Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dorn: Tusk nie jest premierem. Jest doradcą księcia

0
Podziel się:

Ludwik Dorn uważa, że w Brukseli utrwalono dążenie do rządzenia UE przez Niemcy.

Dorn: Tusk nie jest premierem. Jest doradcą księcia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ludwik Dorn (Solidarna Polska) uważa, że są dwie koncepcje Polski - lokalno-tubylcza, którą reprezentuje premier Donald Tusk, oraz narodowa, za którą opowiadają się SP i PiS. Ocenił też, że Tusk wystąpił w Sejmie jako _ zausznik możniejszego _.

aktualizacja 15.21

_ - Oczekiwałem, że usłyszę z tej trybuny premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej, a usłyszałem doradcę bądź aspiranta do doradcy księcia, w dodatku kogoś, kto chce uzyskiwać wpływy dla siebie, ale także dla własnego kraju, jako doradcy i zausznika możniejszego _ - powiedział poseł Solidarnej Polski (dołączył do klubu w czwartek) w dzisiejszej debacie nad informacją premiera o przyszłości UE.

Dorn ocenił ponadto, że na ostatnim szczycie w Brukseli _ utrwalono dążenie do pozatraktatowego rządzenia UE przez Niemcy, w konsultacji z Francją, obudowaną grupą frankfurcką _. Jak mówił, koncepcję tę poparł też polski premier.

W opinii Dorna można się zgodzić z pomysłem współpracy z silniejszym partnerem, na przykład z Niemcami, natomiast - jak przekonywał polityk - Polska, wypowiedziami i decyzjami premiera Donalda Tuska, a także wypowiedziami szefa MSZ Radosława Sikorskiego wyrzekła się roli partnera w UE na rzecz roli _ zausznika i klienta _.

Awantura Fotygi i NiesiołowskiegoGorąca dyskusja rozpoczęła sikę także, po przemówieniu Anny Fotygi. Poseł Stefan Niesiołowski który zarzucił Annie Fotydze, która skrytykowała polską dyplomację insynuacje, kłamstwo i ignorancję, Antoni Macierewicz wystąpił z wnioskiem formalnym o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów.

Macierewicz wszedł na mównicę sejmową podczas wystąpienia Stefana Niesiołowskiego i zażądał przerwy. -_ To skandaliczna sprawa, że posłowie Platformy używają tej trybuny do szkalowania innych posłów. Już nie mówię, że to chamstwo _ - mówił.

Stefan Niesiołowski odnosząc się do wystąpienia Anny Fotygi z PiS stwierdził: _ Muszę powiedzieć, że tyle złej woli, kłamstwa, manipulacji, insynuacji, nieprawdy, zwyczajnej ignorancji, którą pani nam tu serwowała, zasługuje na wyróżnienie _. Fotyga na znak protestu wyszła z sali.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:


Anna Fotyga jest zdania, że zmiany Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące eurogrupy są w oczywisty sposób decydowane przez wszystkich członków Wspólnoty. Według niej obecna struktura Unii wygląda tak, że to nie Polska musi zabiegać o pewne rozwiązania, tylko inne kraje muszą zabiegać o zgodę Polski.

- _ Obawiam się, że myślenie o płynięciu w głównym nurcie, nie pozwala panu na podejmowanie decyzji o państwie i jego interesach w takich właśnie kategoriach _ - zwróciła się do premiera.

*POSŁUCHAJ ANNY FOTYGI: *

W ocenie Anny Fotygi z PiS, zmiana polityki zagranicznej przez koalicję PO-PSL miała istotny wpływ na wydarzenia, z którymi mamy obecnie do czynienia w UE. -_ Wpisanie się w główny nurt unijny spowodowało, że straciliśmy możliwość budowania koalicji w istotnych dla siebie sprawach i bardzo wiele wydarzeń świadczyło o takim właśnie biegu wydarzeń _- powiedziała Fotyga podczas debaty nad informacją premiera w sprawie przyszłości UE.

- _ Od czasu kiedy Polska stała się rzecznikiem Rosji w UE wpisaliśmy się w główny nurt myślenia państw unijnych i to powoduje bardzo utrudnioną sytuację, jeśli chodzi o budowę koalicji _- dodała. Fotyga mówiła, że premier wielokrotnie twierdził, iż celem obecnej polityki zagranicznej jest poprawa relacji z naszymi sąsiadami.

- _ Symbolem poprawy tych relacji jest - po pierwsze wystąpienie ministra Sikorskiego w Berlinie, a po drugie obecność pana ministra Sikorskiego w Moskwie w dniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce _- powiedziała.

