Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Mateusz Morawiecki: 30 tys. etatów trafi do Polski z Wielkiej Brytanii dzięki Brexitowi

25
Podziel się:

Zagraniczne firmy otwierające centra biznesowe w Polsce mogą liczyć na zachęty i dopłaty rządowe.

Mateusz Morawiecki: 30 tys. etatów trafi do Polski z Wielkiej Brytanii dzięki Brexitowi
(neiljs/Flickr (CC BY 2.0))

Tylko w tym roku 30 tys. miejsc pracy w sektorze usług finansowych zostanie przeniesionych z Wielkiej Brytanii do Polski z powodu Brexitu - twierdzi Mateusz Morawiecki. Jak zdradził wicepremier w zeszłym roku rozmawiał na ten temat z 30 brytyjskimi firmami.

- Polacy przenosili się do Londynu, teraz firmy z Londynu przenoszą swoje miejsca pracy do Polski - powiedział Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Szef resortu rozwoju i finansów pochwalił się, że wie o planach kilkudziesięciu inwestycji, w tym kilku dużych.

Jak pisze agencja Bloomberg, o ściągnięcie z Londynu dużych banków, które prowadzą operacje w euro, starają się Paryż i Frankfurt, a jednocześnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej walczą o przyciągnięcie do siebie firm działających w sektorze usług serwisowych.

Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wynika, że w sektorze usług biznesowych pracuje w Polsce 212 tys. osób, z czego 177 tys. w 461 w zagranicznych centrach. ABSL prognozuje, że do 2020 r. zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie w Polsce do ok. 300 tys. osób.

"Zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia w sektorze w Polsce pozostaje Kraków, w którym w centrach usług pracuje już ponad 50 tys. osób. Tym samym jest to najważniejszy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej" - czytamy w raporcie ABSL.

Zagraniczne firmy otwierające centra biznesowe w Polsce mogą liczyć na zachęty i dopłaty rządowe. W przypadku inwestycji zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych mogą liczyć na zwolnienie z podatku CIT, a dopłaty na badania i rozwój wynoszą od 25 do 65 proc. poniesionych kosztów.

Wcześniej media donosiły o planach przeniesienia miejsc pracy do Polski przez kilka wielkich firm z sektora usług finansowych. Dziennik "Handelsblatt" pisał, że bank Goldman Sachs, który chce obciąć swoje zatrudnienie w Londynie o połowę, do 3 tys. pracowników zatrudni w Warszawie dodatkowe kilkaset osób, a według "Pulsu Biznesu" 2,5 tys. miejsc pracy do Polski ma przenieść bank JPMorgan.

Rzeczniczka JPMorgan zaprzecza jednak, że ewentualne zmiany mogą mieć coś wspólnego z Brexitem i miejscami pracy w Londynie. Z kolei biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju nie potwierdza, czy komentarze Morawieckiego mają coś wspólnego z planami tego banku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
ja123
7 lat temu
w koncu przenosza Wielka Brytanie do Polski i bedzie spokoj z emigrantami finansowymi ,po co wyjezdzac skoro Anglia bedzie u nas ale po brexicie czy przed?
roman
7 lat temu
kto mu sprzedał marychę ja piernicze facet przestań Do czego mają wracać do koleinych strajków i pracy za 2000 w 80% firm a transport stanie pracodawcy gają np linka szwecja 3-do 4tyś bez diet czy 5tyś i w tym 2600 diety dieta nie zarobek
ziutek2225
7 lat temu
Narcyz oszalał .
Asia
7 lat temu
Panie Morawiecki, przestań brać prochy i wymyślać bzdury. Nie ośmieszaj się Pan. W tym wieku to już nie wypada.
Zbigniew Dziu...
7 lat temu
Bracia Grimm, Andersen, Morawiecki
...
Następna strona