Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolne w Trzech Króli nie cieszy nikogo

0
Podziel się:

Zadowoleni nie są pracodawcy i związkowcy. Obie strony złożą wnioski do Trybunału.

Wolne w Trzech Króli nie cieszy nikogo
(Kevin Burkett/CC/Flickr)

Ustawa wprowadzająca dzień wolny w święto Trzech Króli nie zadowala ani pracodawców ani pracowników. Obie strony zapowiadają złożenie jeszcze w tym miesiącu wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawę zaskarżą pracodawcy zrzeszeni w Lewiatanie oraz NSZZ Solidarność. Pracodawcy RP i OPZZ mają zastrzeżenia do nowego prawa, ale różnią się w krytyce. Jedni uważają, że ustawa szkodliwie zwiększa liczbę wolnych dni, drudzy, że przeciwnie - w praktyce, w skali roku, będzie ich mniej.

Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że w wyniku przyjęcia ustawy gospodarka poniesie znaczne straty. Szacuje, że łączne, dodatkowe obciążenie przedsiębiorstw wyniesie 900 milionów złotych, a roczna sprzedaż dóbr i usług, wytwarzanych jedynie w przedsiębiorstwach powyżej 50 pracowników spadnie o 4,2 miliarda. W efekcie, wpływy z utraconego podatku VAT i CIT zmniejszą się o 370 milionów.

NSZZ Solidarność ma inne argumenty. Związkowcom podoba się nowy dzień wolny od pracy, ale przewidują, że zmiany w prawie pracy doprowadzą, w realnym działaniu przedsiębiorstw, do likwidacji innych wolnych dni. Rzecznik związku Wojciech Gumułka spodziewa się, że pracodawcy, na mocy nowego prawa, będą manipulować odbieraniem dni wolnych, a pracownicy na tym stracą. Przypomina, że ustawodawca zlikwidował [ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t127477.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wikinski;dni;wolne;wigilia;lepsza;od;trzech;kroli,184,0,747192.html) Wikiński: Dni wolne? Wigilia lepsza od Trzech Króli
możliwość odebrania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, nie będzie też skrócenia tygodniowego czasu pracy, jeśli wypadnie w nim święto.

Związkowcy zrzeszeni w OPZZ są zdumieni metamorfozą, jaką przeszedł wniosek obywatelski w sprawie przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli. - _ Przyjęta ustawa jest czymś zupełnie innym _ - mówi wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski i dodaje, że z niepokojem patrzy na to, co się dzieje z procesem legislacyjnym w Polsce.

Pracodawcy RP popierają częściowo wniosek do Trybunału przygotowany przez Lewiatana i częściowo wniosek Solidarności. - _ Jesteśmy za, ale z dwóch wniosków wybieramy po trosze, bo przyjęte rozwiązanie nie służy ani pracodawcom ani pracownikom. Od początku byliśmy przeciwni takiej kombinacji _ - powiedziała mecenas Monika Gładoch.

Pracodawcy RP zgadzają się też ze związkowcami z OPZZ, że coś dziwnego, stało się z pierwotnym wnioskiem obywatelskim w sprawie przywrócenia święta Trzech Króli. Monika Gładoch jest zaniepokojona praktykami w procesie legislacyjnym. Jak podkreśliła, do rządu i parlamentu były kilkakrotnie kierowane protesty dotyczące wypaczania idei konsultacji społecznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t87574.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/trzech;kroli;kosztuje;ponad;5;mld;zl;a;moze;byc;wiecej,216,0,748760.html) Trzech Króli kosztuje ponad 5 mld zł. A może być więcej Pracodawcy alarmują, że nie stać nas na nowe święto. Liczą, że Trybunał Konstytucyjny uchyli ustawę wprowadzającą wolne 6. stycznia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/biskupi;dziekuja;za;wolne;w;trzech;kroli,145,0,746641.html) Biskupi dziękują za wolne w Trzech Króli Podkreślają, że jest to powrót tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)