Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Minister gospodarki Bułgarii: Wierzymy w South Stream

0
Podziel się:

W czerwcu KE uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Bułgarii.

Minister gospodarki Bułgarii: Wierzymy w South Stream
(south-stream.info)

Minister gospodarki i energetyki w tymczasowym bułgarskim rządzie Wasyl Sztonow wyraził w piątek przekonanie, że gazociąg South Stream, który ma dostarczać do Europy Środkowej rosyjski gaz, omijając Ukrainę, jest korzystny dla Bułgarii.

_ South Stream jest projektem, w który wierzymy wszyscy - zarówno Bułgaria, jak i Rosja oraz Europa. Byłoby bardzo dobrze, gdyby został zrealizowany _ - powiedział na konferencji prasowej. Według Sztonowa projekt _ nie powoduje prawie żadnego finansowego ryzyka dla Bułgarii w odróżnieniu m.in. od planu rozbudowy elektrowni atomowej w Kozłoduju. _

_ _

_ Minister podkreślił, że jego ekipa pracuje na rzecz dostosowania projektu do wymagań unijnych i _wyciągnięcia przez Bułgarię z niego maksymalnych zysków".

Sztonow stwierdził, że obecnie Bułgaria posiada w zbiorniku Cziren na północnym zachodzie kraju zapasy gazu na mniej więcej trzy miesiące. Zbiornik będzie maksymalnie wypełniony i wtedy zapasy wystarczyłyby na cztery miesiące, gdyby dostawy przez Ukrainę zostały przerwane.

W przedostatnim dniu swojej pracy ustępujący bułgarski rząd wydał zezwolenie na budowę terminalu i stacji kompresorowej dla South Stream pod Warną, mimo zapewnień ówczesnego premiera Płamena Oreszarskiego, że wszelkie prace nad projektem zostały wstrzymane do czasu usunięcia zastrzeżeń KE.

W czerwcu KE uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Bułgarii. Ma to związek z wyborem inwestora bułgarskiego odcinka South Stream. Komisja uważa, że Bułgaria złamała zasady wewnętrznego rynku UE dotyczące przyznawania zamówień publicznych.

Od decyzji gabinetu Oreszarskiego w sprawie zezwolenia na budowę stacji pod Warną odwołało się kilka organizacji ekologicznych.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny, po Nord Stream, rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek South Streamu długości 540 km, ma mieć trzy stacje kompresorowe i jedno 59-kilometrowe odgałęzienie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)