Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet klimatyczny. Uda się go zablokować?

0
Podziel się:

To będzie pierwsza masowa petycja w historii Unii Europejskiej. bez problemu uda się pod nią zebrać miliony podpisów.

Pakiet klimatyczny. Uda się go zablokować?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prócz nas pakietu boją się Estonia, Łotwa i Czechy. Hiszpania orzekła, że jej na to nie stać w czasach kryzysu. Polsce może się więc udać zbudowanie wokół tej kwestii koalicji kilku państw członkowskich.

- _ Milion podpisów uda się bardzo łatwo zebrać w pogrążonej w kryzysie Europie _- uważa Jacek Kurski z Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski, który zapowiedział rozpropagowanie idei protestu. Dodał, że pakiet klimatyczny to _ brednia i szaleństwo, które zabije energetykę i wzrost gospodarczy nie tylko u nas _.

Protest przeciwko pakietowi klimatycznemu ma szansę stać się pierwszą masową petycją w historii Unii Europejskiej. Od pierwszego kwietnia obywatele Wspólnoty będą mogli bezpośrednio wypowiadać się i zgłaszać inicjatywy. Tę możliwość dał Traktat Lizboński.

Akcję wysyłania petycji chcą wykorzystać przeciwnicy szybkiego odchodzenia od gospodarki węglowej. Polska - zdaniem wielu ekspertów - poniesie największe koszty europejskiego projektu.

Sytuacja jednak jest trudna, bo właśnie przystępujemy do negocjowania budżetu Unii na lata 2014-2020 i w którymś miejscu będziemy musieli ustąpić. Dlatego wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił dziennikarzom o niezaprzeczalnych korzyściach płynących z czystych technologii.

Autor przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków analiz dotyczących nowych technologii, z których korzystają korporacje i agendy rządowe wielu krajów, Amerykanin profesor Jeremy Rifkin, jest przekonany, że Polskę stać na zainwestowanie w nowoczesność.

W rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że bez względu na to jaką decyzję podejmiemy i tak będziemy musieli inwestować. Jego zdaniem, warto więc sensownie wydać te pieniądze.

_ - Stać was na to. W europejskich funduszach rozwojowych zarezerwowano dla Polski, na modernizację infrastruktury, w ostatnich pięciu latach, 67 miliardów euro. Możecie otrzymać jeszcze więcej pieniędzy z nowego budżetu. Pytanie brzmi: w co włożycie te pieniądze. Musicie to rozważyć - _ powiedział Rifkin.

POSŁUCHAJ JEREMY'EGO RIFKINA:

(źródło: IAR)

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej, w 2030 roku wydatki polskich przedsiębiorstw, związane z redukcją emisji CO2, mogą sięgnąć 22 miliardów złotych. Już za 3 lata koszty te wyniosą 5 miliardów. Niektórzy eksperci przewidują, że wskutek wdrożenia pakietu klimatycznego ceny energii elektrycznej w Polsce w ciągu 10 lat wzrosną nawet o 100 procent. Unijni ministrowie do spraw środowiska spotkają się w sprawie pakietu dziewiątego marca.

Czytaj o emisji dwutlenku węgla w Money.pl
Stracimy 22 mld złotych. Co na to rząd? Krajowa Izba Gospodarcza apeluje do rządu, by sprzeciwiał się próbom zaostrzenia niekorzystnych dla Polski przepisów.
Cała Unia płaci za emisję CO2, oni nie muszą Chińskie linie lotnicze nie będą na razie wnosić opłat za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zabronił im tego rząd w Pekinie.
Chińczycy nie chcą kupować pozwoleń na CO2 Największe chińskie linie lotnicze poinformowały, że nie będą płacić za unijne pozwolenia na emisję CO2 w Europie.

Prócz nas boją się pakietu Estonia, Łotwa i Czechy. Hiszpania orzekła, że jej na to nie stać w czasach kryzysu. Polsce może się więc udać zbudowanie wokół tej kwestii koalicji kilku państw członkowskich.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)