Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Europa jest podzielona

0
Podziel się:

Bruksela coraz bliżej decyzji o ogłoszeniu niewypłacalności czekającego na pomoc kraju.

Kryzys w Grecji. Europa jest podzielona
(PAP/EPA)

aktualizacja 12.45

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos oświadczył, że jego kraj zrealizował zdecydowaną większość swych zobowiązań wobec UE i MFW, a otwarte kwestie będą rozwiązane do zapowiedzianej na godziny popołudniowe konferencji telefonicznej eurogrupy.

_ - Pozostało tylko niewiele kwestii i zostaną one w pełni wyjaśnione do czasu konferencji telefonicznej eurogrupy o godz. 18 czasu greckiego _ (godz. 17 czasu polskiego) - powiedział Wenizelos dziennikarzom w Atenach. Uskarżał się też - jak pisze Reuters - że niektórzy w strefie euro _ igrają z ogniem _.

Przedstawiciele władz greckich poinformowali też, że przywódcy obu partii koalicyjnych - PASOK i Nowej Demokracji (ND) - przygotowali pisma, w których zobowiązują się do realizacji programu oszczędnościowego, stanowiącego warunek otrzymania przez Grecję drugiego pakietu ratunkowego w wysokości 130 mld euro. Przywódca PASOK, były premier Jeorjos Papandreu zobowiązanie takie podpisał wczoraj, a przywódca ND Antonis Samaras - dzisiaj.

Dlaczego Europa nie ufa GrekomSzef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker poinformował wczoraj wieczorem, że planowane na dziś w Brukseli spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji nie odbędzie się, ponieważ Ateny nie spełniły wszystkich zobowiązań.

Zamiast posiedzenia w Brukseli ma się odbyć jedynie konferencja telefoniczna ministrów - sprecyzował Juncker. Natomiast spotkanie eurogrupy ma się odbyć w poniedziałek.

_ - Wygląda na to, że między Grecją a trojką (KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny) potrzebne są kolejne prace techniczne _, i to _ w wielu obszarach _ - oświadczył.

Na decyzji o odłożeniu spotkania eurogrupy w sprawie Grecji, planowanego na dzisiaj, zaważyło nie tylko niespełnienie przez Ateny warunków, ale także pogłębiający się w Eurolandzie spór, czy Grecja zasługuje jeszcze na ratunek - donosi _ Financial Times _.

Jak pisze londyński dziennik, część przywódców strefy euro, zwłaszcza krajów, które zachowały najwyższe ratingi, wątpi w zdolność Grecji do wyjścia z kryzysu i wywiązania się ze zobowiązań. _ Zwolennicy twardej polityki w Niemczech, Holandii i Finlandii coraz bardziej zdecydowanie nawołują do ogłoszenia przez Grecję niewypłacalności _ - zauważa gazeta.

_ - Jesteśmy coraz bliżsi decyzji o niewypłacalności. Niemcy, Finlandia i Holandia tracą cierpliwość _ - cytuje _ FT _ wysokiego rangą przedstawiciela strefy euro.

Jednym z powodów zaostrzenia stanowiska w północnej Europie jest coraz silniejsze przekonanie, że UE jest w stanie opanować skutki bankructwa kraju ze strefy euro. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble przedwczoraj oświadczył, że strefa euro _ jest obecnie lepiej przygotowana niż dwa lata temu _, aby poradzić sobie z ogłoszeniem niewypłacalności przez jednego z członków - komentuje gazeta.

Tymczasem komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ostrzegał przed _ katastrofalnymi konsekwencjami _ bankructwa Grecji i apelował do przywódców strefy euro, by szybko zatwierdzili pomoc dla Aten.

Na środowym spotkaniu ministrowie finansów mieli podjąć decyzję w sprawie odblokowania nowego planu pomocy dla Grecji i częściowego anulowania greckiego zadłużenia. Bez tej pomocy Atenom w najbliższym czasie grozi niewypłacalność.

Tak Unia chce pomóc GrecjiChodzi o przyjęty jesienią przez przywódców strefy euro drugi program pomocy w wysokości 130 mld euro. Jego wypłacanie (w transzach do 2014 roku) uzależnione jest jednak m.in. od wdrażania przez Greków reform oszczędnościowych, w tym redukcji pensji i likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym, wskazanych przez trojkę. W niedzielę program oszczędności przyjął parlament, jednak reformy wywołują w Grecji coraz większe protesty.

Juncker poinformował wczoraj, że spotkanie przygotowawcze wysokich przedstawicieli strefy euro, zorganizowane tego dnia wcześniej w Brukseli, wykazało, że brakuje gwarancji Aten w sprawie dwóch punktów: 325 milionów euro dodatkowych oszczędności w budżecie na 2012 rok i pisemnego zobowiązania szefów partii koalicyjnych w sprawie planu reform po wyborach parlamentarnych w kwietniu.

_ - Nie otrzymałem pisemnych gwarancji przywódców koalicji w Grecji, dotyczących wdrożenia programu oszczędności _ - wyjaśnił Juncker. Dodał, że pozostaje _ do załatania dziura budżetowa w wysokości 325 milionów euro _.

Ponadto nie jest jeszcze gotowa analiza dotycząca greckiego długu publicznego i sposobów jego obniżenia, tak by w 2020 roku sięgał on 120 proc. PKB (wobec 160 proc. obecnie).

O sytuacji w Grecji czytaj w Money.pl
Kryzys w Grecji. Zobacz, kto straci najwięcej Zobowiązania Aten wobec inwestorów z 24 krajów przekraczają 140 miliardów euro. Money.pl sprawdził, komu najbardziej zagraża plajta tego kraju.
Znany grecki ekonomista dla Money.pl: Mój kraj wyciągnie miliardy, a reform nie będzie Prof. Costas Azariadis tłumaczy, dlaczego Grecy strajkują pięć razy w tygodniu.
Pozwolą na bankructwo Grecji? Ujawnili opinię niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)