Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pałace, zamki i megaświątynia w Licheniu

0
Podziel się:

Od momentu wybudowania nowej bazyliki w Licheniu, właśnie z tą świątynią kojarzy się region. To największy kościół w Polsce, 7. w Europie i 11. na świecie. Jednak uwadze nie może umknąć pałac w Kobylnikach oraz zamek w Szamotułach.

Pałace, zamki i megaświątynia w Licheniu

Na skraju Puszczy Noteckiej, w Kobylnikach, znajduje się pełen uroku, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z XIX w (na zdjęciu). Pałac ma wysokie, strome dachy z licznymi, ozdobnymi wieżyczkami oraz duży dziedziniec. W wystawnych wnętrzach mieści się luksusowy hotel. Goście mogą brać udział w polowaniach i konnych przejażdżkach, wędkować w pobliskim stawie, a także organizować ogniska i romantyczne wycieczki po okolicy.

| _ Pałac w Kobylnicach (hotel i restauracja), __ 061 291 35 49. _ |
| --- |

_ _

XVI-wieczny Zamek Górków w Szamotułach, w którym mieści się muzeum (ok. 11 tys eksponatów), był scenerią straszliwej historii Elżbiety Katarzyny Ostrogskiej, zwanej Halszką - rzekomej wnuczki króla Zygmunta Starego. Została ona dziedziczką jednej z największych polskich fortun, więc o jej rękę ubiegało się wielu konkurentów. Jeden z jej mężów, Łukasz Górka, zamknął ją w wieży i - według legendy - założył na twarz żelazną maskę, aby nikt nie mógł podziwiać jej urody. Po rozlicznych przejściach nieszczęsna kobieta popadła w obłęd pod koniec życia. Do dziś widuje się ją ponoć odzianą w czarne szaty.

( http://static1.money.pl/i/a/200/17352.jpg Baszta Halszki )
_ Baszta Halszki _
Fot. Carta BlancaBaszta Halszki, dawna wieża przybramna, to jeden z lepiej zachowanych fragmentów zamku z XV w. W piwnicach zachowały się najstarsze części, jeszcze z czasów budowy, i można tam obejrzeć sklepienia krzyżowe, a na późniejszym parterze - drewniany, renesansowy strop.

Obok znajdują się dwie oficyny zamkowe - jedna z XVIII w., druga zaś jest rekonstrukcją z 1990 r. Na szamotulskim rynku zachowało się kilka ciekawych kamienic, najstarsza z 1835 r. - klasycystyczna.

Warto zajrzeć do pięknie odnowionego kościoła św. Stanisława Biskupa z 1423 r. Jest to trzynawowa bazylika z dwoma schodkowymi szczytami, jeden z najbardziej monumentalnych kościołów gotyckich Wielkopolski. We wnętrzu, pod pięknym, gwiaździstym sklepieniem, znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, m.in. gotycki krucyfiks z ok. 1370 r. na belce tęczowej, która oddziela prezbiterium od nawy głównej, oraz renesansowe, barokowe i rokokowe ołtarze i stalle z elementami gotyckimi. Obok kościoła i klasztoru poreformackiego stoi pomnik Wacława z Szamotuł - poety i kompozytora.

| _ Muzeum - Zamek Górków, __ ul. Wroniecka 30, 061 292 18 13, VII-IX 9.00-17.00 (wt.-pt.), 10.00-16.00 (sb.-nd.), X-VI 9.00-16.00 9 (wt.-pt.), 10.00-16.00 (sb.-nd.), bilet normalny 3,5 zł, ulgowy 2 zł. _ |
| --- |

_ _

( http://static1.money.pl/i/a/198/17350.jpg Licheń )
_ Licheń _
Fot. Carta BlancaStary Licheń jest znanym centrum pielgrzymkowym w Polsce. W 1994 r. rozpoczęto tu budowę gigantycznego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Ten nowy, monumentalny gmach bazyliki, z pięcioma nawami na planie krzyża, to największy kościół w Polsce, 7. w Europie i 11. co do wielkości na świecie. Ma kubaturę ponad 300 tys. m3, a wieża kościelna osiąga 143 m wysokości.

Materiałami zużytymi do budowy były m.in. głazy z konińskich kopalń węgla brunatnego, górskie skały, okruchy skał z Palestyny, ziemia z miejsc bitew, w których przelewali krew Polacy, i kolorowe szkło. We wnętrzu przewidziano miejsce dla niemal 20 tys. pielgrzymów, a na placu przed świątynią - dla dalszych 250 tys. Całe sanktuarium wraz z imponującą Golgotą powstałą na przełomie lat 70. i 80., Drogą Krzyżową, kaplicami i pomnikami oraz infrastrukturą handlową zajmuje 85 ha i robi niesamowite wrażenie, również na przybywających nie z potrzeby ducha.

| _ Sanktuarium Maryjne w Licheniu , __ ul. Klasztorna 4, 063 270 81 61. _ |
| --- |

turystyka
wielkopolskie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)