Wytknęła też ministrowi, że nie stawił się tego dnia przed komisją spraw zagranicznych, gdy było omawiany wniosek PiS o wotum nieufności wobec niego. Do tego fragmentu wystąpienia odniósł się Radosław Sikorski. - _ Chciałbym się obronić przed zarzutem zbrodni, jakoby w dniu 13 grudnia, w rocznicę stanu wojennego, ale także Traktatu Lizbońskiego, miałem przebywać w Moskwie. Wyleciałem z Warszawy 13 grudnia, ale ze względu na różnicę czasu +3, wylądowałem po północy _ - podkreślił.

- _ 13 grudnia nie było mnie w Moskwie. 13 grudnia, gdy wy nosiliście transparenty Konzentration Lager Europa, ja złożyłem kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki _ - dodał szef dyplomacji.

**

W sejmie trwa debata o przyszłości Unii Europejskiej. Po przedstawieniu przez premieraDonalda Tuska informacji o szczycie UE, głos zabierają posłowie koalicji i opozycji.

Ludwik Dorn uważa, że polskie stanowisko na szczycie Unii świadczyło o tym, że należy sie trzymać silniejszego, a tym silniejszym w naszym obszarze są Niemcy.

Polityk klubu Solidarna Polska zwracał jednak uwagę, że wcześniejsza wypowiedź Radosława Sikorskiego oznacza, że Polska wyrzeka się roli partnera, który organizując wokół siebie kraje regionu targuje się o swoje.

- _ Chcemy być doradcą i zausznikiem. Chcemy być klientem, zapominając o tym, że egzystencjalne interesy klienta zawsze muszą ustąpić wobec egzystencjalnych interesów patrona _ - mówił Dorn.

*POSŁUCHAJ LUDWIKA DORNA: SLD jest za większą integracją w ramach struktur europejskich. W Sejmie trwa debata na temat przyszłości UE. Przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział, że obecny kryzys jest konsekwencją niedokończonej integracji europejskiej. Leszek Miller odniósł się też do stanowiska Wielkiej Brytanii na unijnym szczycie, która była przeciwna zmianom w traktacie. Przewodniczący SLD zaapelował o wycofanie się z protokołu brytyjskiego.
*
*POSŁUCHAJ LESZKA MILLERA: -_ Wielka Brytania znalazła się na zewnątrz procesów integracyjnych i to jest dobra okazja, panie premierze, żeby jeszcze raz zwrócić się do pana o wycofanie się z protokołu brytyjskiego, ograniczającego stosowanie praw zapisanych w karcie praw podstawowych. Przecież trwanie przy tym protokole jest reliktem rządu Prawa i Sprawiedliwości _- mówił Miller. *Ruch Palikota z życzliwością i entuzjazmem odnosi się do ostatnich inicjatyw rządu Donalda Tuska w sprawie UE; chcemy zachęcić premiera i szefa MSZ do głębszej integracji w ramach Unii - oświadczył w czwartek w Sejmie Janusz Palikot.

_ Chcemy federalnej Europy, chcemy jednego państwa europejskiego. Ta nasza intencja, aby zachęcić pana premiera i pana ministra Sikorskiego do głębszej integracji, jest właśnie intencją zbudowania jednego państwa europejskiego, pójścia dalej niż nawet najlepsza umowa międzyrządowa _ - podkreślił poseł w debacie nad informacją premiera o przyszłości UE.

Jak ocenił, umowa międzyrządowa jest może _ niezbędnym krokiem przejściowym _, który trzeba zrobić. _ I ważne byłoby rzeczywiście, by Polska się znalazła wśród tych, którzy się znajdą w tym tzw., jak pan premier mówił, pierwszym kręgu zjednoczenia czy nowego zintegrowania UE _ - powiedział.

O sejmowej debacie czytaj w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komorowski;umowa;w;sprawie;paktu;nie;wymaga;sejmowej;wiekszosci,66,0,990786.html) *Wymóg większości? Przy ratyfikacji niekonieczny -_ Powinniśmy wszyscy sobie życzyć, aby ratyfikacja paktu fiskalnego nie wymagała 2/3 głosów w Sejmie _- powiedział prezydent Komorowski. [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t196923.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/debata;w;sejmie;o;przyszlosci;unii;tusk;poucza;pis,186,0,990650.html) Debata o przyszłości Unii. Tusk poucza PiS - _ W Polsce przyzwyczailiśmy się do waszych krzyków, szkoda,
że robicie to w Unii _- mówił premier. [ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t131990.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/debata;o;przyszlosci;unii;bedzie;festiwal;zlych;emocji,95,0,990559.html) _ PiS wykorzysta tę okazję. Będą atakować _ Według Grzegorza Schetyny PiS wykorzysta dzisiejszą dyskusję w Sejmie do atakowania premiera i Radosława Sikorskiego. *

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)