Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Producenci żywności boją się koronawirusa. Rząd jednak uspokaja: jedzenia nie zabraknie

532
Podziel się:

- To jest już sytuacja, jakby zaczynała się wojna. Mamy czasy, których nigdy w historii nie mieliśmy - mówi w rozmowie z money.pl Janusz Rubas, prezes Hoop Polska. Inni przedstawiciele branży spożywczej uspokajają: produkcja nie jest przerwana. Koronawirus jednak wystraszył Polaków.

Puste półki? To tylko chwilowe.
Puste półki? To tylko chwilowe. (WP.PL, Aleksandra Łukasiewicz)

- Mam 300 osób na produkcji. Część już przestała przychodzić do pracy, ale to nie jest jeszcze ta liczba, która mogłaby nam przeszkadzać. Boimy się poniedziałku, kiedy szkoły staną już całkowicie. To będzie pierwszy kluczowy sprawdzian - mówi money.pl Janusz Rubas.

Jego firma produkuje napoje takie jak Hoop Cola, syropy Paola czy Dr Max. Jednocześnie jest częścią Ustronianki, czyli czołowego polskiego przedsiębiorstwa sprzedającego butelkowaną wodę. W produkty marek własnych zaopatruje też dyskonty.

- Na ile mamy zapasy? Przy normalnym czasie nasze magazyny są w stanie zaopatrywać sklepy przez dwa tygodnie. Jednak przy obecnym popycie w momencie zatrzymania produkcji to będzie tydzień - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: Msze święte to ryzyko zarażenia. Minister zdrowia: jak możemy zostać w domu, zostańmy w domu

Rubas przekonuje, że podobnej sytuacji nie miał nigdy. Wszyscy jego pracownicy biurowi mają pracować zdalnie. Ci, którzy dotąd mieli tylko komputery stacjonarne, dostają właśnie laptopy. Hoop i Ustronianka robią wszystko, by utrzymać bieżącą działalność.

- Panika już się zaczęła. Szacujemy, że najgorsze jednak jeszcze przed nami. Jak się okaże, że któryś z pracowników ma koronawirusa, to wszystko u nas stanie. Wszyscy pójdą na zwolnienie. Tego boimy się najbardziej - dodaje.

Co na to branża spożywcza? W czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz uspokajała, że nie ma powodów do paniki. To samo mówili przedstawiciele sektora prywatnego: producent makaronów Lubella, papieru Velvet czy sieci handlowej Biedronka. Padały też zapewnienia, że nie ma żadnych planów zamykania sklepów, a wszystkie tego typu pogłoski to zwykłe plotki.

- Sprawdzaliśmy cały łańcuch dostaw do sklepów i dziś z całą pewnością uspokajamy, że łańcuch dostaw w Polsce jest bezpieczny - mówiła minister Emilewicz.

Z kolei producenci mówili, że pracują na pełnych mocach, więc są w stanie zaopatrywać sklepy na bieżąco.

- Staramy się realizować wszystkie zamówienia. Mogą się pojawiać drobne opóźnienia, ale w naszej firmie możliwości produkcyjne są w pełni wykorzystywane – zadeklarował Piotr Romańczuk, wiceprezes Lubelli.

Artur Pielak z firmy Velvet Cart wytłumaczył, że jego firma ma zabezpieczone surowce do produkcji, dlatego poszukiwane przez klientów produkty "trafią na półki sklepowe". Kiedy mogłyby pojawić się problemy? Tylko wtedy, gdyby w centrum dystrybucyjnym czy danym zakładzie wystąpił przypadek koronawirusa.

Mimo tych zapewnień Polacy nadal szturmują sklepy. Jak donosi serwis WP Finanse, w niektórych sklepach kolejki były w czwartek nawet o… 6 rano. wielkich problemów z zaopatrzeniem jednak nie ma. Często jeśli w jednym sklepie nie ma danego produktu, to w innym nadal jest dostępny.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij na #dziejesie

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(532)
WYRÓŻNIONE
Gościu
5 lata temu
Tak kończy socjalistyczny rząd któremu ludzie po prostu nie wierza
ten
5 lata temu
ceny żarcia za pisu wzrosły 20 % .
nie...
5 lata temu
Naprawdę napoje z Hoop Cola sa niezbędne do życia ? Sorry, to przesada. oby czystej wody z kranu nie zabrakło
NAJNOWSZE KOMENTARZE (532)
Obserwator
5 lata temu
Ciekaw jestrm czy ktoś się pochyli nad kierowcami ciężarówek. Jeżdzą po całej Europie i nikt ich nie kontroluje na granicach. Jak oni ryzykują coodzień aby produkty były dostępne w sklepach, aby zakłady pracoeały bez zakłuceń.
Prawda
5 lata temu
Dziki naród nic dziwnego że Niemcy nazwali nas 2katygoria
53 LATEK
5 lata temu
W latach 80-tych jak panowało wirusowa niechęć do pracy, to najważniejszym towarem był cukier. Cukier szło wymienić na wszystko Z cukruszło bimber zrobiś, a za bimber wszystko kupić. Teraz w 21 wieku cukier stoi na półkach, a ciemnota na papier toaletowy się rzuciła. Nie rozumie dlaczego.
Prawdziwy Pol...
5 lata temu
A gdzie Jarosław Polskę zbaw ???
HR
5 lata temu
A może nie wszystkich stać na zrobienie takich zapasów. To nie obojętność czy nieodpowiedzialność tylko brak pieniędzy na takie zakupy.
...
Następna strona