Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Renta rodzinna. Uczniowie mają czas do końca września

6
Podziel się:

Do końca września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, w przeciwnym razie stracą świadczenie. Studenci mają czas do końca października - poinformował w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna. Uczniowie mają czas do końca września
Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu (East News, Lukasz Gdak)

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 lat. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat - informuje ZUS.

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni złożyć w ZUS najpóźniej we wrześniu. Studenci mają czas do końca października. Zaświadczenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, nastąpi przerwa w wypłacie renty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce nie jest konieczne, kiedy szkoła lub uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze całkowity czas nauki.

"Ważne jest również, żeby uczeń/student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Wtedy nienależnie wypłacane świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami" - wyjaśnili przedstawiciele ZUS.

Renta rodzinna - mogą się o nią ubiegać:

  • Wdowa (bądź wdowiec) po zmarłym współmałżonku pod warunkiem, że w chwili jego śmierci miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy. Tym samym uprawnienie przysługuje także wdowom przed 50. rokiem życia i zdolnym do pracy, ale tylko wtedy, gdy wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo.
  • Rodzice ubezpieczonej osoby zmarłej, o ile spełniają opisane powyżej warunki dot. wieku, niezdolności do pracy bądź wychowywania małoletnich.
  • Dzieci zmarłego (jeśli był ubezpieczony) oraz dzieci drugiego małżonka tej osoby, ale również dzieci przysposobione. Mogą one uzyskać rentę rodzinną do ukończenia 16. roku życia (lub 25. roku życia - jeśli się uczą). Ponadto, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy i (lub) samodzielnej egzystencji w tych okresach, renta rodzinna przysługuje im niezależnie od wieku.
  • Wnuki oraz rodzeństwo ubezpieczonej osoby zmarłej mogą otrzymać rentę rodzinną na tych samych zasadach, co dzieci własne, jeśli przez co najmniej rok przed śmiercią tej osoby zostały przyjęte przez nią na wychowanie, a ich rodzice nie mają możliwości zapewnienia im utrzymania, ale również wtedy, gdy - jeśli rodzice nie żyją - nie przysługuje im renta z tytułu śmierci rodziców.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
😁😁😁😁😁
2 lata temu
Nic raczej zawsze nie daje samoistne wzbogacanie.trzeba miec w reku lepszy drozszy jakis przedmiot bodziec...
osiem gwiazde...
2 lata temu
Oczywiście dotyczy to wyłącznie ukraińskich rodzin i dzieci.
zcx
2 lata temu
Kraj w którym ponad połowa społeczeństwa funkcjonuje z socjalu.
bvbbgf
2 lata temu
a jak kto robi kupe w kazdy parzysty dzien to co sie za to nalezy i gdzie zlozyc wniosek? jak nie dadza to w obroty pojdzie kapusta i walka z klimatem!
Złodzieje
2 lata temu
Każde dziecko powinno mieć prawo do renty rodzinnej po śmierci rodzica , ale w PL tak dbają o dzieci że brak jednej składki i dziecko po śmierci rodziców musi iść do pracy !!!