Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys strefy euro. Jak uniknąć rozpadu unii walutowej?

0
Podziel się:

Zobacz, jakie scenariusze działań dla pokonania kryzysu w strefie euro, wskazuje nowy raport wielkiego banku.

Kryzys strefy euro. Jak uniknąć rozpadu unii walutowej?
(skynesher/iStockphoto)

Według nowego raportu ING, że strefę euro wciąż można uratować, ale ze względu na bezprecedensowy charakter i skalę kryzysu finansowego konieczne jest wdrożenie nowego planu – nawet kontrowersyjnego.

Raport banku, zatytułowany _ Drogi do przetrwania _ wymienia trzy kierunki, w których powinna iść Unia Europejska, by ratować przyszłość wspólnej waluty.

  • - Reformy – dotyczą liberalizacji rynku produktowego lub rynku pracy (na poziomie mikro), bądź zmniejszenia wielkości sektora publicznego (na poziomie makro). *

- Reflacja – przewiduje poluzowanie polityki makroekonomicznej po stronie kursu walutowego lub w formie agresywnego luzowania ilościowego (quantitative easing) bądź konkurencyjnej dewaluacji, albo ze strony podatkowej.

*

-Redystrybucja – przewiduje przeniesienie środków z rynków podstawowych na rynki peryferyjne dzięki pozyskaniu taniego finansowania z Europejskiego Banku Centralnego lub z emisji euroobligacji.

_ Zmiany polityki gospodarczej prawdopodobnie nie będą dotyczyć tylko jednego z tych kierunków - w niektórych przypadkach pewne działania mogą się wzajemnie neutralizować, w innych zaś zmiany te będą się uzupełniać _- czytamy w podsumowaniu raportu.

Eksperci banku przedstawiają w dokumencie aż sześć możliwych scenariuszy działań. Jako pierwszy wymieniają tzw. _ Austerię _, czyli nacisk na porozumienie fiskalne i reformy strukturalne – jest to rozszerzenie polityki głębokich cięć i oszczędności, której broniły Niemcy i wspierające ich kraje.

Druga możliwość, to według raportu unia bankowa (_ Draghia _), czyli połączenie dalszego luzowania polityki walutowej z szybką rekapitalizacją banków – w całej strefie euro funkcjonują gwarancje bankowe, jednolity nadzór nad rynkami finansowymi oraz uzgodnione plany konsolidacji rynku bankowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/66/215362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyjscie;grecji;ze;strefy;euro;kwasniewski;sie;boi,22,0,1085206.html) *Tego efektu, Kwaśniewski boi się najbardziej * Były prezydent mówi, że spowodowałoby to, rezygnację ze wspólnej waluty także w innych krajach.

Kolejny scenariusz to unia finansowa (_ Bondia ), czyli to szybkie wprowadzenie wspólnych emisji euroobligacji. Scenariusz nr cztery, czyli tzw. Eurofilia zakłada przejście od unii transferów pieniężnych do unii fiskalnej. Ten scenariusz ma dwie opcje. Pierwsza to Szwajcaria _, czyli mała unia transferów pieniężnych rządu federalnego. To wersja federalna _ Eurofilii _, w której sektor publiczny jest zredukowany i zdecentralizowany.
Druga opcja, _ Ameryka _, czyli luźniejsza polityka fiskalna i unia transferów pieniężnych. Ten wariant _ Eurofilii _łączy zredukowany sektor publiczny (mniejsze wydatki i podatki)
– a co za tym idzie – liberalizację gospodarczą – z bardziej aktywną polityka fiskalną.

Piąty scenariusz działań (tnazwany _ Inflationia _), to w raporcie ING radykalne rozluźnienie polityki walutowej, a co za tym irdzie agresywne złagodzenie ilościowe i spadek wartości euro. Rozwiązanie to może napotkać niechęć partnerów handlowych i wywołać ostry sprzeciw ze strony protekcjonistów.

Ostatni przedstawiony przez ekspertów banku scenariusz to tzw. Krugmania. Tutaj stymulacja polityki fiskalnej skupia się na inwestycjach publicznych, podejściem do inflacji jest bardziej tolerancyjne w krótkim okresie czasu, a wszystko to jest połączone z działaniami skierowanymi na konsolidację polityki fiskalnej w długim terminie.

Twórcy raportu wskazują kilka wniosków istotnych dla przyszłości unii walutowej i walki z kryzysem strefy euro. Według nich samo zaostrzenie polityki fiskalnej nie jest wystarczające, zaś rynki _ starej Unii Europejskiej _ mają większe możliwości przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

_ Działania w kierunku unii bankowej i unii finansowania mogłyby osłabić powiązanie sytuacji finansowej banków z wypłacalnością ich krajów, co zdecydowanie obniżyłoby koszty kredytów i zwiększyłoby ich dostępność _ - uważają eksperci ING - _ Mimo że koszty kredytów dla rządów krajów bazowych (na przykład Niemiec lub Francji) mogłyby nieco wzrosnąć po odpływie środków z rynków, uważanych do tej pory za _ bezpieczne przystanie, „to jednak koszty te mogłyby się zwrócić w formie tak zwanej „dywidendy przetrwaniowej _ od rosnących cen aktywów i silniejszego wzrostu gospodarczego. _

_ Żądania poszczególnych krajów UE, które nawołują do utrzymania dyscypliny fiskalnej, nie są jedynie warunkiem politycznym – są też istotne dla maksymalizacji ich zysków ekonomicznych oraz punktem wyjścia do bardziej ambitnych kroków redystrybucyjnych. Rynki finansowe z kolei chcą widzieć wiarygodne sposoby konsolidacji fiskalnej - _ czytamy w raporcie.

Raport _ Roads to survival _, który został przygotowany przez zespół ekonomistów ING. Tekst opisuje wady i zalety, różnych rozwiązań, z których każde może przyczynić się do ocalenia strefy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes NBP zadowolony ze złotego. "Nie śpieszmy się z euro" Marek Belka ujawnia, kiedy nadejdzie czas wejścia do Eurolandu. Mówi o podniesieniu stóp.
Najnowszy raport. Kryzys w strefie euro mocno uderzy także w... Sprawdź, jakie skutki może jeszcze nieść za sobą recesja w krajach Eurolandu.
Angela Merkel bardzo martwi się o Europę Podział na Europę dwóch prędkości będzie się pogłębiał. Integracja w strefie euro musi postępować.
Złoty zyskuje na wartości. Zobacz, ile Analitycy wskazują, że umacnianie naszej waluty to efekt poprawy nastrojów na rynkach globalnych.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)