Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tańsze paliwa sprzedawane dłużej? Jest ważna decyzja Sejmu

31
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.

Tańsze paliwa sprzedawane dłużej? Jest ważna decyzja Sejmu
Sejm uchwalił ustawę wydłużającą zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej do 30 czerwca 2023 (WP, Marek Wieliński)

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw głosowało 250 posłów, 12 było przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Ustawa zawiera m.in. zapisy, na mocy których okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Obecnie zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej paliw obowiązuje do końca tego roku.

Wcześniej Komisja Europejska miała uwagi do rozwiązań zawartych w opracowanej przez polski rząd tarczy antyinflacyjnej. Chodziło o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Dlatego rząd zapowiedział już zmiany w tarczy.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Głównym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 23.11 | Niepokojące dane o płacach Polaków i powrót VAT na paliwa. Jak to wpłynie na gospodarstwa domowe?

Według resortu finansów najważniejszymi rozwiązaniami są uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w zakresie ewidencji, zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in, o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm sześc. Dotychczas zwolnienie to obowiązywać miało do końca 2022 r.

Poza tym w projekcie zostały zawarte zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz zwiększające katalog przypadków, w których można o taki zwrot występować. Projekt wprowadza możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu Blika (będzie to możliwe np. w e-Urzędzie Skarbowym) oraz wydłuża możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 r.

Projekt zakłada ponadto wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Emil
rok temu
tak się dzieje w całej Europie a wiecie dlaczego bo chcą nam wciskać elektryki, likwidować kopalnie i przechodzić niby na odnawialne. Tak się wykańcza węgiel, diesel a potem benzyniaki... o to cała tajemnica PS. Ropa na rynku w baryłkach dziś tańsza niż przed wojną, dolar spada... przed wojną cena paliwa 4,50
Emil
rok temu
tak się dzieje w całej Europie a wiecie dlaczego bo chcą nam wciskać elektryki, likwidować kopalnie i przechodzić niby na odnawialne. Tak się wykańcza węgiel, diesel a potem benzyniaki... o to cała tajemnica PS. Ropa dziś tańsza niż przed wojną, dolar spada... przed wojną cena paliwa 4,50
Krętacze
rok temu
Dolar spadł a paliwa stoją, dolar podskoczy to powiedzą ze droga waluta i paliwo do góry
obywatel
rok temu
Co najmniej od trzech tygodni na stacjach paliwowych Holandii diesel od 1.73 do 1,82 € za litr .
marża
rok temu
Kiedy będą te tańsze paliwa, jak rynek się całkiem załamie? Tańsze to znaczy po 3,80zł?
...
Następna strona