Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Ile tej zimy zapłacimy za ciepło?

0
Podziel się:

Od początku roku nośniki energii podrożały średnio o 1,1 procent. Money.pl szacuje: za ogrzewanie zapłacimy nawet do 20 proc. więcej.

Ile tej zimy zapłacimy za ciepło?
(PAP/ITAR TASS)

W ostatnim sezonie ogrzewanie, paradoksalnie, kosztowało nas nieznacznie mniej - od 0,9 do 1,5 procenta - niż rok wcześniej. Była to przede wszystkim zasługa stosunkowo łagodnej zimy.

Jednak jak wynika z danych GUS ceny energii systematycznie pną się w górę. Od początku tego roku, nośniki energii podrożały przeciętnie o 1,1 proc. W tym opał - o 4,4 proc., a energia cieplna - o 0,6 procent.

Tuż przed weekendem Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla PGNiG. I nawet jeśli pogoda będzie łaskawa, to zapłacimy za ogrzewanie więcej. Oznacza to, że od listopada ceny gazu ziemnego wysokometanowego pójdą w górę średnio o 11,1 procenta. To zła wiadomość dla ogrzewających mieszkanie tym paliwem. Za ciepło będą musieli płacić co miesiąc średnio o ponad 20 złotych więcej.

Ile zapłacimy w tym sezonie za ogrzanie mieszkania?

Zasadniczą sprawą jest to czym ogrzewamy nasze mieszkania, czy to będzie gaz, prąd, olej opałowy, węgiel, czy też korzystamy z ciepła z sieci miejskiej. Różnice w wydatkach sięgają nawet ponad 100 procent.

Przeanalizowaliśmy koszty energii związane z ogrzaniem budynku o mocy szczytowej po stronie instalacji wynoszącej 20 kW, co odpowiada budynkowi średniej wielkości, o średniej izolacyjności i o oknach średniej jakości lub średniemu domowi jednorodzinnemu wykonanemu w dobrych technologiach energooszczędnych.

Przy naszych wyliczeniach posłużyliśmy się narzędziem opracowanym przez Zakład Ciepłownictwa Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Autorem pracy _ Analiza cen ciepła uzyskiwanego z różnych nośników w energii _ jest dr inż Maciej Chorzelski.

Jak twierdzi dr Chorzelski, wzór jest na tyle uniwersalny, że wyliczenia uwzględniają zmieniające się ceny nośników energii

| Wyznaczanie ceny ciepła |
| --- |
| Podajemy końcowy wzór którym posłużono się przy wyliczeniach: KC= Cpal/ N x Wu Przy czym: Cpal - cena paliwa ( w złotych za tonę, Nm3 i dm3 ) Wu- wartość opałowa ( GJ na tonę, Nm3 i dm3 ) N - sprawność całkowita źródła ciepła (jednostka kotłowa) |

Korzystając z tego narzędzia wyliczyliśmy ile zapłaci czteroosobowa rodzina za ogrzanie 60 metrowego mieszkania w budynku wielorodzinnym, docieplonym i z wymienionymi oknami.

źródło: Money.pl

Z zestawienia wynika, że zdecydowanie najtańszy jest węgiel. Właściciele lokali, którzy stosują to paliwo zapłacą za ciepło ponad dwa razy mniej niż ci, którzy mają ogrzewanie olejowe lub elektryczne.

A ile zapłacimy za ogrzanie domu?

Przy obliczeniach wzięliśmy pod uwagę dom wolnostojący, nowy, ocieplony i z nowymi oknami.

źródło: Money.pl

Z zestawienia wynika, że najtańsze są pompy ciepła, które ze względu na spory koszt montażu wciąż są rzadkością. Oprócz pomp najmniej płacą, ci którzy palą węglem i drewnem.

Potwierdza to w rozmowie z Money.pl Andrzej Łukasiewicz z wrocławskiego oddziału Urzędu Regulacji Energetyki - _ Węgiel jest jednym z najtańszych paliw. Wprawdzie w tym roku ceny poszły w składach średnio o 20 procent w górę, jednak pozostaje on podobnie jak drewno najtańszym źródłem ciepła _.

Ze względu na niską cenę sporym zainteresowaniem cieszą się tzw.drobne i tanie rodzaje węgla, np. ekogroszek i miał. Jednak warto pamiętać, że to najbrudniejsze paliwo. W wyniku spalania węgla i drewna do atmosfery przedostaje się najwięcej trujących substancji.

