Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Euroland ma zatwierdzić pomoc finansową

0
Podziel się:

Bez porozumienia w sprawie pomocy niekontrolowane bankructwo Grecji to kwestia kilku najbliższych tygodni.

Kryzys w Grecji. Euroland ma zatwierdzić pomoc finansową
(Polaris/East News)

aktualizacja 21:49

- _ Gospodarka europejska nie jest jeszcze na tyle silna, by igrać z pomysłem o bankructwie Grecji _ - powiedział w Brukseli minister finansów Jacek Rostowski. Jeszcze dziś ma zapaść decyzja dotycząca, wartego 130 miliardów euro, drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

Zdaniem Rostowskiego uzgodnienie drugiego pakietu pomocy dla Grecji jest obecnie _ kluczową kwestią _. - _ Gospodarka europejska nie jest jeszcze na tyle silna, by igrać z pomysłem, że można sobie pozwolić na to, by Grecja zbankrutowała _ - powiedział Rostowski dziś wieczorem, podkreślając, że byłoby to niebezpieczne dla całej gospodarki europejskiej, w tym polskiej.

Rostowski zauważył jednocześnie, że choć w ciągu ostatnich dwóch lat Grecja podejmowała działania oszczędnościowe, to mało zrobiła dla reform strukturalnych, a to warunek jej wzrostu i _ wyjścia z pułapki zadłużenia _. - _ Tutaj są różne grupy nacisków, interesu, które może blokują takie zmiany demonopolizacyjne, osłabiające pozycję różnych korporacji. Te reformy są teraz absolutnie najważniejsze _ - ocenił.

Przed rozpoczęciem dzisiejszego szczytu optymizm, co do szans na zatwierdzenie drugiego pakietu pomocowego dla Grecji deklarowali zarówno minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos, jak i Niemiec Wolfgang Schaeuble.

- _ Jesteśmy gotowi, by zakończyć dziś ten długi proces w sprawie nowego programu dla Grecji i jesteśmy gotowi na oficjalne rozpoczęcie procedury PSI (zaangażowania sektora prywatnego w redukcję greckiego zadłużenia, z ang. private sector involvement) _ - powiedział Wenizelos wchodząc na posiedzenie eurogrupy.

- _ Jestem optymistyczny, ale potrzebujemy jasnej politycznej aprobaty ze strony eurogrupy _ - dodał. Także minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział, że jest _ optymistą co do znalezienia rozwiązania, które pozwoli Grecji stanąć na własne nogi w dalszej perspektywie _.

Źródła niemieckie podkreśliły na kilka godzin przed rozpoczęciem posiedzenie ministrów eurogrupy, że oczekują porozumienia w sprawie całego pakietu dla Grecji, a nie tylko części środków. Konto, na które wpływałyby dochody Grecji i które służyłby do spłaty jej zadłużenia, to pomysł, jaki z niemieckiej inicjatywy został przedstawiony na początku lutego jako wspólny przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Wymaga jeszcze dopracowania.

Źródła niemieckie poinformowały, że chcą, by ministrowie finansów państw euro ustalili dziś, jak konto miałoby działać i jakie środki miałyby na nie wpływać. Prasa niemiecka w lutym tłumaczyła, że środki zgromadzone na koncie, do którego Grecja nie miałaby dostępu, stanowiłyby gwarancję dla posiadaczy greckich obligacji państwowych, że odsetki od wykupionych papierów będą im regularnie wypłacane.

Dzisiejsze posiedzenie eurogrupy, które zaczyna się o godzinie 15 w Brukseli, ma zasadnicze znaczenie, jak oceniają niemal wszyscy obserwatorzy, bo bez porozumienia w sprawie pakietu pomocowego Grecja może już w marcu zbankrutować. Pomoc jest niezbędna do sfinansowania wykupu greckich obligacji o wartości około14,4 miliardów euro - ich termin wykupu to 20 marca.

_ - Grecja spełniła wszystkie warunki wymagane dla zatwierdzenia nowego programu _ - powiedział w Grecji minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos. Program obejmuje pożyczkę w wysokości 130 miliardów euro od eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz umorzenie części długu (100 miliardów euro) przez wierzycieli prywatnych. W ramach 130 miliardów euro 30 miliardów to gwarancje dla inwestorów zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o niższej wartości.

Zobacz także: GRECY WYSZLI NA ULICE, BO NIE CHCĄ CIĘĆ (Russia Today):

W zamian za pomoc tzw. trojka, czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW zobowiązały Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do likwidacji znacznej liczby miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent; (obecnie płaca ta wynosi, jak podała KE, 870 euro (formalnie 750 euro ale pobierane 14 razy w roku).

W sumie plan oszczędnościowy, przyjęty przez parlament grecki w ubiegłym tygodniu, przewiduje oszczędności w wysokości 3,3 miliardów euro. Celem jest obniżenie długu publicznego Grecji do planowanych 120 procent PKB do 2020 roku z obecnych około 160 procent PKB.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji
Toną w długach, a oni chcą im pomóc Porozumienie do jakiego doszli politycy w tym kraju zasługuje na wsparcie.
Ostra ocena. "Sarkozy i Merkel to oszołomy" Ponad 3 tysiące osób demonstrowało dziś w centrum Aten przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu.
"Grecja powinna zbankrutować". Nawet cięcia nie pomogą Pesymizm specjalistów przechodzi w rozpacz. Raport trojki przekreśla greckie nadzieje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)