Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Putin wciąż ma w garści ważne dla UE paliwo. Nie ma zgody na sankcje

Podziel się:

Spór o sankcje, które miałby uderzyć w rosyjskie paliwo atomowe, wciąż toczy w kuluarach Unii Europejskiej. Polska, Niemcy i kraje bałtyckie domagają się zaostrzenia stanowiska i wyrugowania rosyjskiego atomu ze Wspólnoty. Jedak Bułgaria, Czechy i Węgry nie chcą rezygnować ze współpracy z Rosatomem.

Putin wciąż ma w garści ważne dla UE paliwo. Nie ma zgody na sankcje
Władimir Putin (GETTY, Contributor)

Państwa unijne wciąż nie porozumiały się co do restrykcji wobec rosyjskiego sektora jądrowego - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Przeciwnikami sankcji wobec Rosatomu są kraje najsilniej związane z importem rosyjskiego paliwa atomowego: Bułgaria, Czechy, Słowacja a przede wszystkim Węgry.

"Budapeszt we współpracy z Rosjanami buduje elektrownię jądrową Paks II i wbrew europejskiemu trendowi nastawiony jest raczej na rozwijanie powiązań energetycznych z Moskwą, zamiast odchodzenia od nich" - przypomina "DGP".

Niemcy, Polska oraz kraje bałtyckie domagają się jednak zaostrzenia stanowiska i wyrugowania rosyjskiego atomu ze Wspólnoty.

Nie jest to takie proste. Jak pisaliśmy w money.pl, tylko w Europie Wschodniej i Środkowej aż 18 elektrowni jądrowych zostało zaprojektowanych przez Rosję, opiera się na jej technologiach oraz wykorzystuje wzbogacany uran dostarczany przez Rosatom.

Rosja ma świadomość, jak silną kartą przetargową jest paliwo do reaktorów atomowych. Adam Juszczak, starszy analityk zespołu klimatu i energii PIE, wyjaśniał nam, że Putin ma możliwość sprzedaży uranu również na innych rynkach, a w tym przypadku sankcje mogą być bardziej bolesne dla UE niż Rosji.

Według raportu europejskiej Agencji Dostaw Euratomu ESA Annual Report za 2021 rok, co piąta tona uranu sprowadzana do UE pochodziła właśnie z Rosji. Kraje Wspólnoty sprowadziły w sumie 2358 ton surowego uranu, płacąc za niego Władimirowi Putinowi około 210 mln euro.

Znajdują się one w dwóch reaktorach w Bułgarii, sześciu w Czechach, dwóch w Finlandii, czterech na Węgrzech (Rosja dostarcza na Węgry paliwo nuklearne m.in. dla elektrowni PAKS) i czterech na Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl