Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartosz Chochołowski
|

Jak przedsiębiorcy korzystają z internetu - raport o firmach w sieci

0
Podziel się:

Prawie wszystkie polskie firmy mają komputery oraz internetowe łącza. Przybywa też pracowników, którzy aktywnie wykorzystują je do swojej pracy. Przedsiębiorstwa coraz chętniej kupują przez internet, ale unikają płatności drogą elektroniczną. Wykorzystują za to internet do dokształcania pracowników. Więcej o informatyzacji polskich firmach w raporcie Money.pl.

Jak przedsiębiorcy korzystają z internetu - raport o firmach w sieci

Prawie wszystkie polskie firmy mają komputery oraz internetowe łącza. Przybywa też pracowników, którzy aktywnie wykorzystują je do swojej pracy. Przedsiębiorstwa coraz chętniej kupują przez internet, ale unikają płatności drogą elektroniczną. Wykorzystują za to internet do dokształcania pracowników. Więcej o informatyzacji polskich firmach w raporcie Money.pl.

Wśród osób prywatnych szybko przybywa komputerów oraz łącz internetowych. Polacy systematycznie zmniejszają dystans w tej dziedzinie****Raport o komputerach i internecie w polskich gospodarstwach domowych możesz przeczytać klikając tutaj. dzielący nas od krajów Europy Zachodniej. Inaczej jednak jest w polskich przedsiębiorstwach. Jak pokazują badania Głównego Urzędu Statystycznego komputerów i łącz internetowych przybywa w nich wolno. Wynika to z faktu, że prawie wszystkie firmy są już zinformatyzowane. 93 proc. ma komputery, a 87 proc. dostęp do internetu. Wskaźniki te rosną o 1-2 punkty procentowe rocznie.

Źródło: GUS

Postęp widać za to w sposobie łączenia się z siecią. Modem stopniowo odchodzi do lamusa. Odsetek firm w ten sposób łączących się z siecią spadł o 9 proc. Natomiast aż o 15 proc. jest więcej firm posiadających stałe łącze szerokopasmowe.

Źródło: GUS

Jak podaje GUS, łącze szerokopasmowe najpopularniejsze jest w firmach z branży informatycznej (88 proc), a także prowadzących działalność filmową, radiową i telewizyjną - 81 proc. Modemy analogowe najpopularniejsze są w branży budowlanej, a także w handlu i przetwórstwie przemysłowym.

W zakładach pracy liczba korzystających z komputerów zwiększyła się o 35 tys. osób. W 2005 roku 38 proc. w zbadanych przedsiębiorstwach wykorzystywało w swojej pracy komputer przynajmniej raz w tygodniu, w tym 27 proc. używało komputera z dostępem do internetu. Porównując te dane z 2004 rokiem wzrost wskaźników wyniósł odpowiednio 5 i 6 procent.

Przedsiębiorcy coraz częściej dokonują zamówień on-line. 17 proc. z nich w ten sposób robi zakupy. Prawidłowość jest prosta: im większa firma, tym chętniej w ten sposób zamawia. Wśród dużych przedsiębiorstw jedna trzecia wybiera zakupy przez internet. Jednak tylko 5 procent korzysta z płatności on-line. Pozostałe wykorzystują tradycyjne metody.

Jednak komputery i internet to także problemy. Blisko jedna czwarta firm skarży się na problemy związane z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci lub danych. Wskaźnik ten wzrósł o 1 procent wśród przedsiębiorstw średnich, natomiast wśród dużych spadł o 7 punktów procentowych.

Najczęściej występującym problemem dotyczącym bezpieczeństwa sieci i danych w 2005 roku było - donosi GUS - zawirusowanie komputera powodujące utratę czasu lub danych, które zgłosiło 41 proc. przedsiębiorstw dużych, 29 proc. średnich oraz 19 proc. małych. Pozostałe problemy, takie jak dostęp nieupoważnionej osoby do systemów komputerowych przedsiębiorstwa, czy szantaż lub pogróżki związane z zagrożeniem bezpieczeństwa danych lub oprogramowania stosowanego w przedsiębiorstwie sygnalizowano rzadko.

Najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia w 2005 r. była ochrona antywirusowa, którą stosowało 97 proc. przedsiębiorstw dużych, 92 proc. przedsiębiorstw średnich oraz 71 proc. przedsiębiorstw małych. Drugim w kolejności były systemy zaporowe tzw. firewalls (zarówno w postaci oprogramowania jak i sprzętu) stosowane przez 60 proc. wszystkich przedsiębiorstw. Pozostałe narzędzia ochrony lub uwierzytelniania takie jak: serwery rezerwowe, przechowywanie rezerwowych kopii poza przedsiębiorstwem, podpis elektroniczny, systemy haseł czy szyfrowanie były stosowane od 12 proc. do 28 proc. zbadanych przedsiębiorstw.

Wielu rodzimych przedsiębiorców wykorzystuje internet do edukacji. Robi tak blisko jedna czwarta z nich. Najczęściej (56 proc.) w ten sposób dokształca się branża informatyczna. GUS to interpretuje w ten sposób, że informatyka jest dziedziną rozwijającą się tak dynamicznie, że tempo dezaktualizacji wiedzy jest tam bardzo duże i być może dlatego z internetu w celach szkoleniowych korzystało aż tak wiele firm - dwa razy więcej niż średnia dla wszystkich przedsiębiorstw.

ZOBACZ TAKŻE:

internet
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)