Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka klimatyczna UE krytykowana przez duże firmy

0
Podziel się:

Koncerny domagają się m.in. naprawy rynku handlu emisjami CO2. Ich niska cena nie zachęca do zielonych inwestycji.

Polityka klimatyczna UE krytykowana przez duże firmy
(ec.europa.eu)

O większe postępy w polityce klimatycznej UE zaapelowali * na spotkaniu z przewodniczącym KE Jose Barroso (na zdj.) * *szefowie kilkunastu największych koncernów w Europie *. Domagają się m.in. naprawy rynku handlu emisjami CO2. Ich niska cena nie zachęca do zielonych inwestycji.

Szefowie działających w Europie koncernów, czyli Unilever, Coca-Cola, Mars, a także Intel, Philips, Shell, Alstom Power i Deutsche Telekom spotkali się dziś z przewodniczącym Komisji Europejskiej oraz z komisarzami UE ds. klimatu i środowiska.

_ - Dyskutowano o perspektywach postępu europejskiej polityki klimatycznej i o tym, czy biznes może odgrywać bardziej aktywną rolę w tworzeniu tej polityki. Ta grupa firm jest znana z tego, że jest progresywna, jeśli chodzi o ambicje klimatyczne _ - poinformował Isaac Valero-Ladron, rzecznik komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

Dodał, że biznes rozmawiał z KE czy ambicje klimatyczne UE mogą być wyższe. Za ich hamowanie obwiniana jest Polska. Valero-Ladron zapewnił, że KE słucha w tej sprawie zarówno _ tych, którzy chcą ambitniejszej polityki klimatycznej, jak i tych, którzy uważają, że Europa nie jest na to gotowa _. Wśród ambitnych celów, poza dalszym zmniejszaniem emisji CO2, wymienił większą oszczędność energii.

Jak stwierdził rzecznik KE Cezary Lewanowicz, inwestycje w zieloną gospodarkę muszą być postrzegane przez kraje UE i biznes _ nie jako wydatki, ale jako inwestycje we wzrost _, nie wszystkie jednak kraje tak je postrzegają. Barroso miał podziękować firmom za wsparcie tego kierunku rozwoju. - _ Inwestycje w informatykę, nowe technologie, w wydajność energetyczną mogą szybko przynieść pozytywne efekty dla europejskiej gospodarki _ - powiedział Lewanowicz.

Cytowana przez Reutersa szefowa Acciona Energy Carmen Becerril podkreśliła, że UE nie osiągnie klimatycznych celów, jeśli nie wzrośnie - około trzykrotnie - obecna cena za pozwolenia na emisję CO2. Niska cena nie zachęca firm do zielonych inwestycji. - _ Od kilku lat myślimy o cenie 20 euro za tonę CO2 (obecnie ok. 7 euro). To byłby dobry sygnał _ - powiedziała Becerril.

Niedawno komisarz Hedegaard zapowiedziała raport o unijnym systemie handlu pozwoleniami na emisję CO2 (ETS), nie wykluczyła propozycji zmian w harmonogramie aukcji. Może to oznaczać przesunięcie pewnej liczby pozwoleń, które są przeznaczone do sprzedaży w latach 2013-2020, a tym samym ograniczenia ich liczby w tym czasie. KE chce w ten sposób zaradzić niskiej cenie za pozwolenia, ponieważ ograniczona podaż spowoduje wzrost ceny. Sprzeciwia się temu Polska, która uważa taki krok za _ ręczne sterowanie _ rynkiem.

Ponadto Polska - w obawie przed kosztami dla gospodarki - zawetowała zwiększanie celów redukcji emisji CO2 w UE po 2020 r. zanim nie zrobią tego globalni partnerzy UE; KE nie wyklucza jednak propozycji w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Poważny spór między krajami Unii. Fiasko nocnych rozmów Wśród państw, którym nie podobają się nowe rozwiązania jest także Polska.
W całym kraju źle, a najgorzej w Chorzowie Za zły stan higieny i niezadowalające warunki przetrzymywania zwierząt - to główne zarzuty po adresem ogrodów zoologicznych.
Oto powód długów państw Unii Europejskiej _ To nie są pieniądze dla Brukseli czy Strasburga, lecz pieniądze, które wracają do krajów w postaci inwestycji _ - twierdzi Jose Barroso.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)