Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Węgry walczą z niedoborem pracowników. Ułatwienia dla Ukraińców i Serbów

18
Podziel się:

Węgry zniosły obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę przez Ukraińców i Serbów w zawodach, w których brakuje siły roboczej. Wśród 41 kategorii zawodów, których dotyczy zniesienie obowiązku, jest m.in. branża budowlana, transport, logistyka, służba zdrowia oraz sektor IT.

Węgry walczą z niedoborem pracowników. Ułatwienia dla Ukraińców i Serbów
(Bartosz Wawryszuk)

Jak podkreśla portfolio.hu, najwięcej zawodów, w których brakuje rąk do pracy, występuje w budownictwie. Są to m.in.: cieśla, elektryk, malarz, stolarz, kamieniarz, operatora dźwigu, ale brakuje także np. dyplomowanych inżynierów budownictwa.

W branży informatycznej obowiązek uzyskania pozwolenia zniesiono dla programistów, administratorów systemów oraz inżynierów telekomunikacyjnych z Ukrainy i Serbii.

W handlu najbardziej brakuje kasjerów, w turystyce pracowników restauracji, w tym kucharzy, a w transporcie kierowców rożnych pojazdów, np. autobusów, trolejbusów czy maszynistów metra. W służbie zdrowia i opiece socjalnej nie ma wystarczającej liczby pielęgniarzy i pracowników socjalnych.

Według styczniowego badania instytutu GKI ok. 81 proc. firm węgierskich deklarowało braki wykwalifikowanej siły roboczej, a jedna piąta nie była w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników z wykształceniem wyższym.

Zobacz także: Zobacz też: Polacy wobec Brexitu. Cały czas jest niepewność

Wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pracodawców i Zakładów Przemysłowych (MGYOSZ) Peter Lakatos mówił w zeszłym roku, że niedostatek siły roboczej wynika głównie, obok emigracji, ze spadku liczby urodzeń. Obecnie więcej osób przechodzi na emeryturę, niż wchodzi na rynek pracy.

Według czerwcowego badania Instytutu Publicus 71 proc. ankietowanych deklarowało, że ich krewny lub znajomy wyemigrował albo stale podejmuje pracę za granicą. 15 proc. ankietowanych oznajmiło, że sami planują w przyszłości podjęcie pracy za granicą. Odsetek ten największy jest wśród młodych w wieku 18-29 lat (37 proc.). Ci, którzy mają takie plany, tłumaczą to przede wszystkim niskimi wynagrodzeniami.

Na Węgrzech spada liczba ludności. Pod koniec 2016 roku wynosiła ona 9,8 mln, podczas gdy jeszcze w 2005 roku było to 10,1 mln.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Kler
7 lat temu
I dobrze mniej wegrow i europa befzie lepsza jeszcze w kolejce polaki sa ci z lepszego sortu
akos
7 lat temu
Jestem Węgrem z pochodzenia i niestety Orban zniszczył całą gospodarkę...Jego zięć, który był bezrobotny teraz jest milionerem, bo Teściu załatwił mu posadę w kilku radach nadzorczych i tak leci kabarecik. Czemu nikt nie napisze,że średnio zarabiają po 800-1000 zł ludzie i jak ktoś ma 1500 to już jest szczęśliwy...każdy trochę bardziej bystry już wyjechał parę lat temu albo zamierza wyjeżdżać na zachód. W Krakowie w życiu tylu Węgrów nie było co szukają pracy co teraz. Bo za te głodowe pensje na Węgrzech nie da się wyżyć.
małolat
7 lat temu
W Polsce wystarczy wprowadzić kurs 1:1 la Euro i potem wprowadzić w Polsce Euro.
A CH I W D
7 lat temu
Kolega Jarka Naczelnika też taki "patriota" i sprowadza obcą masę biologiczną? Awanturkę zrobili o kilka tys. azylantów a miliony sprowadzają. Obłuda i hipokryzja ! KOCHAJMY SIĘ TAK MAŁO NAS W NASZYM KRAJU !
qwerty
7 lat temu
za 5-max d o10 lat Armagedon będzie w Polsce chyba ze przeprowadzi się do Nas min 5mln Ukraińców.