Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja przyjęła pakt fiskalny

0
Podziel się:

Za paktem zagłosowało 306 senatorów, a 32 było przeciw.

Francja przyjęła pakt fiskalny
(ell brown/CC/Flickr)

Francuski Senat przyjął zaostrzający dyscyplinę budżetową unijny pakt fiskalny. Francja stała się tym samym 13. krajem w UE i 9. w strefie euro, który ratyfikował pakt podpisany przez przywódców w marcu w Brukseli.

Pod koniec października Senat musi jeszcze przyjąć tzw. ustawę organiczną, która sytuuje się między konstytucją a ustawą, mającą zagwarantować odpowiednią realizację paktu. Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, głosowało w tej sprawie już w środę.

Za paktem zagłosowało 306 senatorów, a 32 było przeciw. Partia Socjalistyczna nie ma większości w Senacie, gdzie do przyjęcia tekstu potrzebne były głosy prawicy.

Pakt zobowiązuje 25 krajów-sygnatariuszy do większej dyscypliny w finansach publicznych. Przewiduje m.in. tzw. złotą regułę, według której roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB.

Pakt fiskalny podpisali w marcu przywódcy 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii (która ma traktatowe wykluczenie z obowiązku wejścia do euro) i Czech. Polska i inne kraje spoza strefy euro, nie mając wspólnej waluty, nie mogły zablokować przyjęcia nowej umowy, ale też nie muszą wdrażać jej postanowień, póki nie przystąpią do strefy.

W czasie kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi socjalistyczny kandydat Francois Hollande zapowiadał zamiar renegocjacji paktu. Na szczycie UE pod koniec czerwca Hollande doprowadził do przyjęcia Paktu Wzrostu i Zatrudnienia jako uzupełnienia do traktatu o pakcie fiskalnym.

Przed głosowaniem premier Francji Jean-Marc Ayrault mówił, że w razie odrzucenia paktu grozić będzie _ załamanie unii walutowej _. Szef dyplomacji Laurent Fabius ostrzegał z kolei we wtorek przed _ katastrofalnymi konsekwencjami _.

Przeciwko paktowi była część Zielonych, mimo że przypadły im dwa stanowiska w rządzie, a także radykalna lewica, która 30 września zorganizowała na ulicach Paryża wielki protest przeciwko _ paktowi nieustannych oszczędności _. Przeciwko była również skrajna prawica, a nawet lewe skrzydło Partii Socjalistycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostra krytyka Hollande'a. Nie daje nadziei W opinii ekspertów problemem prezydenta nie jest powolność działania, ale raczej brak dogłębnej analizy stanu rzeczy i świadomości, że są konieczne głębokie reformy.
Pakt fiskalny ich przeraził. Protestują Tysiące osób demonstrowało na ulicach stolicy. - _ To manifestacja sprzeciwu wobec polityki oszczędności - _podkreślał jeden z polityków lewicy.
Twarde stanowisko Francji zaszkodzi euro? _ Mówiliśmy już, że pakt fiskalny nie będzie ratyfikowany w obecnym kształcie _ - podkreślił minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)