Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kazimierz Dolny - oaza spokoju, Mekka artystów

0
Podziel się:

Kazimierz Dolny, malowniczo położony na porozcinanym wąwozami, nadwiślańskim zboczu lessowej Wyżyny Lubelskiej, jest miasteczkiem absolutnie wyjątkowym.

Kazimierz Dolny - oaza spokoju, Mekka artystów

Kazimierz Dolny, malowniczo położony na porozcinanym wąwozami, nadwiślańskim zboczu lessowej Wyżyny Lubelskiej, jest miasteczkiem absolutnie wyjątkowym.

Niepowtarzalną atmosferę tworzą pospołu urokliwa zabudowa wśród urozmaiconego krajobrazu oraz artyści, którzy odkryli Kazimierz, znajdując tu spokój i znakomite warunki do twórczej pracy. Perła polskiego renesansu co roku przyciąga tysiące turystów.

Nad miasteczkiem górują ruiny monumentalnego kamiennego zamku z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie był on budowlą obronną, jednak w okresie renesansu został przebudowany w stylu pałacowym. Z zamkowej baszty podziwiać można panoramę miasteczka, doliny Wisły oraz piękne ruiny znajdującego się na przeciwległym brzegu zamku w Janowcu. Wspaniały widok roztacza się także z pobliskiej Góry Trzech Krzyży, której zbocza porasta rzadka, chroniona roślinność.

_ *Więcej w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca * _

Widoczne z oddali drewniane krzyże zostały tu umieszczone w 1708 r., kiedy miasteczko nawiedziła epidemia cholery. Jednym z najznakomitszych zabytków Kazimierza jest stojący u podnóża zamku kościół farny pw. św. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Jego smukła gotycka bryła z renesansowymi elementami zachwyca do dziś. Fara poszczycić się może jednymi z najstarszych w Polsce, pochodzących z 1620 r. organami w modrzewiowej oprawie, a także efektownym wnętrzem z barokowymi zdobieniami. Stojące przy rynku późnorenesansowe kamienice braci Przybyłów zachwycają fasadami z płaskorzeźbionymi wizerunkami św. Mikołaja i św. Krzysztofa, a także motywami ludzkimi, roślinnymi i zwierzęcymi. Zdobione attyki zaś mają za zadanie optycznie podwyższać budynki. Równie bogatą ornamentacją poszczycić się może Kamienica Celejowska, w której obecnie swą siedzibę ma Muzeum Nadwiślańskie. Prezentowane są w nim dzieła artystów, który właśnie w Kazimierzu znaleźli natchnienie i tu osiedli na stałe.


_ Pałac w Dęblinie - odbudowany po wojnie; siedziba Szkoły Orląt _
Fot. Carta BlancaZespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 80. XVIII w. w Dęblinie przeżywał prawdziwie burzliwe dzieje. Nie oszczędzały go kolejne pożary i wojny. Rezydencję - obecnie siedzibę Szkoły Orląt przeniesioną z Grudziądza - odbudowano po II wojnie światowej. Po rozbiorach wieś stała się strategicznym punktem obronnym. Na polecenie cara, od połowy do końca XIX w., wznoszono monumentalną twierdzę o kształcie pięcioboku, nazywaną Iwanogrodem.

Podczas II wojny światowej w jej murach funkcjonował obóz, w którym przetrzymywano głównie jeńców radzieckich i włoskich. W okolicach Dęblina warto odwiedzić trzy doskonałe punkty widokowe. Pierwszy to most na Wiśle, skąd pięknie widać Dolinę Środkowej Wisły, drugi to most na rzece Wieprz, a trzecim jest wieża kościoła pw. św. Piusa V Papieża - z jej szczytu rozciąga się niezapomniana panorama miasta i najbliższego rejonu. Przy dobrej widoczności można dostrzec Puławy i Lubartów.

turystyka
lubelskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)