Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Śledzi każdy krok miliarda ludzi. Polski startup jest już wart ponad 400 mln zł

203
Podziel się:

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o Cosmose AI – nie przejmuj się. Działa głównie w Azji, gdzie napędza klientów dla ponad 600 marek i niemal 400 tys. sklepów. Robi to tak skutecznie, że bez problemów właśnie zebrał kolejne 15 mln dolarów od inwestorów.

Śledzi każdy krok miliarda ludzi. Polski startup jest już wart ponad 400 mln zł
Miron Mironiuk (mat. prasowe)

Jak działa Cosmose AI? Dosłownie śledzi każdy krok miliarda ludzi. Warszawski startup zaczął działać kilka lat temu i okazało się, że świetnie sobie radzi w azjatyckich realiach. Wielu użytkowników z tego kontynentu ma na swoich smartfonach aplikacje pozwalające ustalać ich aktualną pozycję.

Cosmose AI zbiera te informacje i jest w stanie bardzo precyzyjnie określić, w jakich sklepach był użytkownik smartfona. Ba – nawet przy jakich regałach się zatrzymywał. Dokładność pozycjonowania sięga 2 metrów.

Zobacz także: Startupy po kryzysie. "Są takie, które zyskały"

Co dzieje się dalej? Takie dane są wyjątkowo cenne dla właścicieli sklepów, bo dzięki temu wiedzą, co interesuje użytkownika telefonu. Są więc w stanie wykupić reklamy, które mogą skłonić go do zakupu tego, co oglądał. Twórcą startupu jest Miron Mironiuk. Z jego technologii korzystają m.in. LVMH, Coca-Cola, Walmart, L’Oreal czy Samsung.

- W obliczu pandemii wielkie sieci handlowe oraz marki zobaczyły, że sprzedaż online nie zrekompensuje im spadków sprzedaży w tradycyjnych sklepach. Dlatego bardzo pożądane stały się technologie optymalizujące i napędzające kampanie skierowane na powrót klientów do sklepów off line. To otworzyło kolejne szanse dla Cosmose. Nowe środki od inwestorów pozwolą nam na skokowy rozwój na kolejnych rynkach w Azji – mówi Mironiuk.

Tę technologię doceniają też inwestorzy. Rozwijana od 2014 r. firma zamknęła właśnie rundę inwestycyjną na 15 mln USD, zdobywając tym samym środki na kilkukrotne zwiększenie swojej skali działania. 

Obecnie Cosmose obejmują swoją analityką do 1 mld konsumentów w Azji. Wkrótce ma to być już 2 mld ludzi, a na 2021 r. firma zapowiada zyski. W 2022 r. technologie spółki, mającej swe korzenie i R&D w Polsce, mają napędzać sprzedaż w 10 mln sklepach w Azji. 

Cosmose AI przyciągnął znanych inwestorów i fundusze. Wśród nich znaleźli się Raymond Zage z Tiga Investments, fundusze OTB Ventures oraz TDJ Pitango wraz z grupą przedsiębiorców z Azji.

- Inwestorzy doskonale wiedzą, w co inwestują. Made in Poland to bowiem nie tylko wspaniałe truskawki i gry komputerowe. Mamy świetnych inżynierów, regularnie wygrywających międzynarodowe olimpiady programistyczne. Tylko w tym roku dołączyło do nas czterech medalistów najbardziej prestiżowej z olimpiad - ACM ICPC. Dzięki temu Cosmose technologicznie jest na poziomie najlepszych z najlepszych – uważa Miron Mironiuk i zapowiada kolejne, duże partnerstwa Cosmose m.in. w Malezji oraz Japonii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
Staniki i cyc...
9 miesięcy temu
Z rok temu przytyłam. I jechałam windą z mężem. I mówiłam o tym, że muszę stanik nowy kupić, bo cycki mi urosły. I po wejściu do mieszkania odpalamy laptopa na stole, a tam..... reklamy STANIKÓW :DDD I to nie dowcip. Pozdrawiam w wielkim świecie sztucznej inteligencji
Cassandra
3 lata temu
Zamiast napędzać klientów do coca-coli przez zaglądanie ludziom do kieszeni lepiej by taki Miron wymyślił tańszą w hodowli świnię czy wymyślił miniaturową elektrownię wiatrową na każdy dom. To szczeniactwo kończy studia i ani myśli zająć się konkretną pracą dla dobra ludzi tylko zakłada start-up którego założeniem jest ograbić ludzi z pieniędzy. Większość tych "wynalazków" jest zupełnie zbędna , pracuje tylko na zyski twórcy i jego bezpośredniego klienta- korporacji szukających dróg do upchnięcia swojego badziewia. Zgroza jakie spustoszenia technologia porobiła w mózgach. Młodzież już nawet nie myśli o zostanie lekarzem czy prawnikiem bo w tych zawodach trzeba się narobić aby zarobić. Stracone pokolenia i chyba koniec pewnej formy cywilizacji. Nowa będzie odczłowieczona.
olek
4 lata temu
no tak, nastepny startup polegajacy na inwigilacji.. oczywiscie dla czyjegos dobra
jola
4 lata temu
i z czego tu sie cieszyc ????
A gdzie wolno...
4 lata temu
Tylko niewolnicy z Azji mogli dać się na to nabrać. Wolni ludzie nawet google streat view nie wpuścili (sprawdźcie na mapie Niemcy), a niewolnicy pozwalają sobie zakładać kagańce i smycze koncernów i rządów.
...
Następna strona