Na skróty
Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys Putina" na siebie zarobi?
2014-02-07 05:40

Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys Putina" na siebie zarobi?

Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys Putina" na siebie zarobi?
[fot: PAP/EPA]

Budżet Soczi 2014 dwukrotnie przekroczył kwotę wydaną na olimpiadę w Londynie. 51 miliardów dolarów to jednak nie są jeszcze ostateczne szacunki. Niektórzy rosyjscy eksperci twierdzą, że suma wydatków może sięgnąć nawet 65 miliardów dolarów. Z kolei przygotowania polskich sportowców do udziału w imprezie pochłonęły już 120 mln złotych.

Podczas osiemnastu dni igrzysk u podnóży Kaukazu, rosyjscy kucharze ugotują 260 tysięcy litrów barszczu, a 37 tysięcy żołnierzy, policjantów i ochroniarzy będzie dbało o bezpieczeństwo 6 tysięcy sportowców z 85 krajów i 75 tysięcy kibiców - skrupulatnie wyliczają Amerykanie z CNN. Jednak to nie te liczby przyprawiają najbardziej o zawrót głowy, gdy patrzy się na statystyki związane z kaprysem Putina, jak często określa się tegoroczną olimpiadę. Z kosztami wycenionymi do tej pory na ponad 51 miliardów dolarów, impreza w Soczi należy do najdroższych w historii, wyprzedzając tym samym igrzyska w Pekinie z 2008 roku, której budżet wyniósł ponad 40 miliardów dolarów.

Olimpiada w cieniu przekrętów

W 2007 roku - gdy rosyjskie miasto wygrało z austriackim Salzburgiem i koreańskim Pyeongchangiem - koszta zaplanowano na 12 miliardów dolarów. W ciągu pięciu lat przekroczono je niemal pięciokrotnie. Z jednej strony rosyjski rząd twierdzi, że znaczne kwoty zostały pochłonięte przez inwestycje w infrastrukturę: budowę dróg, linii i stacji kolejowych oraz hoteli, które w większości zbudowano od podstaw.

Tylko linia kolejowa i droga wybudowane do Soczi z północy kraju kosztowały prawie 9 miliardów dolarów! Z drugiej strony, krytycy - a przede wszystkim rosyjska opozycja - alarmują, że ogromne kwoty utopiono z powodu malwersacji finansowych i przekrętów. Oskarżenia są daleko idące. Boris Niemcow, były rosyjski wicepremier twierdzi, że aż jedna trzecia pieniędzy poszła na łapówki związane z przyznawaniem kontraktów budowlanych. Oczywiście rosyjski rząd wszystkiemu zaprzecza.

Faktem jednak jest, że choćby budowa kompleksu skoczni narciarskich Russkije Gorki pochłonęła 265 milionów dolarów - aż sześć razy więcej niż początkowo zakładano! Z kolei stadion olimpijski Fiszt kosztował siedem razy więcej niż pierwotnie przewidywana wycena. Co ciekawe, podczas imprezy na obiekcie, w który włożono 750 milionów dolarów, nie odbędą ani jedne zawody.

Fiszt zbudowano tylko po to, by mogły się na nim odbyć ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Władze zapowiadają, że stadion wykorzystany będzie także podczas Mundialu w 2018 roku. By do tego doszło, będzie go trzeba po raz kolejny przebudować.

Koszty budowy obiektów olimpijskich w Soczi
obiektKompleks skoczni Russkije GorkiStadion olimpijski FisztHala sportowo-widowiskowa
Ledowyj Dworiec Bolszoj
źródło: money.pl
szacowany koszt 40 milionów dolarów 100 milionów dolarów 180 milionów dolarów
ostateczny koszt 265 milionów dolarów 780 milionów dolarów 300 milionów dolarów

Horrendalne koszty władze usprawiedliwiają niespodziewanymi wydatkami. Zmorą organizatorów okazały się opóźnienia. Wtedy nie wahali się wydać dodatkowych pieniędzy, by przyspieszyć prace. Jako najlepszy przykład przywołuje się w tym przypadku transport betonu helikopterami.