Więcej za ogrzewanie zapłacą użytkownicy kotłów gazowych i olejowych. Najdroższe ciepło to te wytwarzane z energii elektrycznej. _ - Przy tych nośnikach energii ważne jest docieplenie domu i automatyzacja ogrzewania _ - mówi Andrzej Łukasiewicz. _ - W nocy i gdy jesteśmy poza domem jego intensywność powinna być o wiele mniejsza. _

Ogrzewanie elektryczne uważane jest przez ekspertów za jedno z najdroższych. Używa się go raczej do dogrzewania niż ogrzewania podstawowego.

_ - Jeżeli już się na nie decydujemy, to musimy mieć koniecznie piec akumulacyjny, dynamiczny _ - mówi Łukasiewicz. - _ Pobiera on prąd wtedy, gdy taryfa jest tańsza,akumuluje ciepło i oddaje go, na przykład w ciągu dnia, kiedy za prąd płaci się o wiele drożej _ - dodaje. Przy takim rozwiązaniu koszt ogrzewania elektrycznego jest porównywalny z gazowym.

Tanie ciepło z miasta

Alternatywą dla ogrzewania indywidualnego może być sieć miejska. Dostawcy nie mają jednak danych pokazujących ile za dostarczane przez nich ciepło płacą poszczególne rodziny. _ - My rozliczamy się z odbiorcami - spółdzielniami, wspólnotami czy indywidualnymi klientami, dopiero oni dzielą koszty wśród poszczególnych odbiorców na przykład lokatorów - _ mówi Rafał Bernasiński ze spółki Fortum zaopatrującej w ciepło Wrocław.

Money.pl sprawdził ile płacą członkowie kilku wrocławskich spółdzielni i wspólnot korzystający z ciepła z sieci miejskiej.

Biorąc za średnią mieszkanie 60 m kw w docieplonym budynku z wymienionymi oknami, w którym mieszka czteroosobowa rodzina, wychodzi nam średnio 200 złotych miesięcznie. Pomnażając tę kwotę przez 12, bo zaliczkę za ogrzewanie płaci się przez cały rok daje nam to *2400 złotych. *Podobne stawki obowiązują w innych miastach - Trójmieście, Warszawie, Krakowie.

| JAK PROSTO OSZCZĘDZAĆ NA OGRZEWANIU? |
| --- |
| Odsłonięte grzejniki Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła. Odkryte grzejniki stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód. Rozsądne wietrzenie Godzinami otwarte okno zapewnia świeże powietrze, ale także wysokie rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika. Ekrany Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. kosztów ogrzewania. Odpowiednia temperatura Należy dostosować temperaturę pomieszczenia do stopnia aktywności i sposobu jego użytkowania. Zwiększenie temperatury pomieszczenia o 1°C powoduje wzrost kosztów ogrzewania o około 6 proc.. Nowoczesne urządzenia Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii. Instalacja wyposażona w automatyczną regulację
temperatury dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb użytkownika, a tym samych wpływa na wysokość rachunków. Oszczędny płomień gazu Ciepło jest optymalnie wykorzystane gdy garnek i palnik mają podobną średnicę. Energię pozwala także zaoszczędzić korzystanie w gospodarstwie domowym z garnków wyposażonych w dobrze dopasowaną pokrywkę. Prysznic zamiast kąpieli Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem. Regularne odkamienianie i przeglądy Częste czyszczenie urządzeń grzewczych z kamienia przedłuża ich żywotność i w sposób znaczący wpływa na oszczędność energii. |

źródło: PGNiG, www.poszanowanieenergii.pl

ZOBACZ TAKŻE:

| KOMENTARZ |
| --- |
| Andrzej Zwoliński Money.pl Ceny energii, a co za tym idzie koszty ogrzania naszych domów i mieszkań będą rosły. Mimo, że z naszych wyliczeń wynika iż to tradycyjne nośniki energii - węgiel, drewno są najtańsze to jednak nie do nich należy przyszłość. Przyszłością są źródła alternatywne - pompy ciepła, energia słoneczna, czy wiatrowa. Niestety ze względu na wysokie koszty budowy i montażu wciąż będące raczej ciekawostką niż chętnie i masowo stosowaną technologią. Tutaj przydały by się rozwiązania podatkowe promujące te technologie - niski VAT, dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa czy z budżetów samorządów. Warto jednak pamiętać o może banalnych, ale istotnych pozwalających nam na oszczędzenie pieniędzy wydawanych na ogrzewanie - wymianie okien, dociepleniu ścian, instalacji nowoczesnych i bardziej wydajnych kotłów. To co prawda kosztuje ale w perspektywie kilkunastu lat na pewno się opłaci. No i trzymajmy kciuki za to, że zima znów będzie łagodna |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)