Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Świetne czasy dla producentów okien. Ekologia wymusi remonty

182
Podziel się:

Producenci okien mogą snuć ambitne plany na najbliższe lata. Konieczność modernizacji budynków, tak by były one jak najbardziej przyjazne środowisku, doprowadzi do tego, że sprzedaż okien w całej Europie się podwoi. Będzie bardziej ekologicznie, a przy okazji pojawią się nowe miejsca pracy.

Świetne czasy dla producentów okien. Ekologia wymusi remonty
W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na nowe okna (Pixabay)

Według Unii Europejskiej ponad 130 mln budynków w Europie odpowiada za 40 proc. zużycia energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych – zwraca uwagę analityk z Centrum Analiz Branżowych (CAB) Maksymilian Miros.

Komisja Europejska chce, by do 2050 roku Europa była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie, ale nie da się tego osiągnąć bez gwałtownego przyspieszenia termomodernizacji.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu w październiku ubiegłego roku Komisja Europejska przygotowała Falę Renowacji, czyli szereg działań zmierzających do co najmniej podwojenia tempa remontów budynków w Europie. Do 2030 r. zaplanowanych jest nawet 35 mln budynków do renowacji. Zdaniem analityka CAB przyczyni się to do tego, że roczna sprzedaż okien w Europie osiągnie poziom nawet 200 mln okien. To ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

- Zyska na tym cała europejska branża stolarki. Czy polscy producenci będą w stanie poradzić sobie z popytem na okna na poziomie nie 15, a 30-40 mln okien? Z pewnością będzie to duże wyzwanie, ale z takim wszyscy chyba się chętnie zmierzymy - uważa Miros.

Zobacz także: Polacy chcą mniej szkodzić środowisku. Zainteresowanie dofinansowaniem na wymianę pieców jest ogromne

Fala Renowacji ma zalać Europę

KE opublikowała w październiku ubiegłego roku swoją strategię na rzecz Fali Renowacji, by poprawić charakterystykę energetyczną budynków. Zamierza zwiększyć wskaźniki renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat i sprawić, aby renowacje przyczyniły się do większej efektywności energetycznej i oszczędniejszego gospodarowania zasobami.

Według KE spowoduje to poprawę jakości życia osób mieszkających w budynkach, zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych w Europie i zwiększy się skala ponownego użycia i recyklingu materiałów.

Zdaniem KE do 2030 r. można, dzięki Fali Renowacji, odnowić 35 mln budynków i stworzyć do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(182)
stary
3 lata temu
ale żeby wyprodukować te okna (pcv) to ile energii trzeba po drugie kto skupuje stare uszkodzone okna pcv...
gocha
3 lata temu
O jakiej ekologii my mówimy. Zapraszam do Lublina na osiedle Kalina. Żyjemy w blokach obitych blachą jak sardynki w puszce. Puszka w zimie jest zimna, a w lecie można się w niej ugotować. Spółdzielnia śpi.
Gall
3 lata temu
to jest ciąg dalszy zielonej paranoi - to jest wyłącznie niebezpieczna propaganda - to jest zielony eko teroryzm - ten patologiczny proces na pewno źle się skończy bo najwięcej CO2 wydalają ludzie - potem dojdą inne restrykcje i kary
1kacperek
3 lata temu
Ja jestem ciekawy dlaczego materialy do ocieplania budynku sa tak drogie!Przeciez to jest jakas paranoja jak panstwo chce zachecic ludzi do docieplanaia budynkow?
ewa
3 lata temu
ach, zmuszają nas do paneli słonecznych teraz do wymiany okien? A co ze starymi? Przecież trzeba je wyrzucić, a to plastiki, które mogłyby służyć jeszcze 30 lat .
...
Następna strona