Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejska polityka zagraniczna. Nowa strategia

0
Podziel się:

Do inauguracji współpracy między Szwecją, Polską, Hiszpanią i Włochami ma dojść dziś w Brukseli.

Europejska polityka zagraniczna. Nowa strategia
(Xinhua News/East News)

Szwecja wraz z Polską, Hiszpanią i Włochami stworzy do wiosny 2013 roku _ projekt kompleksowej strategii europejskiej polityki zagranicznej _ - poinformował w poniedziałek na łamach dziennika _ Dagens Nyheter _ szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt.

[Na zdjęciu Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych]

Do inauguracji współpracy między Szwecją, Polską, Hiszpanią i Włochami ma dojść dziś w Brukseli.

_ - Reprezentujemy cztery kraje, które weszły do Unii w różnym czasie, mają odmienne doświadczenia oraz punkty widzenia. Reprezentujemy Północ i Południe, Wschód i Zachód, stare i nowe państwa członkowskie. Łączy nas silna wiara w Europę oraz potrzeba spójnej i energicznej europejskiej polityki zagranicznej _ - pisze Carl Bildt.

Szwedzki minister spraw zagranicznych ujawnił, że dzięki współpracy instytutów badawczych, zajmujących się polityką międzynarodową w tych czterech krajach, _ do wiosny powstanie projekt kompleksowej strategii europejskiej polityki zagranicznej, który następnie ma stanowić podstawę do dalszej pracy z udziałem instytucji europejskich i wszystkich państw członkowskich _.

Bildt przypomina, że istnieje już tzw. europejska strategia bezpieczeństwa z 2003 roku, aktualizowana w 2008 roku. Wskazuje jednak, że _ UE i świat (...) zmieniły się. Musimy patrzeć w przyszłość _ - stwierdza minister. _ - Musimy wyjść poza skupianie się wyłącznie na zagrożeniach bezpieczeństwa, również spojrzeć na naszą globalną odpowiedzialność i nasze możliwości _ - podkreśla szef szwedzkiej dyplomacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni też chcą spotkania z prezydentem Ukrainy Według włoskiej agencji prasowej, premier Mario Monti wystosuje wkrótce list do Wiktora Janukowycza.
Niemcy znów dyktują warunki Europie Angela Merkel poszła na ustępstwa, ale i tak ugrała swoje. Na tym porozumieniu najbardziej zależało Berlinowi.
130 miliardów euro pójdzie na walkę z kryzysem Zobacz, co ustalili przywódcy Eurolandu i na co nie zgodziła się Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)