Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tajemnicze podmiejskie tunele i przyczółek królów

0
Podziel się:

Piękny, otoczony parkiem pałac w Kocku jest podobno połączony podziemnymi korytarzami z miastem.

Tajemnicze podmiejskie tunele i przyczółek królów

Piękny, otoczony parkiem *pałac w Kocku, od XVI w. będący własnością rodziny Firlejów, od połowy XVIII w. księżnej Jabłonowskiej z Sapiehów, jest podobno połączony podziemnymi korytarzami z miastem.*

Marzeniem księżnej było stworzenie wielkomagnackiej osady, więc rozkazała wybudować rynek, który do dziś jest jednym z największych w Europie. W Kocku ocalało wiele przedwojennych żydowskich domów. Najoryginalniejszym z nich jest unikatowy w skali kraju budynek z narożną wieżyczką przypominający dworek. Po 1924 r. mieszkał w nim Josef Morgensztern, cadyk tutejszych chasydów, jeden z bardziej znanych obywateli miasta.

_ *Więcej w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca * _

Na szczególną uwagę zasługuje malownicza miejscowość Czemierniki. W XVII w. otoczony pięknymi ogrodami pałac uważano za jedną z najpiękniejszych rezydencji w kraju. Jego architektura nawiązuje do renesansowych willi włoskich. Był otoczony fosą i murami z niezwykle zdobną bramą wjazdową. W pałacu przebywał jakiś czas król Zygmunt III Waza z żoną i córką, kiedy uciekał przed zarazą panującą w Krakowie.

Pod koniec XVII w. Czemierniki kupił król Jan III Sobieski. We wsi znajduje się wiele zabytkowych drewnianych domów z XIX i XX w. oraz wspaniały kościół wybudowany w 1612 r. i ufundowany przez biskupa płockiego Henryka Firleja. Najbliższe okolice są rajem dla wędkarzy - niedaleko płynie rzeka Tyśmienica, znajdują się tu także liczne stawy i torfianki. Ornitolodzy mogą obserwować wiele rzadkich gatunków ptaków, np. sowy błotne czy bataliony.

| _ Informacja turystyczna, Łuków, __ ul. Browarna 63, 025 798 23 89, 798 57 60. _ |
| --- |

Barokowo-klasycystyczny klasztor św. Onufrego w Jabłecznej jest największy spośród trzech męskich klasztorów prawosławnych w Polsce. Pełniące obecnie funkcje kaplic cerkwie są pięknie wkomponowane w nadbużański krajobraz. Szczególnie jest to widoczne 24 i 25 czerwca podczas uroczystości odpustowych, kiedy pielgrzymi poszukujący mistycznych przeżyć przyjeżdżają tu z całej Polski.

Najcenniejszym budynkiem jest neoklasycystyczna murowana cerkiew z 1. połowy XIX w., w której wnętrzach kryją się przepiękne ikony (m.in. św. Onufrego i Bogurodzicy). Zobaczyć można również drewniany dom wzniesiony z grubych bali, a w pobliżu murów opactwa dwie malownicze kaplice.

turystyka
lubelskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)