Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandczycy uciekają przed kryzysem za granicę

0
Podziel się:

Około 300 Irlandczyków na tydzień występuje o przyznanie im numerów ubezpieczenia społecznego niezbędnego do legalnej pracy w Wielkiej Brytanii.

Irlandczycy uciekają przed kryzysem za granicę
(soylentgreen23/CC/Flickr)

Około 70 tys. Irlandczyków wyemigrowało w roku finansowym 2010-11 do Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec - wobec 46 tys. w roku 2009-10 - wynika z wyliczeń _ The Irish Independent _.

Stosunkowo najwyższy przyrost odnotowano w grupie osób emigrujących do Wielkiej Brytanii (ogółem 16 tys.), co z roku na rok oznacza przyrost o 56 proc. i o blisko 100 proc. w porównaniu z rokiem 2000-01. Rok finansowy w Irlandii, tak samo jak w Wielkiej Brytanii liczy się od początku kwietnia do końca marca.

Z danych brytyjskiego resortu ds. pracy i emerytur wynika, że około 300 Irlandczyków na tydzień występuje o przyznanie im numerów ubezpieczenia społecznego niezbędnego do legalnej pracy. Ogromna większość jest w wieku 18-34 lat.

Imigrantów przyciąga też Australia. W roku finansowym 2010-11 wyjechało tam 27 tys. 995 Irlandczyków, co stanowi przyrost o 15 proc. rdr. Wprawdzie większość Irlandczyków przyjeżdża na podstawie krótkookresowej wizy uprawniającej do pracy, ale 3 tys. spośród nich w 2011 r. wystąpiło o prawo stałego pobytu, z czego połowa to osoby przebywające od niedawna.

Na trzecim miejscu jest Nowa Zelandia, dokąd w roku obrachunkowym 2010-11 przyjechało 4 tys. 586 Irlandczyków, trzy razy więcej niż 10 lat wcześniej. Dalsze miejsca zajmują Kanada (4 tys. irlandzkich imigrantów w pierwszym półroczu 2011 r. według danych kanadyjskich władz imigracyjnych) oraz USA (14 tys. 288 osób w 2010 r., o 7 proc. więcej niż w 2009 r.).

Z sondażu przeprowadzonego wśród 1,2 tys. irlandzkich studentów przez Student Marketing Network wynika, że blisko 2/3 planuje wyemigrować po studiach w poszukiwaniu lepszych możliwości zatrudnienia. 37 proc. zamierza to zrobić zaraz po ukończeniu studiów, a reszta w ciągu pięciu lat.

O sytuacji ekonomicznej Irlandii czytaj w Money.pl
Byli problemem Europy. Wprowadzają cięcia W przyszłorocznym budżecie Zielonej Wyspy będą nowe cięcia wydatków. Podniesione będą też niektóre podatki - wynika z założeń przedstawionych parlamentowi.
Oszczędzają: Minister wyleciał Ryanairem Rząd Irlandii oszczędza nawet na podróżach służbowych ministrów.
Kraj w kryzysie straci więcej. Przez Grecję Fundusz ratunkowy dla państw strefy euro EFSF poinformował, że w związku z napięciami na rynkach zawiesza sprzedaż obligacji, służącą pozyskaniu 3 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)