Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

To może być koniec kotłów na paliwa kopalne. Zbliża się ostateczne głosowanie

120
Podziel się:

Jeszcze w marcu Parlament Europejski podda pod głosowanie projekt tzw. dyrektywy budynkowej. Zakłada całkowite odejście od ogrzewania budynków kotłami i piecami na paliwa kopalne, takie jak węgiel czy gaz.

To może być koniec kotłów na paliwa kopalne. Zbliża się ostateczne głosowanie
To może być koniec kotłów na paliwa kopalne. Zbliża się ostateczne głosowanie (Adobe Stock, caifas)

W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej porozumiały się nieformalnie w sprawie nowelizacji dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Projekt musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzony przez obie te instytucje. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, europarlament będzie głosował ws. dyrektywy jeszcze w marcu.

Jeśli dokument zostanie przyjęty przez PE i Radę UE, kraje Wspólnoty czekają duże zmiany. Tak zwana dyrektywa budynkowa zakłada, że do 2040 roku budynki nie będą ogrzewane z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Zmiany mają być stopniowe

Już w 2025 roku państwa członkowskie nie będą mogły oferować dopłat do zakupu samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Wsparcie finansowe będzie możliwe tylko w przypadku hybrydowych systemów grzewczych, takich jak te łączące kocioł z instalacją solarną lub pompą ciepła.

Budynki publiczne mają stać się zeroemisyjne do 2028 roku. W 2030 roku ten sam obowiązek zacznie dotyczyć wszystkich nowo wznoszonych budynków mieszkalnych.

"W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić rozwiązania prowadzące do redukcji średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 r. i o co najmniej 20-22 proc. do 2035 r." - podaje europarlament w grudniowym komunikacie prasowym.

"Do 2030 r. państwa członkowskie będą musiały wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 r. - 26 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej" - czytamy w komunikacie PE.

Nie będzie przymuszania

Finalny cel jest taki, żeby do 2040 roku wszystkie budynki były wolne od ogrzewania wykorzystującego paliwa kopalne, czyli m.in. węgiel i gaz.

Portalsamorzadowy.pl podkreśla, że właściciele nie będą zmuszani do wymiany źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może być jednak po prostu opłacalna ekonomicznie. Wówczas do wyboru będziemy mieli pompy ciepła i fotowoltaikę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
Esia
1 tyg. temu
Nie wierzę że tylko 118 komentarzy
Esia
1 tyg. temu
Nie zgadzam się z tym i popieram rolników
AndrewOfWolan...
2 miesiące temu
Chcieliście takiej władzy i takiej Unii to macie. Już niedługo wprowadzą stary podatek od komina .... i to nie ważne czy od grzania czy wentylacyjnego :)
Walter
2 miesiące temu
A ciepłownie ogrzewające osiedla mieszkaniowe też zlikwidują?
Ada
2 miesiące temu
Tak, tak. Nigdy nie ma przymusu. Jak z preparatami genowymi na C19 (katar z grypą). Nie było przymusu ale do kina, restauracji czy do samolotu nie wejdziesz (to szczegół że po dawkach chorowało się częściej niż bez). Do wymiany źródła ciepła też nie ma przymusu. Ale będzie taki "podatek" że stanie się to mało opłacalne... Jeden wielki ucisk w celu ochrony k.... ieszeni
...
Następna strona