Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydmy jak pustynia

0
Podziel się:

Pustynia, Kowboje i Indianie, rybacy - to wszystko można zobaczyć w tym nadmorskim regionie.

Wydmy jak pustynia

Na słowińskich wydmach można poczuć się jak na prawdziwej pustyni, zwłaszcza w upalne lato. Na szczęście do wody nie jest daleko - z jednej strony faluje Bałtyk, z drugiej rozległe przybrzeżne jezioro Łebsko.

Nadmorskie wiatry nieustannie kształtują piaszczyste stoki wydm. Najwyższa, zwana Łącką Górą, osiąga ponad 30 m wysokości. Słowiński Park Narodowy obfituje w botaniczne ciekawostki. Mikołajek nadmorski, malina moroszka, bory bażynowe i torfowiska z owadożerną rosiczką - można tu spotkać te i wiele innych gatunków, o których zwykle tylko czyta się w książkach.

( http://static1.money.pl/i/a/55/17463.jpg Wydmy Mierzei Łebskiej )
_ Wydmy Mierzei Łebskiej _
Fot. Carta BlancaŁeba ma status uzdrowiska i są w niej sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Indiańskie tańce i zabawy oraz prawdziwy saloon w parku rozrywki Western City to tylko niektóre z licznych atrakcji Łeby. Na rozległych plażach tego popularnego kurortu co roku odbywa się słynny konkurs na najładniejszą rzeźbę z piasku.

W starej osadzie rybackiej Kluki w sąsiedztwo zakupionej w 1963 r. chałupy przeniesiono inne stare budynki charakterystyczne dla tutejszego regionu - i tak powstał skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej (na górnym zdjęciu). Niektóre chałupy pochodzą nawet z XVIII w., mają konstrukcję ryglowo-słupową wypełnioną gliną, są bielone i kryte trzciną. Dzięki nim region otrzymał nazwę: Kraina w Kratę.

Są tu również budynki gospodarcze i sprzęty rybackie. Co roku w wolne dni majowe odbywa się w skansenie impreza Czarne Wesele, która nawiązuje do tradycji wydobywania torfu na tych terenach, a później wieczornego ucztowania. Organizowane są wtedy dla turystów imprezy folklorystyczne, m.in. z pokazami wypieku chleba, przędzenia nici, wyrobu klumpów (drewnianych butów) dla koni i kopania torfu, głównego środka opałowego Słowińców.

turystyka
pomorskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)