Według rosyjskich władz usytuowane u podnóża gór miasto stało się przekleństwem dla budowlańców. Wśród górzystej topografii brakowało miejsc, gdzie można postawić hale sportowe. Rosjanie musieli stanąć przed wyzwaniem zbudowania wszystkiego od podstaw. Wydatki związane z wzniesieniem obiektów sportowych to jedynie 6,5 miliarda dolarów. Reszta budżetu została przeznaczona na infrastrukturę.

Do tej pory rosyjski rząd wydał na organizację igrzysk około 13 miliardów dolarów. Reszta pochodzi ze środków prywatnych sponsorów - globalnych korporacji takich jak Coca-Cola i McDonald's oraz największych rosyjskich firm.

Czy pieniądze wydane na imprezę się zwrócą? Jest to wielce wątpliwe. Nie o to w całym przedsięwzięciu chodzi. Władimir Putin lobbując za organizacją zimowej olimpiady, chciał pokazać jak w ciągu jego rządów Rosja zmieniła się w nowoczesne, dobrze prosperujące i rozwinięte państwo. Soczi ma być symbolem luksusowego kurortu wypoczynkowego, który zaspokaja potrzeby nielicznej grupy coraz bogatszych Rosjan.

Czy tak będzie, w to również trudno uwierzyć. Z niedokończonymi hotelami i drogami, centrami handlowymi przykrytymi plandekami, które udają fragmenty fasad oraz oskarżeniami o korupcję, Putinowi może być trudno przekonać świat o zmianach jakie nastąpiły odkąd przejął władzę.

Ponad 150 tysięcy złotych za złoty medal

Ile Polacy wydali na wyjazd do Soczi? Na dokładne obliczenia jest jeszcze za wcześnie. Jak twierdzi Adam Pietroń z Polskiego Komitetu Olimpijskiego dopiero po powrocie sportowców z Rosji będzie można podsumować koszty. - Nie mamy zebranych jeszcze wszystkich danych. Faktury cały czas przychodzą i jeszcze będą przychodzić - komentuje w rozmowie z Money.pl Pietroń.

Wiadomo jednak ile na igrzyska w Soczi poszło do tej pory z budżetu państwa. W ciągu ostatnich trzech lat na dofinansowania zimowych sportów olimpijskich Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło niemalże 120 milionów złotych.

Kwota ta zawiera także pieniądze przekazane związkom poszczególnych dyscyplin sportowych, które finansowały sprzęt, treningi i wyjazdy na zgrupowania sportowców przeprowadzanych pod kątem olimpiady w Soczi.

Do kosztów olimpiady dojdą jeszcze nagrody dla medalistów. Te finansowane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski oraz związki sportowe. Resort za zdobycie złotego medalu może przyznać do 32 tys. złotych. Za srebrny medal 23 tys., a za brązowy do 18 tysięcy.

Nagrody pieniężne dla polskich medalistów w Soczi
za złoty medaldo 152 tysięcy złotych
źródło: money.pl
za srebrny medal do 103 tysięcy złotych
za brązowy medal do 68 tysięcy złotych

W kwestii wynagradzania medalistów bardziej hojny jest Polski Komitet Olimpijski, który ze środków pozyskanych od sponsorów przeznaczy nawet 120 tysięcy złotych za złoty medal, 80 tysięcy za srebrny i 50 tysięcy za brązowy. PKOI wynagrodzi również trenerów najlepszych sportowców, którzy dostaną 90 tysięcy złotych za złoty medal, 40 tysięcy - za srebrny i 25 tysięcy - za brązowy.

Ponadto Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało nagrody finansowe za medal dla związków sportowych. Są to odpowiednio: za złoto 200 tys. złotych, za srebro - 150 tys., za brąz - 100 tys. Jeśli sportowcy z danego związku zdobędą więcej niż jeden medal, kwoty się sumują.

