Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych

4
Podziel się:

Oprocentowanie jest wciąż na najniższym poziomie w historii.

Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych
(Polaris/East News)

Europejski Bank Centralny nie zmienił najważniejszych parametrów polityki pieniężnej. Podstawowa stawka oprocentowania jest wciąż na zerowym poziomie. Bankierzy z większym optymizmem patrzą na wzrost PKB w strefie euro w tym roku.

Aktualizacja 15:00

Właśnie zakończyło się posiedzenie EBC. Bankierzy, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, nie zmienili stóp procentowych obowiązujących w strefie euro.

Od 16 marca oprocentowanie kredytu w banku centralnym wynosi 0,0 proc. (stopa refinansowa), a depozytu minus 0,4 proc. Nigdy w historii stopy procentowe nie były niższe.

- Wciąż zakładamy, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie lub będą niższe przez dłuższy okres czasu - przyznaje Mario Draghi. Prezes EBC zapewnił też, że monitoruje przede wszystkim dane na temat inflacji i wzrostu gospodarczego. Jeśli nie będą się poprawiać, bank zastosuje odpowiednie instrumenty.

Odnośnie niestandardowych działań polityki monetarnej, potwierdzone zostało, że 8 czerwca Eurosystem rozpocznie skup obligacji korporacyjnych z rynku. A już 22 czerwca rozpocznie się kolejny program zwiększania ilości pieniądza poprzez długoterminowe operacje refinansowe. Skala dodruku euro wzrośnie z 60 do 80 mld euro miesięcznie.

Decyzja EBC nie jest zaskoczeniem, stąd też reakcja rynku walutowego jest względnie spokojna. Notowania euro oscylują od rana w okolicach 4,38-4,40 zł.

Obserwuj bieżące notowania euro

Utrzymanie stóp procentowych bez zmian nie oznacza, że EBC próżnuje. W czerwcu startuje bowiem z zapowiadanymi w marcu nowymi programami skupu obligacji korporacyjnych i nową rundą tanich pożyczek dla banków. Narzędzia te mają przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego w strefie euro, który w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 1,5 proc.

Według najnowszych prognoz EBC, wzrost PKB w całym 2016 roku wyniesie 1,6 proc. Co ważne, szacunki są bardziej optymistyczne niż te prezentowane w marcu (1,4 proc.). Nic nie wskazuje jednak na znaczące przyspieszenie. W kolejnych dwóch latach gospodarka ma rosnąć w tempie 1,7 proc.

- Oczekujemy, że wzrost gospodarczy będzie postępował w umiarkowanym, stabilnym tempie. Wspiera go popyt wewnętrzny, przy nieco słabszym eksporcie - komentuje Draghi.

Większych zmian można oczekiwać po wskaźniku inflacji. Projekcje zakładają, że do 2018 roku wyniesie 1,6 proc. W tym roku ceny mają wzrosnąć o 0,2 proc., a w 2017 roku o 1,3 proc.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
wito49854
8 lat temu
Co z tego, że gospodarka rośnie, inflacja spada jak ludziom żyje się źle. Firmy upadają, ludzie tracą pracę. Musimy sami coś z tym zrobić by nam było lepiej. Jest książka "Emeyrtura nie jest Ci potrezbna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku. Dobra lektura z praktycznymi przykładami
wujek z UK
8 lat temu
Czyli dalej promujemy zycie na kredyt (tanie kredyty) niz oszczedzanie i zycie za swoje (niskie stopy procentowe). Zadluzajmy dalej przyszle pokolenia. A moze nawet panstwa pobankrutuja wczesniej, wtedy BFG wam nie pomoze. Inna ewentualnoscia jest wojna, zawsze mozna sprobowac zabic wierzyciela zamiast go splacic.
wito49854
8 lat temu
Obiecywali pomoc frankowiczom. Politycy robią wszystko by waluty poszły w górę. Kredyt można wziąć. Przede wszystkim trzeba zachować umiar. Ważne też, by nie przepłacić. Trzeba zachować odpowiednią relację między ceną kupna, a cenami wynajmu. Nawet wtedy, gdy kupujemy dla siebie. Wiedza finansowa w tym pomaga. Jak inwestować m.in. w nieruchomości napisano w książce "Emeyrtura nie jest Ci potrezbna". Autor podaje „polskie” przykłady
BANKIER
8 lat temu
mamy kasiorke za zarmo i ludzi i tak kasujemy jak za zloto :)