed nami jest 19 krajów (na wykresie za nami).
...
Następna strona