Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Embargo na polskie owoce i warzywa. Komisja Europejska interweniowała na Kremlu

0
Podziel się:

Jest jednak jeszcze za wcześnie, by spekulować o możliwych rekompensatach - zaznacza unijna komisja do spraw rolnictwa.

Embargo na polskie owoce i warzywa. Komisja Europejska interweniowała na Kremlu
(eliandric/iStockphoto)

Komisja Europejska poinformowała embargo za niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

_ Komisja (dyrekcja generalna ds. zdrowia) napisała do rosyjskich władz podkreślając, że te środki rosyjskie embargo są sprzeczne z zasadami WTO i IPPC (Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Roślin ONZ)
i wzywając do konsultacji z Komisją i polskimi władzami na temat zaistniałej sytuacji _ - głosi komunikat przesłany przez rzecznika KE ds. rolnictwa Rogera Waite'a.

_ To jest w tej chwili nasza główna linia działania _ - dodał Waite.

Rzecznik podkreślił, że w czwartek KE rozpocznie dyskusję z polskimi władzami. Tego dnia odbędzie się w Brukseli spotkanie przedstawicieli Polski i KE na szczeblu roboczym. _ Wspólnie z polskimi władzami będziemy uważnie monitorowali i analizowali sytuację na rynku i skutki rosyjskich działań _ - zapowiedział Waite.

Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by spekulować o możliwych rekompensatach, o tym, jakich produktów mogłyby one dotyczyć, a zwłaszcza o całkowitej wysokości rekompensat, bo zależy to np. od tego, czy producenci znajdą alternatywne rynki zbytu.

Waite zaznaczył ponadto, że rekompensaty będą prawdopodobnie wypłacone z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie obecnie obowiązujące zasady pozwalają na większą elastyczność w reagowaniu na trudną sytuację na rynku. Dzieje się tak jednak kosztem środków finansowych przeznaczonych na inne sektory rolne.

_ Na przykład nowa rezerwa na kryzysy na rynku (market crisis reserve), wynosząca ok. 400 mln euro rocznie, pochodzi przede wszystkim z obcięcia pieniędzy z dopłat bezpośrednich, które dostają wszyscy rolnicy - ale te pieniądze są im zwracane, o ile rezerwa nie jest wydana _ - napisał Waite w komunikacie.

Brukselskie źródła szacują, że embargo dotknie przede wszystkim eksport polskich świeżych jabłek do Rosji, który w poprzednich latach wynosił nieco ponad 500 tys. ton rocznie, a jego wartość wynosi ok. 200 mln euro. Źródła te szacują, że po spokojnych letnich miesiącach wznowienie tego eksportu następuje w październiku, a największy poziom osiąga on od stycznia do maja - więc rozmiar natychmiastowych strat dla polskiego sektora jabłek jest ograniczony.

Pod koniec lipca Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) powiadomiła o wprowadzeniu od 1 sierpnia _ czasowego ograniczenia wwozu do Rosji z Polski _ owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z _ systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji _.

Z danych udostępnianych przez resort rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)