Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pradawny grobowiec i studnia czarownic i

0
Podziel się:

Ozdobą Starego Rynku w centrum Gorzowa Wielkopolskiego jest XIII-wieczna gotycka katedra z renesansowym ołtarzem z XVI w. i 52-metrową wieżą.

Pradawny grobowiec i studnia czarownic i

Ozdobą Starego Rynku w centrum *Gorzowa Wielkopolskiego jest XIII-wieczna gotycka katedra z renesansowym ołtarzem z XVI w. i 52-metrową wieżą.*

Ciekawostką są wgłębienia w murach budowli, będące pozostałością po pokutnym wierceniu palcem oraz ostrzeniu szabel. Przy rynku zachował się 130-metrowy fragment murów obronnych z XIV w. z czterema czatowniami i częściowo obecnie zamurowanymi otworami strzelniczymi pomiędzy nimi.

Znajdująca się także na rynku ,,studnia czarownic" to pamiątka po miejscu, w którym wiele wieków temu spotykały się kobiety posądzane o praktykowanie czarów. Jedynie figurka czarownicy jest współczesna - została odtworzona, bo poprzednia zaginęła. Zasłużeni dla miasta artyści mogą liczyć na pamiątkową płytę w Alei Sławnych Gorzowian na Starym Rynku. Upamiętnieni zostali tu m.in. Jan Korcz, Andrzej Gordon i Zdzisław Morawski. Wizyta w ogrodzie dendrologicznym przy Muzeum Lubuskim jest obowiązkowa ze względu na megalityczny grobowiec sprzed 4 tys. lat, a także grodzisko z suchą fosą i majdanem. Ciekawostką przyrodniczą jest największy i najgrubszy w Polsce okaz bluszczu pospolitego, okalający mur na rogu ulic Teatralnej i Cichońskiego.

| _ Muzeum Lubuskie: Muzeum Sztuk Dawnych , ul. Warszawska 35, 095 732 38 14, _ Muzeum Warty - Spichlerz, _ ul. Fabryczna 1-3, 095 722 54 68, 9.00-16.00 (wt.-nd.), 11.00-19.00 (pt.), 12.00-17.00 (nd.), bilet normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł _ |
| --- |

Uroczysko Lubniewsko to urozmaicony obszar o niezliczonej wielości pagórków, dolin i wąwozów, które wraz z jeziorem Lubniewsko tworzą jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Pojezierza Lubuskiego. Przez uroczysko biegnie stary nasyp kolejowy, który obecnie stanowi znakomitą trasę rowerową. Wiadukty i pozostałości urządzeń kolejowych są dodatkową atrakcją tej trasy. Najlepszym punktem widokowym na terenie uroczyska jest wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie pochodzące z VII w.

_ Więcej przeczytasz w "Nawigatorze turystycznym" wydawnictwa Carta Blanca _

Warto zajrzeć do Międzychodu. Z uwagi na położenie nad Wartą i między jeziorami Miejskim i Kuchennym miejscowość ma duże walory turystyczne. W niewielkiej odległości od miasta, wśród lasów Puszczy Noteckiej, leży ponad 30 jezior o bardzo czystej wodzie, obfitujących w ryby, a w samym mieście działa kąpielisko i stanica wodna. Po licznych i ciężkich przejściach historycznych podnosiło się dzięki korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu przebiegających tędy szlaków handlowych. Dziś jest ładną, zadbaną miejscowością, w której zachował się wrzecionowaty układ ulic z rynkiem pośrodku. Warto zwrócić uwagę na kościół parafialny św. Jana Chrzciciela z końca XVI w., a zwłaszcza na północną ścianę wieży, w której znajdują się cegły w kształcie masek ludzkich. Ciekawostkę stanowi głębinowa studnia artezyjska z przełomu XIX i XX w. W 1912 r. została ujęta w żeliwną, ozdobną pompę zwaną przez mieszkańców laufpompą, z której bije lecznicza woda siarkowa.

turystyka
lubuskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)