Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w funkcjonowaniu samorządów? SLD będzie nas ankietować

0
Podziel się:

Większe uprawnienia samorządów i ewentualne zmiany w ordynacjach wyborczych mogą uzdrowić działanie władz lokalnych - twierdzi Leszek Miller.

Zmiany w funkcjonowaniu samorządów? SLD będzie nas ankietować
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD zapowiada akcję zbierania ankiet na temat oceny działań samorządów.

_ - Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy można coś zrobić, co by nasz samorząd terytorialny stawiało na lepszej pozycji _ - powiedział dziennikarzom w Kielcach Miller. W tym celu Sojusz ma przeprowadzić kilkaset tysięcy ankiet wśród Polaków na temat działania samorządów.

_ - Chcemy w całej Polsce, w ciągu najbliższych dni, miesięcy zebrać kilkaset tysięcy ankiet _ - zapowiedział w Kielcach sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. _ - Chcemy zapytać mieszkańców o to, czy obietnice z 2010 roku są realizowane przez władze, czy to wszystko, co dzieje się w lokalnej samorządności na szczeblu powiatu czy gminy może być jeszcze lepiej wykonywane _ - dodał.

Tylko na terenie województwa świętokrzyskiego SLD planuje zebrać kilkanaście tysięcy ankiet. Według Millera, jeżeli Sojusz przeprowadzi taką konsultację, _ zbierając podpowiedzi i odpowiedzi _, to za rok będzie mógł przedstawić różne projekty dotyczące samorządów. Jego zdaniem najpilniejszej zmiany wymagają przepisy w sprawie finansowania samorządów lokalnych.

W ocenie szefa Sojuszu istnieje np. niebezpieczeństwo, że _ wiele z planów dotyczących rozpoczęcia czy kontynuowania inwestycji z wkładem UE nie będzie mogło być realizowane _. W drugiej kolejności - zdaniem Millera - potrzebne są _ zmiany w usytuowaniu samorządów _. Jak wyjaśnił chodzi o _ przesunięcie większej części uprawnień z administracji rządowej do administracji samorządowej _.

Wiceszef SLD, były premier Józef Oleksy powiedział PAP, że konieczna jest gruntowna decentralizacja w dystrybucji środków publicznych. Według niego to _ zaszłość, że państwo zbiera pieniądze z całego kraju do Warszawy, a potem je łaskawie rozdziela w dół _. _ To się musi zmienić, duża część dochodów musi od razu pozostawać na dole, bez tej łaskawości centralnej administracji _ - podkreślił Oleksy.

Trzecią kwestią, którą rozważa SLD, jest postulat zmian w ordynacji wyborczej. Zdaniem Millera warto się zastanowić, czy przepisów o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie rozszerzyć na starostów powiatów ziemskich i marszałków województw. _ Jeszcze nie mamy skrystalizowanego poglądu, ale być może jest to jeden z wariantów, który zasługuje na uwagę i na rozważenie, ale ostateczne stanowisko zajmiemy wtedy, gdy poznamy wyniki ankiet _ - zaznaczył szef SLD.

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby wyniki ankiet były zaprezentowane w raporcie, który opublikowany zostanie na przełomie listopada i grudnia. Ma być to punkt wyjściowy do samorządowej kampanii wyborczej. Kolejne wybory samorządowe odbędą się w 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef SLD wie, skąd wziąć 34 mld złotych Leszek Miller przekonuje, że taką kwotę do budżetu przyniesie opodatkowanie tych transakcji.
Platforma i PiS zgodne. Zobacz, w jakiej sprawie Przeciwko zwiększeniu roli państwa w gospodarce, czyli państwa w państwie zgodnie opowiedzieli się posłowie PO i PiS.
Walka z kryzysem według SLD. Okręgi przemysłowe i podatek dla najbogatszych Zdaniem Leszka Millera, szefa SLD, możliwe jest utworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)