Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Prezes PGE o połączeniu z Tauronem i Eneą. "To bardzo dobry pomysł"

18
Podziel się:

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że połączenie PGE, Grupy Tauron i Grupy Enea to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu powstałaby firma łącząca dystrybucję, odnawialne źródła energii i ciepłownictwo.

Prezes PGE o połączeniu z Tauronem i Eneą. "To bardzo dobry pomysł"
Prezes PGE mówi o połączeniu spółek z Grupą Tauron i Grupą Enea (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Pietrzyk)

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) pytany był w niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy są plany połączenie PGE z Grupą Tauron i z Grupą Enea.

- Nie jest to zły pomysł, aby w konsekwencji kiedyś powstała firma, która połączy te wszystkie obszary działalności, czyli dystrybucję, odnawialne źródła energii (OZE) i ciepłownictwo i powstanie jedna, duża, silna firma w przyszłości. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, w sumie tak naprawdę naturalny - powiedział Wojciech Dąbrowski.

- Musi on zyskać akceptacje rządu, a także strony społecznej. Nie zapominajmy o tym, że firmy to ludzie. Dochodzą takie sygnały, że jest zrozumienie, że jest to kwestia naturalna w przyszłości, by one ze sobą ściśle współpracowały - stwierdził Dąbrowski.

"Nie zakładam, żeby spółki miały ze sobą konkurować"

Prezes PGE przekazał, że te spółki Skarbu Państwa współpracują ze sobą i nie zakłada, żeby miały pomiędzy sobą konkurować.

- Pamiętajmy, że na końcu mamy jednego właściciela - polskie społeczeństwo, w imieniu, którego tymi spółkami zarządza polski rząd - zaznaczył prezes PGE.

Przypomniał, że rząd buduje Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), czyli spółkę, która docelowo ma przejąć zarządzanie wszystkimi źródłami opartymi o węgiel.

- My, jako Grupa Energetyczna PGE, ENEA i Tauron tam przekażemy swoje wszystkie źródła węglowe do tego tej nowej spółki, która ma powstać na koniec I kw. 2023 r. I wtedy w naszych spółkach zostanie tylko dystrybucja, OZE, także ciepłownictwo i w tym obszarze będziemy prowadzili swoją działalność, będziemy inwestowali w OZE - stwierdził Dąbrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Game Industry Conference 2024 - rozmowa z Michałem Skrzywankiem

Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli na finansowanie

Dodał, że wydzielenie aktywów węglowych pozwoli spółkom na pozyskanie większego finansowania.

- Dzisiaj wszystkie instytucje finansujące z całego świata, nawet polskie, nie chcą pożyczać na inwestycje farmom, które mają w swoim portfolio źródła oparte na węglu. Jest to nam potrzebne do tego, aby móc się głębiej zadłużyć, aby budować OZE, aby budować bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości - powiedział Dąbrowski.

Grupa Kapitałowa PGE podaje, że jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych dostarcza energię elektryczną do ponad pięciu milionów klientów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Dawid
2 lata temu
Tak dobry pomysł. Stworzenie wielkiego koncernu wykoszenie mniejsze firmy. Stworzenie monopolu i dalsze jeszcze bardziej śmielsze okradanie społeczeństwa
Galileusz
2 lata temu
A na końcu koncern narodowy przejmie wszystko całą ziemię , księżyc słońce i będziemy wszechmocni
acho57
2 lata temu
Będzie łatwiej kraść prezesą
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
Marcin
2 lata temu
Już wiem jak mogłoby się nazywać to połączone przedsiębiorstwo: Zjednoczenie :)
Aisha
2 lata temu
Czyli komuna....
Qaz
2 lata temu
Łączenie firm jest w interesie klientów? Jesteś pisowskim komunistom? Od kiedy likwidowane konkurencji jest dobre? Połączyli Lotos i Orlen… Jedź na stację i kup tanie paliwo… Chciałbyś pójść do salonu i kupić samochód? Ale będzie 500 salonów tylko jednej marki… I to zarządzanych przez jednego nieudacznego pisowca. Węgiel już tak kupujesz. Tanio…..
NIGDY POKO
2 lata temu
Świetne decyzje należy popierać. Wszystkie łączenia mają na celu jedno, większa karta przetargowa i tańsze usługi dla odbiorców. Widać, że ten rząd ( PIS ) dobrze dba o nasze rodziny _ zakłady pracy _ Polski interes. POprzednie nierządy dbały tylko o własne ( ciemne ) interesy. Oby ich szla.....
Wyborca PIS
2 lata temu
No i super !!! ----- Duży , może więcej !!! --- Brawo PIS !!!