Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska skłoni świat do redukcji emisji CO2?

0
Podziel się:

Wiceminister środowiska przekonuje, że rozpoczynająca się dziś Konferencja Klimatyczna w RPA powinna wyznaczyć mapę drogową w tej sprawie.

Polska skłoni świat do redukcji emisji CO2?
(Vickifrance/Dreamstime)

Wiceminister środowiska Joanna Maćkowiak-Pandera przekonuje, że rozpoczynająca się dziś rano 17 Konferencja Klimatyczna w RPA powinna wyznaczyć _ mapę drogową _ do osiągnięcia światowego porozumienia w sprawie obniżenia emisji CO2.

Do Durbanu przylecą przedstawiciele łącznie 194 państw. Polska która ze względu na prezydencję, będzie koordynowała działania Unii Europejskiej podczas konferencji.

Joanna Maćkowiak-Pandera mówiła dziennikarzom, że politycy nie mogą sobie pozwolić by szczyt zakończył się beż żadnego porozumienia. Jej zdaniem, konieczna jest też odpowiedź na pytanie _ czy ta polityka klimatyczna, która prowadzimy, jest skuteczna _.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WICEMINISTER ŚRODOWISKA:


O porozumienie będzie bardzo trudno. Stany Zjednoczone , Chiny oraz między innymi Rosja, nie chcą nowej umowy klimatycznej. Politycy z tych krajów przekonują, że w czasie kryzysu gospodarczego nie należy wprowadzać wiążących celów redukcji CO2.

Wiceminister środowiska przyznaje, że obecna sytuacja gospodarcza na świecie nie sprzyja poszukiwaniom porozumienia klimatycznego. - _ Nawet w negocjacjach klimatycznych rozmawia się o problemach strefy euro _ - powiedziała Maćkowiak-Pandera.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WICEMINISTER ŚRODOWISKA:

Unia Europejska swoje stanowisko uzgodniła w październiku w Luksemburgu. Choć Wspólnota wciąż próbuje przekonać największych trucicieli, by zobowiązali się do ograniczania redukcji emisji dwutlenku węgla w najbliższych latach, to sama rezygnuje z bardziej ambitnych planów walki ze zmianami klimatycznymi i poprzestaje na tych obecnych, które wprowadza protokół z Kioto.

Unia Europejska chce w przyszłym budżecie na lata 2014-20 przeznaczyć na cele klimatyczne 17 mld euro wobec 9 mld obecnie. Protokół z Kioto to zobowiązane państwa do redukcji do 2012 roku o 5,2 procent w porównaniu z rokiem 1990 emisji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Czytaj więcej o problemach z emisją CO2
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;odpuszczaja;polsce;w;sprawie;co2,8,0,872200.html) Nie odpuszczają Polsce w sprawie CO2 Parlament Europejski ponownie wyjdzie z inicjatywą rezolucji w sprawie 30 procentowej redukcji emisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowa;emisja;co2;przekroczymy;limit,164,0,841380.html) Rekordowa emisja CO2. Przekroczymy limit? Emisje CO2 osiągnęły w 2010 roku najwyższy w historii poziom, przekraczając o 5 proc. rekord z 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;zaskarzy;pozwolenia;na;emisje;co2,203,0,819915.html) Polska zaskarży pozwolenia na emisje CO2 Chodzi o zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle w latach 2013-2020 ustalony przez Komisję Europejską.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)