Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ruszyły prace nad zakazem sprzedaży niektórych sortymentów węgla. Ekogorszek na cenzurowanym

12
Podziel się:

Od połowy lipca 2029 r. dopuszczone do obrotu dla gospodarstw domowych mają być tylko niektóre typu węgla. Kupić będzie można paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Ruszyły prace nad zakazem sprzedaży niektórych sortymentów węgla. Ekogorszek na cenzurowanym
Skład węgla z ekogroszkiem (PAP, Darek Delmanowicz)

Od 1 lipca 2029 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym niektórych sortymentów węgla; nad jego wprowadzeniem pracuje MKiŚ. Dopuszczone do obrotu mają być paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać tzw. greenwashingowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6
Zaproponowane nowe nazwy sortymentów paliw nie będą sugerowały tzw. ekologicznego charakteru paliwa i nie będą tym samym wprowadzały konsumentów w błąd - podkreślono.

Projektowane rozporządzenie będzie też stopniowo zaostrzać wymagania jakościowe dla paliw stałych oferowanych na rynku.

Resort klimatu i środowiska w uzasadnieniu projektu poinformował ponadto, że rozpoczęto prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, "przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym od dnia 1 lipca 2029 r. sortymentów węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał".

"Będą natomiast wprowadzane do obrotu paliwa sortymentu orzech i groszek przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 303-5 (tj.: zawartość popiołu na poziome do 7 proc., zawartość opałowa od 26 MJ/kg; zawartość wilgoci całkowitej do 11 proc.) - dodano w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Bruce Lee
2 tyg. temu
Za jakością idzie cena. Co z tego że będzie dobry węgiel jakościowo jak będzie drogo. Jak mam pięć piątej klasy z palnikiem APRQ wszytko w nim sale o gradacji do pięciu cm ząbki węgiel miał czy nawet ziarno. Po rozgrzaniu palnika z komina nie ma dymu nawet sąsiedzi pytali czym ogrzewam dom. Ogólnie węgiel. Nowe piece naprawdę bardzo dobrze radzą sobie z spalaniem. A ekolodzy i oslowie wymyślają jak tu jeszcze dokręcić śrobe. To wkońcu coś pęknie. Teraz wkoło i wszędzie mówią o pompie ciepła, bo eko bo modne. Po jakimś nie długim czasie podniosą tak prąd że te lolary nic nie dadzą. A ludzie ciemni podniecają się i dają się nabić w butelkę.
Raz
2 tyg. temu
Walcie się z tym zielonym lądem,,,, ludzie wydali ledwie kilka lat temu duże pieniądze na piece na ekogroszek a teraz jakieś zakazy,,, zaczynam nie lubieć eurokratow
Barbarzyńca
2 tyg. temu
Chyba ludzie nie doczytali... Ma być węgiel powyżej 28... Chyba ci co burczą nie palili 23 czy mniej... W końcu ten syf zejdzie z rynku i wrócimy do starego dobrego węgla 28-32... Ale uj już każdy burczy w komentarzach i nie rozumie tematu... Kolejne piece spełniające normy... Sorry piece się wymienia co 12-20 lat i podpowiem ze juz od dawna nie kupisz kopciucha... Są klasy wysokie aż do eko i supereko... Nie kupisz pieca poza tymi normami a to było xx lat temu dlatego podejrzewam że teraz każdy ma normy eko... Czym się ten piec różni od niższych klas nie wiem ale działa jak każdy piec kładziesz>podpalasz>plai się tylko ze ma inną naklejkę xD Najważniejsze koniec syfu zwanego "węglem" co nie daje temperatury, pali się jak papier i nie trzyma ciepła...
Sceptyk
2 tyg. temu
No tak, ekologia, szkoda że Indie, Chiny i inne kraje zwiększają emisję CO2, a ta restrykcyjna ekologia powoduje tylko przeniesienie emisyjnej technologii poza cudowną i ekologiczną UE, więc pracy będzie coraz mniej a życie coraz droższe...
Marcin
2 tyg. temu
I bardzo dobrze.Dość trucia ludzi