Czytaj więcej w Money.pl
200 pisarzy potępiło politykę Rosji wobec...
Twórcy z 30 krajów podpisało opublikowany na łamach brytyjskiego Guardiana list otwarty, potępiający rosyjską ustawę zakazującą propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych.
Putin sfotografował się z lampartem
W związku z igrzyskami olimpijskimi ustaliliśmy, że będziemy odbudowywać populację przednioazjatyckiego leoparda - powiedział Putin.
To pierwszy taki lot do Soczi od ponad 10 lat
Według niej w samolocie było tylko 15 pasażerów.
Tagi:rosja, putin, igrzyska zimowe
Zobacz więcej:olimpiada w soczi
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Matka nie Boska / 2.100.183.* / 2014-02-10 10:30
Ach co tam igrzyska, bogactwo i luksus Rosyjski sa niczym w porownaniu do Lichenia, Swiatyni Opatrznosci, Jezuska w Swiebodzicach i rosnacej rzeszy biednych i nie leczonych w Polsce. Czyz nie najwazniejsze i przypadkiem czy nie wieksze jest bogactwo i splendow kosciolow polskich i plabanii. Czyz nie najwazniejsza jest swietosc i siweci, beatyfikacje i kanonizacje i relikwie?
 
-misio / 195.85.249.* / 2014-02-10 15:04
Ludzie dają pieniądze Kościołowi (tak jak i Owsiakowi) dobrowolnie i nic Ci do nie Twoich pieniędzy. W przypadku putnowskiej Rosji tak nie jest.
 
Boooryss / 31.182.2.* / 2014-02-14 12:44
tak jak i "dobrowolne" jest dofinansowanie kościoła z podatków wszystkich polaków.
obecnie budżet państwa na rzecz kościoła rocznie traci: 3627 mln złotych (zwolnienia z podatków, fundusz kościelny etc), a dodatkowe 1229 mln złotych kościół sobie zbiera z mszy i opłat za chrzty, śluby, pogrzeby etc...

30616 - to liczba kapłanów i biskupów w Polsce (2011r)
co daje na głowę 13,217 miesięcznie

Owsiak zaś zbiera kasę ale wydaje ją na potrzebujących, a nie na najnowsze modele samochodów i "uduchowienie ciała" dzięki któremu 80% proboszczy wygląda jakby trzymali pod ubraniem piłkę plażową
 
H Szatkowski / 2014-02-10 17:49 / Tysiącznik na forum
Najbardziej 'dobrowolnie' w zakresie zwolnień podatkowych, pensji katechetów, składek zakonników i księży niezatrudnionych, uposażeń kapelanów.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Matka nie Boska / 2.100.183.* / 2014-02-10 10:04
Ich stac i mozecie im tylko pozazdroscic wy amerykanskie pacholki i klakiery na wyanjem.
Wy gierkowskie huty,fabryki,stocznie i przez ostatnie 10 lat banki wyprzedaliscie za grosze zachodowi. Madry pomnaza ,majatek glupi konsumuje majatek jak Polak zawsze glupi i przed i po szkodzie. Najwazniejsze sa relikwie w Polsce, kon by sie usmal w 21 wieku, widac 90% biednych, glupich i przemodlonych.Choc nawet Biblia mowi,ze zebys sie modlil caly dzien jak lbem nie ruszysz i sie do roboty nie wezmiesz to nic z tego, histroia nie zna manny z nieba.Amen.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

jmw66 / 89.71.176.* / 2014-02-10 09:53
Putin nie musi na olimpiadzie zarobić. Putin pokazał kto rozdaje karty w dzisiejszym świecie.
 
zxc12 / 83.28.176.* / 2014-02-17 08:44
kto zarobić, Putin czy Rosja? Bo to z rosyjskiego budżetu wypompowano kasę na igrzyska. Ciekawe gdzie?

