Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielona Góra - miasto dojrzałe jak najlepsze z win

0
Podziel się:

Nazwa dobrze oddaje charakter miasta. Większość osiedli leży między leśnymi pagórkami, a w mieście jest wiele zieleni, m.in. 81 pomników przyrody.

Zielona Góra - miasto dojrzałe jak najlepsze z win

Zielona Góra to miasto stare, bo wzmiankowane już w 1301 r., ale wojny, epidemie i kolejne pożary spowodowały, że nie może pochwalić się zbyt wieloma zabytkami. Nazwa dobrze oddaje jego charakter.

Większość osiedli leży między leśnymi pagórkami, a w mieście jest wiele zieleni, m.in. 81 pomników przyrody. Zielona Góra zwana jest miastem srok - żyje tu ogromna populacja tych ptaków.

Nad centrum miasta góruje 54-metrowa wieża ratusza przykryta barokowym hełmem. Pochodzący z XV w., wielokrotnie niszczony budynek, ostatecznie został odbudowany w stylu klasycystycznym. Codziennie tuż przed południem z wieży ratusza jest grany na cztery strony świata hejnał miasta.


_ Ogromny zespół pałacowy w Żarach _
Fot. Carta Blanca

Zielona Góra słynęła niegdyś z uprawy winorośli i produkcji wina. Godna obejrzenia jest plantacja w Parku Winnym, a na szczycie wzgórza - XIX-wieczny Domek Winiarza, który pierwotnie pełnił funkcję magazynu na narzędzia oraz wina. Na wzgórzu znajduje się też przeszklona palmiarnia z ponad 200 gatunkami roślin (120 tropikalnych), w której pomiędzy agawami, figowcami i krzewami cytrusowymi rośnie największa palma w Polsce. Warto tu przyjechać we wrześniu, podczas corocznego winobrania, kiedy na zielonogórskim deptaku są organizowane koncerty, jarmarki i oczywiście degustacje win.

Ogromny zespół pałacowo-zamkowy rodów Dewinów, Packów i Promnitzów w Żarach był uznawany za najświetniejszy sasko-polski dwór magnacki. Dworski teatr często gościł włoskie i francuskie zespoły operowe i baletowe, a w pałacu mieściła się galeria malarstwa. XVIII-wieczny gotycko-barokowy zamek wraz z przyległym parkiem jest udostępniony do zwiedzania. W parku znajduje się ciekawa barokowa brama oraz niewielki gotycki kościół św. Piotra.

turystyka
lubuskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)