Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel zgadza się z Sarkozym. Nie będą czekać na innych

0
Podziel się:

Niemcy i Francja zgadzają się co do potrzeby wprowadzenia w Europie podatku od transakcji finansowych.

Merkel zgadza się z Sarkozym. Nie będą czekać na innych
(ec.europa.eu)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych - we wszystkich krajach Unii Europejskiej albo nawet tylko w strefie euro. *aktualizacja 19:29

Niemcy i Francja zgadzają się co do potrzeby wprowadzenia w Europie podatku od transakcji finansowych. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy rozmawiali o tym podczas spotkania w Berlinie. Przywódcy dali do zrozumienia, że nie będą czekać z tym projektem na jednomyślność Europy.

Wprowadzenie takiego podatku zapowiedziała niedawno Francja. Wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych sprzeciwia się Wielka Brytania, według której byłby on skuteczny tylko wtedy, gdyby obowiązywał na całym świecie.

Kanclerz Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy rozmawiali dziś w Berlinie przez ponad dwie godziny między innymi o sytuacji strefy euro oraz o możliwości przyspieszenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Merkel i Sarkozy mieli też wypracować wspólne stanowisko przed zaplanowanym na koniec stycznia szczytem Unii Europejskiej.

Planując rychłe wprowadzenie spornego podatku od transakcji finansowych, Francja chce dać dobry przykład pozostałym krajom - tłumaczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Poparcie dla _ podatku Tobina _ wyraziła kanclerz Angela Merkel.

_ - Jeśli nie damy dobrego przykładu, nic się nie wydarzy - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po rozmowach z Merkel. - Nie ma wątpliwości, że możemy dać strefie euro impuls do wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, a jeśli tak się stanie, opinia publiczna na całym świecie będzie zadawać pytania, dlaczego sektor finansów ma być wyłączony z podatku, który mądrze wprowadziła strefa euro _.

Merkel oświadczyła, że osobiście może sobie wyobrazić wprowadzenie podatku od transakcji finansowych nawet tylko w samej strefie euro, choć w jej chadecko-liberalnym rządzie nie ma zgody w tej sprawie. _ Podatek od transakcji finansowych uważamy za właściwą odpowiedź i będziemy o niego walczyć _ - powiedziała.

Komisja Europejska już w październiku zaproponowała wprowadzenie w UE takiego podatku od 2014 roku. Wyliczyła, że jeśli zostałby wdrożony w całej Unii, to może przynieść około 55 mld euro rocznie.

Podatkowi Tobina dla całej UE sprzeciwia się jednak Wielka Brytania, twierdząc, że byłby on skuteczny jedynie wówczas, gdyby obowiązywał globalnie. W przeciwnym razie zaszkodziłby interesom sektora finansowego w krajach europejskich, w tym zwłaszcza londyńskiego City. W zeszły weekend brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zawetuje ewentualną propozycję ustanowienia podatku Tobina w całej Unii. Sceptyczna jest również Szwecja.

O podatku od transakcji czytaj w Money.pl
Francuzi idą na całego - podatek od transakcji Paryż może skierować ustawę o podatku do głosowania parlamentarnego już w lutym. Nawet bez wsparcia Unii.
Cameron zablokuje w Unii ważny podatek - _ Francja może go wprowadzić, ale u siebie _ - zapowiedział brytyjski premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)