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Punch / 89.75.185.* / 2014-02-08 09:44
Oni sobie poradzą, ale my za kaprysy merkel i tuska będziemy płacić jeszcze w 10-tym pokoleniu.
Zniszczone stocznie i przemysł wydobywczy, jurta mongolska w Warszawie , za miliardy (ulokowane w kieszeniach krewnych i znajomych królika z bufetu),miliardy na lipne autostrady, etc......[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

T. / 81.190.62.* / 2014-02-07 15:08
Jak widać naszych dziennikarzy najbardziej martwi jak Rosjanie poradzą sobie z igrzyskami. Już nie wiedzą z czego drwić, a z czego nie.Cały czas wyszukują dziury w całym.A to trawniki zielone,a to krawężniki białe, a to dwa kible w jednym i tak na okrągło. Już nie wiedzą, czym się zająć.
Nie mogą przeboleć ,że Rosję stać na drogie igrzyska.Martwią się za nich, jak to Polacy, co najchętniej zaglądają do cudzych garów a swoich pustych nie widzą.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

dxd / 77.253.64.* / 2014-02-07 14:34
David Cameron przestvzega przed niepoddleglegloscia Szkocji NIC ZIE WOLNA SZKOCJAI WOLNA BULGARIA . POZDRAWI OT SCENGEN

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

kukuś / 83.24.56.* / 2014-02-07 14:31
Igrzyska w Krakowie za pasem. Będzie taniej i "czysto". Oraz bezpiecznie za darmo. Amerykanie nie podliczą, bo kupimy nowe samoloty, czołgi, sprzęt do podsłuchów itd. Będzie idealnie. I jak swojsko! I ta niepowtarzalna, polska gościnność + bigos, flaki i tradycyjna kuchnia śródziemnomorska.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Adam222 / 77.88.138.* / 2014-02-07 13:55
Tyle szmalu na pier..doły a ludzie nie mają na lekarstwa i chleb.
 
Matka nie Boska / 80.42.168.* / 2014-02-07 14:57
o takie polskie nie walczyles albo twoi rodzicie czy dziadkowie? Kapitalizm, o ktory walczyles i JPII i inni smierdzi Ci? oj nie ladnie

No

nowłąsnie / 83.6.106.* / 2014-02-07 13:47
i dobrze mówi PIS że Tusk to taki mały Putin. A jak q.... nie chcę mieszkać w quasi ROSJI z podwójmnymi sraczami z wodą żółtą w kranie i ze złodziejami co kradną OFE i kantują przy budowie autostrad i stadionów.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

GDA66TY / 2014-02-07 13:37 / Tysiącznik na forum
Ciekawe czy się nad tym stadionem dach zamyka no i czy zarobią na koncercie Madonny :-)

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Wapniak.. / 89.229.142.* / 2014-02-07 12:45
A u nas było i jest inaczej?.....

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

BKjan / 89.71.99.* / 2014-02-07 12:03
to temat zastępczy-Polacy też potrzebują "igrzysk"

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

asdafa / 194.33.72.* / 2014-02-07 12:00
300 lat temu byliśmy potężniejsi od Rosji. Ale zamiast wziąć się do roboty woleliśmy lamentować i kłócic się. Teraz nam głupio i chyba zazdrościmy innym sukcesów.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

francopilot / 89.71.99.* / 2014-02-07 11:28
przy okazji Rosja przesunęła swoja granicę w głąb Gruzji-na terenie separatystycznej republiki Abchazji.....sprawa Ukrainy wyjaśni sie po olimpiadzie.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

msha / 212.160.98.* / 2014-02-07 10:47
świat zwariował do reszty!!!! tyle kasy w błoto a ludzie umierają z głodu na całej szerokości geograficznej!!!! próżność i pycha rządzą światem
 
weld word peace / 212.14.47.* / 2014-02-07 11:33
80% majątku Światowego jest w łapskach 5% obywateli planety Ziemia. Największe bogactwa w łapach prywatnych jest w krajach wrzeszczących od rana do nocy o prawach i wolnościach obywatelskich. Jednocześnie prowadzą one wojny okupacyjne w Iraku, Afganistanie, Libii, bombardują Pakistan i inne dowolne kraje bez żadnej odpowiedzialności przed Światem. świat XXI wieku to Świat bez prawa, zasad, moralności. Aktualnie dla celów politycznych media światowe propagują zachowania gejowskie i lesbijskie jako najzdrowszy styl życia i najbardziej przez człowieka akceptowany.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

