Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska dołoży się do ratowania strefy euro?

0
Podziel się:

Rząd rozważa uczestnictwo w europejskim mechanizmie stabilizującym.

Polska dołoży się do ratowania strefy euro?
(MPD01605/CC/Flickr)

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska poważnie rozważa uczestnictwo w europejskim mechanizmie stabilizującym dla ratowania krajów strefy euro. Na szczycie w Brukseli przywódcy zdecydują o zmianie traktatu, co pozwoli powołać taki stały mechanizm.

_ - Rozważamy bardzo serio uczestnictwo już później w samym mechanizmie. Oczywiście zasada dobrowolności będzie tak czy inaczej przestrzegana wobec państw, które nie są w strefie euro. Ale jak się zastanawiamy i oceniamy, co się dzieje w Europie i na świecie, to lepiej nawet ryzykować, że trzeba będzie coś wyłożyć, ale być w tej grupie państw mimo wszystko najbogatszych w tej części świata i liczyć na ich pomoc, jeśli - odpukać - u nas coś nie będzie grało _ - powiedział premier w Brukseli.

_ Jestem zwolennikiem przynajmniej możliwości dobrowolnego uczestniczenia w tym mechanizmie i niewykluczone, że Polska będzie jednym z tych krajów _ - dodał.

W rok po wejściu w życie Traktatu z Lizbony szefowie państw i rządów UE mają uzgodnić na szczycie w Brukseli jego zmianę wprowadzając dwuzdaniowy zapis, który będzie podstawą przyjęcia stałego mechanizmu ratowania krajów strefy euro w potrzebie.

_ Kraje członkowskie, których walutą jest euro, mogą ustanowić mechanizm stabilności w celu zapewnienia stabilności strefy euro jako całości. Przyznanie pomocy finansowej w ramach tego mechanizmu będzie obwarowane surowymi warunkami _ - brzmi uzyskany przez PAP projekt zapisu, który ma zostać dołączony do traktatu i który mają na szczycie już w czwartek zaaprobować wszyscy przywódcy unijnych państw i rządów.

Choć do zmiany traktatu potrzebna jest jednomyślność wszystkich 27 państw UE, to o kształcie samego mechanizmu mają zadecydować członkowie strefy euro w formie porozumienia międzyrządowego. Kraje, które jak Polska są poza eurolandem, _ będą, jeśli sobie tego zażyczą, włączone do prac _ - brzmi projekt wniosków. _ Mogą zdecydować o uczestnictwie w operacjach w ramach mechanizmu na zasadzie ad hoc _ - dodaje dokument.

Ministrowie finansów państw strefy euro mają do marca zdecydować o kształcie mechanizmu antykryzysowego, w tym o jego wielkości i udziale sektora prywatnego, czyli banków i funduszy inwestycyjnych, w ponoszeniu konsekwencji restrukturyzacji długu ratowanego kraju. Polska już wcześniej sygnalizowała, że chce brać udział w tych pracach przygotowawczych.

Premier Tusk podkreślił, że ten zapis satysfakcjonuje Polskę. _ Uzyskaliśmy zapis, który dla nas jest ważny i gwarantuje nam udział w dyskusji, jak ten mechanizm ma działać. Sam mechanizm nie będzie szczegółowo opisany w traktacie, bo wówczas to by nigdy nie przeszło. Wpisze się ogólną zasadę, natomiast nie procedury, nie elementy tego mechanizmu _ - powiedział.

Szef rządu przypomniał też, że wraz ze Szwecją Polska już wcześniej, _ co jest w interesie Polski, deklarowała gotowość do współdziałania _ w pomocy dla strefy euro, kiedy w maju przyjmowano tymczasowy mechanizm, z którego skorzystała Irlandia.

Zdaniem premiera problemy strefy euro zdominują szczyt. _ To niby nas nie dotyczy, ale wiadomo, że sytuacja w strefie euro będzie tak czy inaczej rzutowała na to, co się dzieje w Polsce. Nastroje są bardzo poważne. Nikt z liderów strefy euro nie panikuje, ale widać wyraźnie, że sytuacja jest oceniana bardzo poważnie, może nawet jak nigdy dotąd _ - powiedział Tusk.

Dotychczasowy mechanizm to prowizorium

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/85;mld;euro;dla;dublina;ue;zatwierdzila;pomoc,109,0,724589.html) 85 mld euro dla Dublina. UE zatwierdziła pomoc Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreśla ważność decyzji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t75345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiana;traktatu;ue;do;konca;2012;roku,130,0,736386.html) "Zmiana traktatu UE do końca 2012 roku" Angela Merkel chce regulować pomoc dla krajów Unii. Wsparcie obarczone surowymi warunkami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;upadek;euro;bedzie;upadkiem;europy,143,0,707471.html) Merkel: Upadek euro będzie upadkiem Europy Niemiecka kanclerz uważa, że potrzebne są zmiany w Traktacie Lizbońskim.
euro
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)