Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska przeprowadziła inspekcje w sektorze paliwowym

0
Podziel się:

Komisja Europejska, strażniczka zasad konkurencji europejskiej, obawia się, że przedsiębiorstwa mogły porozumieć się w sprawie cen i dostarczyć fałszywe dane.

Komisja Europejska przeprowadziła inspekcje w sektorze paliwowym
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska przeprowadziła niezapowiedziane inspekcje w wielu przedsiębiorstwach sektora paliwowego, podejrzewając je o zmowę cenową. Dotyczy to norweskiego koncernu Statoil, brytyjskich Shella i BP. Firmy potwierdziły fakt kontroli.

Inspekcje przeprowadzono w dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej - poinformowała KE, nie podając ani nazw krajów, ani firm, które sprawdzano. Dodała, że inspekcja odbyła się też w jednym z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (27 państw UE, Islandia, Norwegia i Liechtenstein). AFP pisze, że chodzi tu o norweski Statoil.

Komisja Europejska, strażniczka zasad konkurencji europejskiej, obawia się, że przedsiębiorstwa mogły porozumieć się w sprawie cen i dostarczyć fałszywe dane firmie Platts zajmującej się ich ustalaniem, aby manipulować opublikowanymi cenami pewnej liczby produktów naftowych i biopaliw. Według Statoil chodzi o sprawy sięgające 2002 roku.

Jeśli zarzuty zostaną udowodnione, sprawa będzie dotyczyła pogwałcenia europejskich zasad konkurencji, co podlega sankcjom - przypomina Komisja Europejska.

Platts jest jednym z głównych światowych dostawców informacji na temat energii, wyrobów petrochemicznych, metali. Zapowiedziała już _ ścisłą współpracę z Komisją Europejską _.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska kręci bat na oszustów podatkowych _ Jest niezmiernie ważne, aby w trudnej sytuacji w gospodarce światowej wszyscy wiedzieli, że także najbogatsi i najbogatsze firmy będą płacić te podatki, które powinny płacić _.
Unia mówi o niższych cenach za energię Komisja Europejska ma zamiar wypracować bardziej systematyczne podejście do rodzimych źródeł energii, z punktu widzenia ich bezpiecznego i trwałego wykorzystania.
Ta decyzja Unii nie ma naukowych podstaw? Decyzje o tak ważnym znaczeniu gospodarczym powinny być podejmowane w oparciu o udokumentowane wyniki badań naukowych, _ a nie jedynie przepuszczenia _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)