Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jedyna czynna parowozownia z filmowymi gwiazdami

0
Podziel się:

Wolsztyn międzynarodową sławę zawdzięcza ostatniej czynnej w Europie parowozowni.

Jedyna czynna parowozownia z filmowymi gwiazdami
(Carta Blanca)

Wolsztyn to sympatyczne, spokojne miasteczko położone między dwoma jeziorami - Berzyńskim i Wolsztyńskim. Swą międzynarodową sławę zawdzięcza ostatniej czynnej w Europie parowozowni.

Koniecznie trzeba przyjechać tu z dziećmi, by mogły zobaczyć na własne oczy prawdziwe lokomotywy, podobne do bohaterki słynnego wierszyka Juliana Tuwima. Niejedna z nich _ już ledwo sapie, już ledwo zipie _, ale część jest jeszcze całkiem sprawna i każdego dnia, niezmiennie od prawie 100 lat, wyrusza w trasę.

Prawdziwą dumą zabytkowego taboru jest polski parowóz Pm36-2, zwany pieszczotliwie Piękną Heleną. Jak się okazuje, Helena jest nie tylko piękna, ale i szybka - rozwija prędkość nawet do 130 km/godz.

( http://static1.money.pl/i/a/202/17354.jpg Parowozy w Wolsztynie )
_ Parowozy w Wolsztynie _
Fot. Carta Blanca Warto wiedzieć, że wśród wolsztyńskich parowozów są prawdziwe gwiazdy filmowe. Ty42-148 wystąpił w programie Bogusława Wołoszańskiego, a Ok1-359 zagrał w serialu _ Pogranicze w ogniu _ Andrzeja Konica oraz w _ Pianiście _ Romana Polańskiego.

Parowozownia to nie tylko szopa i lokomotywy. Miłośnicy dawnego kolejnictwa oglądają z zainteresowaniem urządzenia utrzymujące to wszystko w pełnej gotowości: obrotnicę z 1908 r., starą, lecz nadal sprawną wieżę wodną, warsztaty, kanał oczystkowy oraz dwa stare dźwigi węglowe.

W Nowym Tomyślu nie sposób ominąć gigantycznego wiklinowego kosza wyplecionego i ustawionego w centrum miasta przez kilkudziesięciu miejscowych rzemieślników. Kosz dzięki swoim rozmiarom (ponad 17 m długości i niespełna 8 m wysokości) trafił do księgi rekordów Guinnessa. W miasteczku warto także zajrzeć do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa prezentującego historię i wyroby tych już trochę zapomnianych rzemiosł.

turystyka
wielkopolskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)