Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: Obniżka ratingów wzmacnia presję na reformy

0
Podziel się:

Po decyzji S&P Niemcom grożą dodatkowe obciążenia w ramach programów ratunkowych.

Merkel: Obniżka ratingów wzmacnia presję na reformy
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że obniżenie przez agencję Standard&Poor's ratingów dziewięciu krajów Eurolandu, w tym Francji, wzmacnia presję na strefę euro, by szybko przeprowadzić konieczne reformy i wzmocnić dyscyplinę budżetową. * *Obniżka ratingu Francji, która straciła najwyższą notę AAA, potwierdza plany Paryża dalszych reform w celu obniżenia zadłużenia - powiedział francuski premier Francois Fillon. * *Komentator BBC Robert Peston, uważa natomiast, że decyzja S&P nie zwiększa ryzyka upadku któregoś z banków strefy euro, ale uzależni je w jeszcze większym stopniu od Europejskiego Banku Centralnego.

Aktualizacja 15:43

- _ Zażądano od nas, byśmy szybko wdrożyli pakt fiskalny _ - powiedziała kanclerz Merkel przy okazji spotkania zarządu partii CDU w Kilonii. Planowany pakt fiskalny ma wzmocnić dyscyplinę finansową krajów strefy euro oraz chcących przystąpić do tej umowy państw UE spoza Eurolandu.

- _ Kraje strefy euro mają przed sobą dłuższą drogę, zanim odbudowane zostanie zaufanie inwestorów. Teraz chodzi o to, by nie osłabiać planowanego paktu fiskalnego i pozbyć się barier wzrostu gospodarczego _ - powiedziała Merkel, cytowana przez agencję prasową dpa.

Dodała, że decyzja S&P nie była zaskoczeniem. - _ Przyjęliśmy ją do wiadomości _ - oświadczyła Merkel. Wskazała też, że Standard&Poor's to tylko _ jedna z trzech agencji ratingowych _.

Merkel powiedziała też, że może wyobrazić sobie zmiany w niemieckim prawie, które pomogłyby ochronić obywateli przed negatywnymi konsekwencjami obniżenia ratingów państw. Jej zdaniem należy zastanowić się nad uniemożliwieniem towarzystwom ubezpieczeniowym zakupu obligacji państw, których ratingi zostaną obniżone.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;zrobi;wszystko;by;utrzymac;rating;efsf,79,0,1007183.html) *Będą kolejne cięcia ratingów? Są obawy * Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnił, że kraje wnoszące gwarancje do EFSF zrobią wszystko, by utrzymać potrójne rating.

Z kolei zdaniem opozycyjnej socjaldemokracji decyzja agencji S&P to _ strzał ostrzegawczy, którego Niemcy nie mogą zlekceważyć _. - _ Niemcom grożą dodatkowe obciążenia w ramach europejskich programów ratunkowych _ - powiedział polityk SPD Thomas Oppermann. Wezwał chadecko-liberalny rząd Niemiec do wycofania się z planów obniżenia podatków.

Komentator BBC Robert Peston przypomniał z kolei, że banki strefy euro korzystają z awaryjnego wsparcia EBC, w ramach którego pod koniec 2011 r. zaciągnęły niskoprocentowe pożyczki na sumę 489 mld euro.

- _ EBC zasadniczo dał do zrozumienia, że przez rok, dwa nie ma większego znaczenia, jeśli banki strefy euro nie będą mogły zaciągnąć pożyczek u komercyjnych wierzycieli, ponieważ bank centralny pożyczy im, ile potrzebują _ - uznał Peston.

- _ Ta szczodrość EBC na pewien przynajmniej czas zapobiegła najgorszym z możliwych skutków obniżenia ratingu Włoch lub Francji, tzn. sytuacji, w której jakiś duży bank zachodnioeuropejski odcięty od kredytu musiał ogłosić upadłość _ - dodał.

Przypadek włoskiego Unicreditu, którego akcje ostro straciły na wartości, gdy zasygnalizował zamiar rekapitalizowania się na drodze emisji nowych akcji na sumę 7,5 mld euro sugeruje, że _ zgromadzenie dodatkowego kapitału obrotowego na rynku komercyjnego kredytu dla większości banków strefy euro stało się praktycznie niemożliwe _ - wskazał Peston.

Jego zdaniem niższy rating państw odbije się na bankach strefy euro w dwójnasób. - _ Wartość ich pożyczek dla rządów - banki są właścicielami rządowych obligacji - będzie uznana za niższą, a co ważniejsze, niższy rating Włoch i Francji oznacza, że kraje te będą postrzegane jako mniej zdolne do finansowego wsparcia swych banków w sytuacji kryzysowej. Wzrośnie przez to ryzyko ponoszone przez innych wierzycieli _ - dodał.

- _ Obniżki ratingu nie muszą być dla strefy euro śmiertelnym ciosem, ale spowodują, że zarówno jej system finansowy jak i gospodarka pozostaną na izbie chorych _ - podsumował komentator BBC.

Wczoraj agencja Standard&Poor's obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii, które utraciły najwyższy rating AAA (do AA+). O dwa poziomy obcięty został rating Włoch (do BBB+). Portugalia i Cypr zostały zdegradowane do poziomu spekulacyjnego.

Agencja utrzymała natomiast na maksymalnym poziomie rating Niemiec i uznała, że perspektywa tego kraju jest stabilna. Poza Niemcami, w UE najwyższy rating mają: Finlandia, Holandia i Luksemburg.

S&P poinformował też o perspektywie negatywnej dla wszystkich krajów strefy euro poza Niemcami i Słowacją, co może oznaczać kolejne obniżki ratingów w tym i przyszłym roku.

Obniżka przez agencję Standard&Poor's ratingu Francji, potwierdza plany Paryża dalszych reform w celu obniżenia zadłużenia - powiedział premier Francois Fillon.

Obniżenie ratingu to _ ostrzeżenie, którego nie należy dramatyzować, jak i nie należy go nie doceniać _ - powiedział Fillon na konferencji prasowej. W reakcji na wczorajszą decyzję S&P premier oświadczył, że potwierdziła ona plany rządu, by obniżyć zadłużenie - mimo obaw, że kroki oszczędnościowe mogą zahamować wzrost gospodarczy. Podkreślił także wiarygodność inwestycyjną Francji.

Utrata przez Francję najwyższej noty jest, jak pisze agencja Associated Press, bolesna dla wizerunku tego kraju. Może też zaszkodzić staraniom naprawy sytuacji w strefie euro, w których Francja odgrywa zasadniczą rolę.

Jednocześnie, obniżka ratingu nastąpiła na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi we Francji. Socjalista Francois Hollande, który prowadzi w sondażach przedwyborczych oświadczył, że jest to kara za politykę gospodarczą urzędującego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Sarkozy ostatnio zmniejszał dystans do Hollande'a, dzięki kreowaniu się na doświadczonego męża stanu zdolnego do przeprowadzenia Francji przez kryzys zadłużeniowy w strefie euro.

Czytaj w Money.pl
Prasa w USA: Oszczędzanie nie sprawdza się Według New York Times, wczorajsza decyzja S&P powinna przypomnieć liderom europejskim, że strategia polegająca na oszczędnościach nie sprawdza się.
Stracili najwyższy rating. Jest potwierdzenie Notowania Francji obniżyła agencja ratingowa Standard and Poor's. Informacja została potwierdzona przez francuskie źródła rządowe.
Kurs dolara wystrzelił. S&P uderza we Francję i Włochy Kurs euro w stosunku do dolara jest już najniższy od 16 miesięcy. Zobacz, co za tym stoi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)