Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Irlandii odbija. Dane pokazują ożywienie

0
Podziel się:

PKB przyrósł o 2,7 procent kwartał do kwartału wobec -0,1 procent kwartał do kwartału w poprzednich trzech miesiącach.

Gospodarka Irlandii odbija. Dane pokazują ożywienie
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Opublikowane dzisiaj dane irlandzkiego PKB za pierwszy kwartał 2014 roku sugerują mocne odbicie. PKB przyrósł o 2,7 procent kwartał do kwartału wobec -0,1 procent kwartał do kwartału w poprzednich trzech miesiącach. Liczony rok do roku PKB był o 5,1 procent wyższy.

To znacznie więcej niż konsensus wynoszący 1,2 proc. kdk. Za 2013 r. w ujęciu średniorocznym gospodarka Irlandii wzrosła po korekcie o 0,2 proc. w porównaniu ze spadkiem o -0,3 proc. za 2012 r.

Głównym czynnikiem wzrostu był eksport netto. Import wyhamował, zaś eksport przyrósł czwarty kwartał z rzędu o 7,2 proc. rdr. Wydatki gospodarstw wzrosły o 1,2 proc. rdr, rynek pracy umocnił się, rynek nieruchomości poprawia się, a inwestycje firm przyrosły o 6 proc. rdr.

Irlandzkie dane mają skłonność do znacznych wahań ze względu na dużą rolę zagranicznych inwestycji w gospodarce i - co za tym idzie - przepływów kapitałowych, często więc podlegają sporej korekcie, ale nawet w ujęciu PNB Produktu Narodowego Brutto), kalkulowanego z pominięciem przychodów netto z irlandzkich inwestycji zagranicznych - przyrost wyrósł 0,5 proc. kdk w porównaniu ze wzrostem o 2,2 proc. w poprzednim kwartale.

Indeks PMI sugeruje, że za II kwartał gospodarka Republiki Irlandii może wzrosnąć o 5 proc. rdr. Sektor bankowy i kondycja finansów publicznych wciąż uznawane są za czynniki ryzyka, ale ożywienie czyni oba te problemy łatwiejszymi do rozwiązania. Planowana na październik br. w wys. 2 mld euro konsolidacja budżetu może nie być potrzebna w tak dużym rozmiarze - zasugerował minister finansów Michael Noonan.

Zgoda Komisji Europejskiej na wkalkulowanie do PKB przychodów z prostytucji, hazardu i handlu narkotykami powiększyła gospodarkę Irlandii o ok. 6 proc. (10 mld euro). Deficyt budżetowy w ub.r. zmniejszył się dzięki temu do 6,7 proc. PKB, a dług publiczny do 116 proc. PKB.

Do końca 2014 r. Irlandia chce sprowadzić deficyt do 4,8 proc. PKB, a do końca 2015 r. do wymaganego limitu 3 proc. PKB.

Z końcem ub.r. Irlandia wyszła spod kurateli MFW, EBC i Komisji Europejskiej, które przyznały jej wielomiliardowy program pomocy finansowej po załamaniu się finansów publicznych z powodu kosztowej operacji ratowania banków.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)