Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie SZ Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii we wtorek w Mołdawii

0
Podziel się:

Radosław Sikorski udaje się do Mołdawii, gdzie we wtorek razem z szefami dyplomacji Szwecji oraz Wielkiej Brytanii będzie rozmawiać o postępach Mołdawii w procesie zbliżania się do UE.

Ministrowie SZ Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii we wtorek w Mołdawii
(Xinhua News/East News)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się do Mołdawii, gdzie we wtorek razem z szefami dyplomacji Szwecji Carlem Bildtem oraz Wielkiej Brytanii Williamem Hague'iem będzie rozmawiać z władzami w Kiszyniowie m.in. o postępach Mołdawii w procesie zbliżania się do UE.

Sikorski udaje się do Kiszyniowa wprost z Brukseli, gdzie w poniedziałek będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych (Foreign Affairs Council - FAC) poświęconemu m.in. Partnerstwu Wschodniemu. Mołdawia jest jednym z sześciu państw objętych tym programem, obok Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

_ - Mołdawia jest krajem niezwykle ciekawym dla naszego regionu, jak i dla całej Unii Europejskiej, bo jest bardzo mocno zaawansowana w reformach politycznych i prawnych na drodze do stowarzyszenia z UE _ - powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Bosacki.

Jak zaznaczył, na wschód od polskich granic mamy do czynienia z różnymi tendencjami zarówno demokratycznymi jak i również przeciwnymi. _ - Jeśli więc - jak w przypadku Mołdawii - mamy do czynienia z krajem, który mimo kłopotów gospodarczych i politycznych przeprowadza reformy, pogłębia struktury demokratyczne i jest bardzo mocno zainteresowany współpracą, a w przyszłości być może także integracją z Europą, to z całą pewnością jest to bardzo ciekawe i ważne, jak widać nie tylko dla Polski, ale też dla innych partnerów w UE, w tym wypadku dla Szwecji i Wielkiej Brytanii _ - powiedział Bosacki.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że Mołdawia boryka się obecnie z kryzysem rządowym. Premier Mołdawii i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Filat ogłosił w środę wyjście swojego ugrupowania z koalicji Sojuszu na rzecz Integracji Europejskiej.

_ - Polska dyplomacja ma przekonanie, że wewnętrzne perturbacje polityczne Mołdawii nie zaszkodzą europejskiej drodze tego państwa. Zresztą uważamy, że te perturbacje polityczne, kryzys rządowy, są możliwe do przezwyciężenia szybko _ - podkreślił Bosacki.

Jak powiedział, o wszystkich tych kwestiach trzech ministrów spraw zagranicznych będzie rozmawiać w Kiszyniowie zarówno z prezydentem Nicolae Timoftim, jak i z premierem Vladem Filatem oraz z ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Iurim Leancą, a także z przedstawicielami opozycji komunistycznej oraz przedstawicielami władz lokalnych w Naddniestrzu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m198028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sokolowski;o;wizycie;prezydenta;w;moldawii;wazne;jest;bezpieczenstwo;energetyczne,121,0,1207929.html) *Prezydent otrzyma tytuł doktora honoris causa * Prezydencki minister Jaromir Sokołowski zwraca uwagę, że Mołdawia jest liderem wśród krajów programu Partnerstwa Wschodniego. We wtorek około południa planowana jest wspólna konferencja prasowa Sikorskiego, Bildta, Hague'a oraz Filata i Leancy. Szef polskiej dyplomacji wróci z Kiszyniowa we wtorek wieczorem. Prosto z Mołdawii uda się do Gdańska, gdzie w środę weźmie udział w szczycie 12 ministrów spraw zagranicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich.

Mołdawia negocjuje obecnie z UE Umowę Stowarzyszeniową oraz Umowę o Pogłębionej i Kompleksowej Strefie Wolnego Handlu. W trakcie obradującego w październiku 2012 r. w Berlinie II Forum UE-Mołdawia wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej tego kraju Iurie Leanca poinformował, że Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad 2013 r. szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Wyraził też _ ostrożną nadzieję _, że na początku 2014 r. dojdzie do liberalizacji reżimu wizowego między jego krajem a Wspólnotą.

Mołdawia boryka się też z wciąż nieuregulowaną kwestią statusu Naddniestrza - zdominowanego przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystycznego regionu, który na początku lat 90. wypowiedział posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Ma własnego prezydenta, armię, policję, urzędy podatkowe i walutę. Jego niepodległości nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie.

Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, powstało ze wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, przedstawionej w 2009 r. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.

Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa. Poprzedni szczyt odbył się we wrześniu 2011 roku w Warszawie, na którym państwa Unii przyjęły deklarację w sprawie nieprzestrzegania standardów demokratycznych na Białorusi. Szczyt założycielski PW odbył się w 2009 r. w Pradze.

Czytaj więcej w Money.pl
Domagają się ruchu bezwizowego z Unią Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Komisarz UE sfrustrowany. Tam nie pojedzie Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele odwołał planowaną na przyszyły tydzień wizytę w Macedonii.
Wejście do UE będą zawdzięczać Polsce Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą - jeszcze w tym roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)