wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najwyższe od 10 lat bezrobocie we Francji

Najwyższe od 10 lat bezrobocie we Francji

2010-03-05 16:16
Najwyższe od 10 lat bezrobocie we Francji
Fot. Money.pl/Michał Włosik
Najwyższe od 10 lat bezrobocie we Francji


We Francji stopa bezrobocia osiągnęła w końcu ubiegłego roku 10 procent - podają francuskie media na podstawie danych państwowego instytutu statystycznego Insee. Co czwarty młody Francuz jest bez pracy

Według informacji Insee, liczba zarejestrowanych bezrobotnych w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła we Francji blisko 3 mln osób. Stopa bezrobocia wzrosła wtedy w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,5 proc. w skali kraju - łącznie z departamentami zamorskimi Francji - dochodząc do 10 procent ludności w wieku produkcyjnym (w samej Francji metropolitalnej - 9,6 proc.). Jest to najwyższy taki wskaźnik notowany w tym kraju od 1999 roku.

Zapaść na rynku pracy dotyka szczególnie dotkliwie ludzi młodych - aż 24 proc. Francuzów poniżej 25 roku życia nie ma pracy. Inną zaobserwowaną tendencją jest zrównanie się stopy bezrobocia wśród mężczyzn i kobiet, podczas gdy wcześniej te ostatnie w większym stopniu miały problemy ze znalezieniem pracy. W grupie wiekowej 15-24 lata jest nawet więcej bezrobotnych wśród mężczyzn.

Kryzys zabrał pracę 400 tysiącom Polaków
Jak zauważa dziennik ekonomiczny Les Echos, nowe dane zweryfikowały optymistyczne prognozy ośrodka Insee z grudnia ubiegłego roku, które przewidywały, że stopa bezrobocia sięgnie 10 procent osób czynnych zawodowo dopiero w czerwcu 2010 roku.

Wzrost bezrobocia wprawia w zakłopotanie rządzącą centroprawicę, zwłaszcza w obliczu marcowych wyborów lokalnych. Opozycja wytyka prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu, że półtora miesiąca temu obiecywał w telewizji, iż w nadchodzących tygodniach i miesiącach Francuzi zobaczą, jak cofnie się bezrobocie.

Ten prezydencki optymizm tonują już członkowie rządu odpowiedzialni za finanse. Minister ds. budżetu i wydatków publicznych Eric Woerth zapowiedział, że bezrobocie zacznie spadać najwcześniej w drugiej połowie roku. Jeszcze bardziej pesymistycznie widzą tę kwestię niektórzy ekonomiści. Jak powiedział radiu France Info Mathieu Plane z Francuskiego Obserwatorium Koniunktur Ekonomicznych (OFCE), bezrobocie będzie nadal wzrastać we Francji w tym roku, choć w wolniejszym tempie niż do tej pory. Najtrudniejsze pod względem socjalnym jest jeszcze przed nami - podkreślił Plane.

Szymon Łucyk
Tagi: rekord, francja, bezrobocie


Czytaj także
Polecane galerie