FDSA / 93.154.178.* / 2014-02-07 10:12
a ludzie biedę klepią w kraju :/
DLATEGO NIGDY NIE POJADĘ DO ROSJI CHOĆ KOCHAM TEN KRAJ ZA JĘZYK KULTURĘ I ROSJANKI :)
 
kibic sp zim 2014 / 212.14.47.* / 2014-02-07 10:30
Bu, ha, ha, ha ................ , ty kochasz ten kraj. Chyba wtedy gdyby był opanowany ekonomicznie i militarnie przez USa i UE.

Przyjedź do Polski to poznasz nędzę zycia bezrobotnych, rencistów, emerytów i bezdomnych. Pomimo tego zafundowano Polakom Euro 2012 które zrobiono po to aby zaspokoić sporowe upodobania do piłki nożnej Donalda Tuska. Stadiony wybudowane na Euro 2012 przynoszą same straty finansowe. Witamu w realu, w Polsce !!
 
DoopaKalarepa / 83.238.95.* / 2014-02-07 10:39
Coś koleś pomyliłeś. Organizacja Euro 2012 została przyznana Polsce za[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
 
soczi2014pl^^ / 212.14.47.* / 2014-02-07 10:46
co ma do rzeczy kiedy przyznano. Do rzeczy jest kto podpisywał umowy, kto nie zaplacił firmom budującym drogi, kto zruinował polskie firmy budowlane. Koleś !!

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

sisley / 213.77.28.* / 2014-02-07 10:11
Chyba to ich sprawa ile wydają na igrzyska. Jeżeli Rosja jest be to nie trzeba było dać im organizacji tych śmiesznych, nie mających nic wspólnego z duchem spostu zawodów. Ja tego nie będę oglądał.
 
kibic Soczin 2014 / 212.14.47.* / 2014-02-07 10:37
Ja będę oglądał, bo jestem miłośnikiem sportów zimowych. Bo nie widzę ani jednej przyczyny dla której Rosja byłaby goprsza od dowolnego kraju UE który był organuizatorem olimpiad w przeszłości. Pomimo tego że armie UE prowadzily wojny i okupowały Irak i Afganistan. Pomimo tego że w krajach objetych okupacjami zabito setki tys. ludzi. pomimo tego żebyło i jest Gauntanamo. pomimo tego ze jak ujawnił pan E. Snowden kraje UE utracily niezależność polityczną bna rzecz USA i pozwoliły szpiclować swoje rządy i obywateli na skalę kosmiczną przez amerykańską NSA. tak więc nie mam nic do Rosji i z przyjemnością będę oglądał olimpiadę w Soczi.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

tomek2612 / 193.22.252.* / 2014-02-07 09:59
panie autorze, proszę się wrócić na studia i zacząć uczyć o kulturze fizycznej, bo widzę u pana bardzo duże zaległości i ogromną niewiedzę w dziedzinie sportu, OLIMPIADA to okres przygotowań do igrzysk olimpijskich, to 4-letni okres między IO, nie można pisać takich bzdur do wiadomości publicznych bo później czytelnicy przyswajają te nieprawidłowe informacje, POkażmy że POlska ma trochę kultury i wiedzy na temat sportu(tym bardziej dziennikarze powinni ją mieć)
 
bla bla bla / 217.153.72.* / 2014-02-07 10:52
a coto ma w związku z kosztami? Bo mi to trochę przypomina staroztyny Rzym - "Chleba i Igrzysk";)
 
facet po zawodówce / 78.10.135.* / 2014-02-07 11:37
Ot niedouczone lemingi po prywatnych pseudo uczelniach,spierają się o Rzym.A co ma Rzym do Igrzysk olimpijskich?W Rzymie odbywały się walki gladiatorów a Igrzyska,odbywały się w starożytnej Grecji,kilkaset lat przed Rzymem i miały czysto sportowym,bezkrwawy przebieg!
 
