Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela dołoży nam podatek węglowy?

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii i
uzależnić jego wysokość od emisji CO2.

Bruksela dołoży nam podatek węglowy?
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii w Unii Europejskiej tak, by uzależnić wysokość podatku m.in. od emisji CO2. Nie wiadomo jeszcze, czy na tzw. podatek węglowy zgodzą się wszystkie kraje Unii. KE ogłosi propozycję w środę.

To już drugie podejście KE do wprowadzenia w całej UE minimalnej stawki podatku od emisji CO2, tzw. podatku węglowego w sektorach nieobjętych unijnych systemem handlu emisjami. Poprzednia propozycja komisarza UE ds. podatkowych Algirdasa Szemety w tej sprawie miała miejsce rok temu. Wówczas nie udało mu się przekonać wszystkich krajów UE, przede wszystkim Wielkiej Brytanii.

_ - Chodzi o to, by przejść z systemu opodatkowania opartego wyłącznie na ilości skonsumowanej energii na system uzależniony od energii zawartej w produktach (wartość opałowa paliw) oraz emisji CO2 _ - powiedział rzecznik Szemety David Boublil. _ Wyrówna to konkurencyjność pomiędzy różnymi produktami energetycznymi _ - dodał. Oceniając szanse na zaakceptowanie pomysłów KE tym razem, odparł: _ w dyskusji są wymieniane mocne poglądy, ale jest zdecydowana większość _. Zmiany podatkowe w UE wymagają jednomyślności 27 państw.

KE w środę ogłosi swoją propozycję zmiany dyrektywy z 2003 r. o opodatkowaniu energii. Komisja chce, by opodatkowanie energii skłaniało do jej oszczędzania i ograniczania emisji. Płacąc podatek uzależniony od wielkości emisji CO2 i wydajności paliw (a nie tylko od ilości), konsument zaczyna płacić za zanieczyszczenia, które powoduje.

Zgodnie z propozycją KE, część podatku związana z emisjami dotyczyłaby tylko tych sektorów, które nie są objęte unijnym systemem handlu emisjami (ETS), czyli m.in. transportu w przeciwieństwie do elektroenergetyki. Kraje UE mogą być zobligowane od 2013 r. do przestrzegania minimalnej stawki podatku od emisji CO2, brukselskie media mówią o 20 euro za tonę. Chociaż rolnictwa też nie ma w ETS, to rzecznik Szemety, zauważył, że tu _ sprawa nie jest jasna _, czy sektor ten też będzie objęty podatkiem od emisji.

Nowa konstrukcja podatku od energii nie musi powodować zwiększenia opodatkowania w poszczególnych krajach, ponieważ już dziś wiele krajów stosuje podatek wyższy od unijnego minimum, może jednak zmienić jego rozłożenie. Element podatku związany z wartością opałową miałby się odnosić do paliw używanych w transporcie i ciepłownictwie. To może oznaczać większe opodatkowanie węgla o niskiej wartości opałowej, który w obecnym systemie ilościowym jest najmniej opodatkowany, a także diesla.

Podatek od emisji gazów cieplarnianych już stosują niektóre kraje UE m.in. Szwecja, Finlandia i Dania. Pod koniec 2009 r. wprowadzenie takiego podatku w Polsce proponował ówczesny minister środowiska Maciej Nowicki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/limity;co2;przesadnie;wysrubowane,82,0,794962.html) Limity CO2 przesadnie wyśrubowane Premier Donald Tusk zapewnia, że będzie walczył w Unii o ich zwiększenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t126621.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/flota/artykul/bruksela;zaostrza;normy;dla;samochodow;ale;ustepuje,112,0,740720.html) Bruksela zaostrza normy dla samochodów. Ale ustępuje Do 2020 roku producenci będą musieli ograniczyć emisje CO2 w swoich autach do 147 g/km.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t82581.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/250;tys;miejsc;pracy;mniej;przez;co2,145,0,732817.html) 250 tys. miejsc pracy mniej przez CO2 Polska może je utracić, jeśli wejdą w życie unijne zasady emisji dwutlenku węgla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)