Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Dostaniemy od UE 1,2 mld euro na energetykę

0
Podziel się:

Unijne dotacje na lata 2007-2013 Polska przeznaczy na źródła energii odnawialnej.

Dostaniemy od UE 1,2 mld euro na energetykę
(PAP/Tomasz Wojtasik)

Blisko 1,2 mld euro z unijnych funduszy na lata 2007-2013 Polska chce przeznaczyć na energię odnawialną i wzrost wydajności energetycznej, które są priorytetami UE w ramach walki ze zmianami klimatycznymi - wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską.

Choć na tle innych krajów członkowskich 1,2 mld euro to dużo, Danuta Huebner, komisarz UE ds. polityki regionalnej wskazała, że nakłady muszą być wielokrotnie większe, by Polska sprostała wyśrubowanym celom wyznaczonym przez KE na rok 2020. Wyzwaniem dla Polski jest przede wszystkim 15-procentowe wykorzystanie źródeł odnawialnych - energii wiatrowej, słonecznej, wodnej czy biomasy.

Polska trucicielem Europy

- _ To jest tylko część środków, które powinny być przeznaczone na rozwój energii odnawialnej. Mam nadzieję, że za nimi pójdzie sporo dalszych inwestycji prywatnych, bo wyzwanie, jakie przed Polską stoi, jest wyzwaniem ogromnym. Trzeba dużo większych inwestycji _ - przekonuje komisarz .

Produkcja energii elektrycznej opiera się w Polsce w 94 proc. na węglu, który jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla - gazu, który naukowcy uważają za największe źródło ocieplenia klimatu na Ziemi. Polska produkuje go najwięcej ze wszystkich krajów UE.

Polska oraz Włochy i Czechy, gdzie energetyka również opiera się na węglu, wykorzystają razem blisko połowę z 9 mld euro, jakie w ramach unijnych funduszy na rozwój regionów będą w latach 2007-13 wydane na energię odnawialną i wzrost wydajności energetycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

W zależności od kategorii regionów, fundusze UE przeznaczone na odnawialne źródła energii i wzrost wydajności energetycznej będą 5-7 razy większe niż w latach 2000-2006.

Stawiamy na biomasę

Z podsumowania wszystkich polskich programów operacyjnych wynika, że najwięcej - 340 mln euro - będzie przeznaczonych na rozwój wykorzystania biomasy do produkcji energii. 227 mln przeznaczono na energię wiatrową, 150 mln na hydroelektrownie i wykorzystanie źródeł geotermalnych, zaś 60 mln euro - na energię słoneczną. 410 mln ma być wydanych na wzrost wydajności energetycznej - termin ten to obejmuje ocieplanie budynków mieszkalnych - i bardziej efektywne zarządzanie energią. W sumie to 1,185 mld euro.

Unia stawia warunki

KE przedstawiła 23 stycznia propozycję wiążących pułapów dla poszczególnych krajów, tak by do 2020 roku z 8,5 do 20 proc. wzrósł udział energii odnawialnej w UE, a emisje CO2 spadły o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990. W Polsce 15 proc. zużywanej energii ma w 2020 roku pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie ich wykorzystanie wynosi w Polsce ok. 7 proc.

KE szacuje, że realizacja ambitnego planu będzie kosztować Unię co najmniej 60 mld euro rocznie, czyli 0,5 proc. unijnego PKB. W budżecie na lata 2007-2013 dla Polski przewidziano w sumie 67,3 mld euro.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)