isztwan madziare **&&^ / 212.14.47.* / 2014-02-07 11:04
Ktoś kto przyrównuje krwawe orgie organizowane w starożytnym Rzymie do szlachetnej rywalizacji sportowej w sportach zimowych lub lekkiej atletyce które to sporty maja swoje Olimpiady, ten jest [...] Gratuluję Rosjanom wspaniałych obiektów sportowych i życzę sukcesów na stokach i w halach sportowych.

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Soczi 2014, prawda i klamstwa !

soczi 2014n **^ / 212.14.47.* / 2014-02-07 08:42
Prawda = wspaniała INFRSTRUKTURA i wspaniale obiekty olimpijskie.

kłamstwa = kwota wydatków, większość wydanej sumy to trwała rozbudowa infrastruktury urbanistycznej Soczi i regionu.

Gratuluję Rosji stanu obiektów sportowych w Soczi 2014.Życzę wielu medali sportowych.

To nie ma nic wspólnego z kaprysem

zza buga / 83.28.195.* / 2014-02-07 08:17

kaprysem Putina, jak często określa się tegoroczną olimpiadę

wypompowanie kolejnej kasy, tak jak się to robi i w Polsce, z tym że tam prawie jawnie i na troche większą skalę.
Oligarchowie mają potrzebe posiadania kasy, jeszcze nie wiedzą jaki cel bo nie ma możliwości wydać tej ilości pieniędzy jaką mają ale to prymitywny typ więc najpierw robi a potem myśli

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

romek22 / 193.109.244.* / 2014-02-07 07:26
75 tysięcy kibiców i 65 mld $. To wychodzi na jednego kibica prawie 1mln $. Śmieszne.
 
zxc12 / 83.24.57.* / 2014-02-07 08:27
1 mln dolarów to tylko 10000 banknotów po $100
Każdy kibic zmieści to w bagażu podręcznym.
Problemem może być kontrola na lotniskach.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

Oszolomowaty / 84.25.226.* / 2014-02-07 07:25
[...]- teraz dl a porównania napisz cos o Narodowym - coby sie nie okazalo, ze stadion w Soczi to super inwestycja przy tym co nam z Kaplerem na czele ...### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

 
kuba83 / 46.169.33.* / 2014-02-07 07:47
Ministerstwo Sportu i Turystyki oprócz danych dot. kosztów budowy Stadionu Narodowego posiada - dzięki działalności koordynacyjnej prowadzonej przez spółkę PL.2012 sp. z o.o. - również dane dot. kosztów budowy lub modernizacji pozostałych stadionów, na których były rozgrywane mecze podczas turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Koszty te przedstawiają się następująco:

1) budowa stadionu w Gdańsku - koszt planowany i ostateczny - 862 300 000 zł brutto,

2) rozbudowa stadionu w Poznaniu - koszt planowany - 675 561 985 zł brutto, koszt ostateczny - 603 577 303 zł brutto,

3) budowa stadionu we Wrocławiu - koszt planowany - 901 254 025 zł brutto,

4) budowa Stadionu Narodowego - koszt planowany - 1 914 631 000 zł brutto.

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

koprolit / 89.78.217.* / 2014-02-07 07:23
polskich dziennikarzy tak bolą ruskie igrzyska... uff.. dobrze że nasze udało się tanio zrobić i bez przekrętów :-)

Re: Igrzyska olimpijskie w Soczi najdroższe w historii. Czy "kaprys...

GH / 83.31.181.* / 2014-02-07 07:12
Rosja wydali za surowce, USA wydaje za drukowanie. Obecnie najlepszy sukces ekonomiczny świata USA zmniejsza ilość drukowanych dolarów.